Autor Wątek: Ile zarabiają archiwiści???  (Przeczytany 259294 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Obi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 32
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #210 dnia: Styczeń 07, 2014, »
Jaki wniosek z tego? Dobry PR, PRem, ale gruntowna reforma systemu i zmiana umocowania Archiwów jest niezbędna.

Offline Obi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 32
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #211 dnia: Styczeń 07, 2014, »
ale coś mi się z daje że zobaczymy je tylko na Onecie :D
Zapewne :D
Po posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu, wskazana w artykule średnia 400 brutto (wg pewnej pani z resortu finansów "olbrzymia podwyżka") stopniała już do 230. Choć ta zapomoga i tak daje możliwości zacnego, przepraszam za kolokwializm, urżnięcia się - póki co teoretycznie. Zachęcam archiwistów państwowych i narodowych do obejrzenia relacji z posiedzeń komisji:
http://www.archiwa.gov.pl/pl/component/content/article/63-aktualnosci/3914-sprawy-pacowe-archiwstow-pastwywych-w-obradach-komisji-senackich.html
Może nasuną się jakieś preferencje wyborcze ;D

Daję like ;)

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #212 dnia: Luty 21, 2014, »
Sposób na życie i zadowalające zarobki: http://youtu.be/c2-frlQ4SRY

Filmik nagrany przez studentów UMK.
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline Andrzej Choniawko

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #213 dnia: Marzec 08, 2014, »
Newsweek 10/2004 s. 78 - "Aż 93% polskich pracowników przyznaje, że zamiast pracować regularnie obija się w internecie" i dalej w firmach, które nie stosują oprogramowania monitorującego wydajność pracowników "pracownicy marnują średnio dziennie 1,5 godziny. W przypadku każdego z nich pracodawca traci rocznie 8,5 tys. zł."  Ponieważ nie ulega wątpliwości, że pracownicy archiwów państwowych są jak najdalsi od tego rodzaju praktyk, jak i wszelkich innych bardziej tradycyjnych form marnotrawienia czasu pracy to ja się pytam, dlaczego przynajmniej o te 8,5 tys. netto nie są przeciętnie wyższe roczne zarobki państwowych archiwistów.

Offline Andrzej Choniawko

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #214 dnia: Marzec 10, 2014, »
Oczywiście chodzi o numer 10/2014 z ostatniego tygodnia. 

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #215 dnia: Kwiecień 21, 2014, »
Czy ktoś może wie, gdzie można znaleźć tekst tego porozumienia (rozporządzenia, decyzji - nie wiem co to w końcu było w sprawie naszych podwyżek?

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #216 dnia: Kwiecień 22, 2014, »
Przed wojną zawód archiwisty miał społeczne poważanie, okres PRL doprowadził do jego degredacji, podobnie jak wiele innych "intelektualnych" zawodów. Obecnie pieniądze, które zarabiają archiwiści w archiwach państwowych, to niemalże przestępstwo. Lepiej jest w różnego rodzaju urzędach, gdzie zarobki są wyższe, bo i reszta urzędników lepiej zarabia.
Natomiast, niestety, i tak decydują przede wszystkim układy. Na układy nie ma rady - jak mawiano w PRL.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #217 dnia: Kwiecień 22, 2014, »
Co do artykułu w Lisweeku - niepotrzebny jest Internet. Jak ja widzę, jak niektórzy obijają się całymi godzinami (kawka, herbatka, gazetki, plotki u tej koleżanki, plotki u tamtej itd.), to aż żałość bierze.
Poza tym - a jak często za robotę, którą ma się wpisaną w zakres zadań, bierze się dodatkowe pieniążki? Przecież to jest powszechna praktyka. Albo wyprowadzanie pieniędzy publicznych na zewnątrz - zlecanie zadań służbowych różnym, wiadomym zresztą, firmom.
Patologia na patologii patologią pogania.

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #218 dnia: Kwiecień 22, 2014, »
A można wiedzieć, gdzie kolega / koleżanka GAP1 pracuje? Skoro takie u was luzy, to chętnie się przeniosę  ;D. Bo u mnie to jakoś nikt się nie obija, a na pewno nie godzinami.
Na temat aktualnych zarobków archiwistów powiedziano już wyżej wszystko, ale co do PRLu, to starsi koledzy wspominali, że zarabiali wtedy całkiem nieźle, przynajmniej na tle innych urzędów.
Prestiż danego zawodu zależy nie tylko od zarobków, ale i od tego w jaki sposób się pracuje i co robi - najlepiej coś ciekawego, lekko tajemniczego, nieznanego powszechnie i wymagającego specyficznej wiedzy. Z moich doświadczeń wynika, że archiwiści "państwowi" cieszą się sporym prestiżem, a o ich zarobki akurat rzadko kto pyta. Może właśnie za rzadko ...  :'(

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #219 dnia: Kwiecień 22, 2014, »
Pracuję w jednym z "resortowych" archiwów wyodrębnionych. A luzy mają, oczywiście ci po znajomościach. Bo reszta zasuwa. Co do prestiżu - ja akurat mam odmienne zdanie. Aczkolwiek, przyznaję, że mam perspektywę od strony archiwisty zakładowego, czyli takiego, który w urzędzie postrzegany jest na szarym końcu. Archiwiści z archiwów państwowych to nieco inny rodzaj zwierza, fakt, ale tylko nieco inny.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #220 dnia: Listopad 19, 2014, »
Pytanie:
czy ktoś ma w swoim archiwum/urzędzie/firmie wprowadzony regulamin nagród??


Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #221 dnia: Listopad 20, 2014, »
U nas jest. Na papierze. Poza tym pieniądze są tak śmieszne, że lepiej nie mówić. Więc oczywiście charakteru motywacyjnego nie ma to żadnego. Generalnie zasada obowiązuje PRL-owska - każdemu po równo (na zasadzie jedni trochę więcej, drudzy trochę mniej).

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #222 dnia: Listopad 22, 2014, »
Nie znam archiwum, w którym jest regulamin nagradzania, natomiast takie regulaminy są w urzędach skarbowych. Opinie skarbowców na temat tych regulaminów i ich stosowania w praktyce słyszałam różne, ale w większości raczej pozytywne (jak wszędzie praktyka zależy od osobowości i uczciwości naczelnika urzędu i  poszczególnych kierowników). 

A ja mam takie pytania:
1.Czy w twoim urzędzie jest ujawniana (np. wisi na tablicy ogłoszeń) siatka płac?
2.Czy uważasz, że nagrody powinny być jawne, tzn. kto, ile i za co dostał?
3.Czy uważasz, że wysokość wynagrodzenia każdego urzędnika administracji rządowej (lub całej publicznej) powinna być jawna?   
4. Czy uważasz, że trzymanie wysokości wynagrodzeń i nagród w tajemnicy ogranicza ilość plotek na ich temat oraz zmniejsza konflikty i zawiść wśród pracowników?   

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #223 dnia: Listopad 23, 2014, »
to ja może odpowiem:
ad.1 nie
ad.2 nie indywidualnie
ad.3 nie indywidualnie
ad.4 osobiście nie budzi to dla mnie konfliktu

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #224 dnia: Listopad 23, 2014, »
W normalnych warunkach pracy wszystkie tego typu dane powinny być tajne.