Autor Wątek: ww. cennika dla użytkowników  (Przeczytany 24513 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Roman Kusyk

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 89
ww. cennika dla użytkowników
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 18, 2006, »
Wzorcowy cennik NDAP zalecał w przypadku skanów obiektów ikonograficznych cenę od 10 zł (75 dpi) do 50 zł, w przypadku skanów dokumentów tekstowych – 2 zł za 1 stronę, zatem ceny pobierane przez archiwa mieszczą się w zaleceniach centralnych. Ceny te miały być stosowane w przypadku dokumentów o standardowych rozmiarach, dla reprodukcji dokumentów wielkoformatowych cennik dopuszczał indywidualne ustalanie cen.
Oczywiście są to stawki podstawowe i nie uwzględniają dopłat za usługi genealogiczne, własnościowe czy komercyjne. Dodatkowo archiwom pozostawiono możliwość stosowania cen w granicach +/- 50% stawek zalecanych.
Dlaczego tak drogo? Pobierane przez archiwa ceny skalkulowano z uwzględnieniem zryczałtowanych kosztów ochrony materiałów archiwalnych przed negatywnymi skutkami ich kopiowania. A dla papieru są to skutki zabójcze… Dodatkowo archiwa nie powinny używać typowych skanerów zalecanych do użytku domowego czy biurowego, ale zdecydowanie droższych urządzeń specjalistycznych. Czas wykonania skanu z materiałów archiwalnych i jego pracochłonność także zdecydowanie odbiegają od typowej „masówki”.
Pamiętajmy wreszcie o 60% zniżce za usługi świadczone w związku z pracami badawczymi czy zasadzie pobierania za kopie uwierzytelniane 50% stawki podstawowej, bez jakichkolwiek dopłat.

kocibrzuch

  • Gość
ww. cennika dla użytkowników
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 18, 2006, »
Szkodliwość "domowego" skanera - zgadzam się w całej rozciągłości. Jak wielka jest jednak szkodliwość wykonania kopii aparatem cyfrowym?
Nadto, 2 zł w porównaniu do 20 to znacznie więcej niż +50% (mówię o skanie dokumentu staropolskiego - tekst nie ikonografia).
Czy  podane ceny fotografii cyfrowej (40 zł za dokument staropolski) dotyczą ikonografii? Jaka jest w takim razie cena fotografii cyfrowej dokumentu tekstowego?

kocibrzuch

  • Gość
ww. cennika dla użytkowników
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 18, 2006, »
Dalej.
Czy ma uzasadnienie utrzymywanie wysokich stawek motywowanych ochroną dokumentu bądź specjalistycznym sprzętem, w sytuacji gdy już posiadamy kopię cyfrową dokumentu, którym użytkownik jest zainteresowany. Z mojego podwórka: mamy skopiowany zbiór fotografii np. Archiwum Potockich, jako że jest to ikonografia, cena podstawowa wynosi 20 zł, a cała nasza robota i koszty to wgranie odpowiednich plików na płytkę. Oryginały sobie leżą w cichości i chłodzie magazyny B.

Offline Bogusław Kleszczyński

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 78
  • Płeć: Mężczyzna
ww. cennika dla użytkowników
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 10, 2006, »
To zapewne z pogranicza tematu ale nie do końca...

http://ksiazki.wp.pl/wiadomosci/id,32783,wiadomosc.html

oraz

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3728701.html

Jak się to ma do archiwaliów? Przecież na ich konserwacje również dostajemy pieniądze z budżetu...
W Archiwum bunt, nad nami akt zawieja...

Offline Kazimierz Schmidt

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 146
ciekawe jak to się przełoży na archiwa
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 12, 2006, »
Toż to bardzo ciekawe i całkiem na temat!
Bo przecież w archiwach przeważnie nie występuje prawo autorskie. Jeśli węc UOKiK zwróci uwagę i na archiwa to może to być wbrew pozorom milowy krok naprzód w ... digitalizacji. No bo jeśli będziemy musieli wykonywać kopie masowo i tanio, jeśli nie będziemy mogli w cenie kopii ukryć kosztów przygotowania do jej wykonania (załóżmy, że materiały archiwalne już są w pracowni naukowej) to jedynym wyjściem będzie... tania kopia cyfrowa. Bo przecież przepuszczenie przez kserograf to narażenie materiału archiwalnego na uszkodzenie... Może więc przypadkowo działalność UOKiK doprowadzi do postawienia w każdej pracowni naukowej cyfraka na statywie + bezcieniowe łagodne oświetlenie + PC zbierający wykonane kopie... i może nawet wysyłający je mejlem na wskazany adres. Ale by się klienci ucieszyli!
No chyba, że kupimy baaardzo drogie skanery i księgowi rozpiszą amortyzację na 2 lata (zakładając niewielkie obłożenie co jeszcze podniesie cenę jednostkową) to można będzie udowodnić, że jedna kopia A4 kosztuje i 50 zł...  Ten znakomity sposób windowania cen stosują szpitale przy wykonywaniu skomplikowanych badań rezonansowych. Skoro urządzenie kosztowało np 10 milionów złotych, a ma się zwrócić w pięc lat (amortyzacja!) to za badania trzeba wziąć 2 miliony rocznie. Zakładając, że będzie pracowało 200 dni w roku to dziennie wyjdzie... 20 tys. zł. Skoro dziennie urządzenie będzie pracowało  10 godzin a jedno badanie trwa pół godziny to wyjdzie 1000 zł/badanie.
Potem NFOZ zamawia takich badań 100 miesięcznie (bo drogie!) i cena jednostkowa rośnie bo w księgowości musi się zgadzać. Dla uproszczenia nie zwracam tu uwagi na koszty serwisu (bardzo drogi bo monopol!) i pracownika obsługi (bardzo tani - wiadomo).
Ale u nas praca wyłącznie na drogim sprzęcie i w drogiej technologii to chyba nie przejdzie. Po pierwsze nie będzie nas na drogi sprzęt stać a po drugie ten UOKiK... Jak się doczepią to nie ma przebacz - jak widać nawet BN się nie wybroniła a przecież dopiero w archiwach można mówić o monopolu.
Ciekawe co będzie dalej... Przewiduję taki scenariusz:
- UOKiK się czepia
- płacimy te kary po 5000 zł (bo na początku taniej wyjdzie niż aparat+komputer+oświetlenie+opcjonalnie drukarka co wyniesie jakieś 10000-12000 zł.)
- oczywiście do czasu bo kolejnej kary...

To oczywiście trochę z przymrużeniem oka ;) ale myslę że też ciekawy przyczynek do prac Zespołu ds Digitalizacji przy MK.
Kazimierz Schmidt

kocibrzuch

  • Gość
ww. cennika dla użytkowników
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 13, 2006, »
Hmmm.
Choć jestem, jak dało się zauważyć, za cenami reprografii raczej niskimi, a w każdym razie za ich ujednoliceniem, mam nadzieję, że nikt nie będzie wrzucał do jednego worka druków, choćby trudno dostępnych, i rękopisów.
Swoją drogą jestem ciekaw, jak to się ma do faktu, że reprografia nie jest naszą obowiązkową działalnością wymienioną w ustawie. Formalnie rzecz biorąc, archiwa mogą w ogóle nie wykonywać żadnych odbitek...

kocibrzuch

  • Gość
ww. cennika dla użytkowników
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 08, 2007, »
Tak a propos tych +/-50% w stosunku do cen podanych we wskazówkach NDAP z 3 lipca 2002 r., czy to rzeczywiście obowiązuje, czy też dyrektorzy mają całkiem wolną rękę w kwestii cennika? Jak bowiem mam rozumieć coś takiego:
http://www.genpol.com/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=927
Cytuj
dzwoniłem też do Naczelnej Dyrekcji AP. Nie było łatwo. W końcu udało się dodzwonić, połączyć i nawet kogoś zastać. Pani z działu prawnego stwierdziła: NIE OBOWIĄZUJE ŻADNE ROZPORZĄDZENIE. Owszem było, ale zostało zniesione w 2002 lub 2003 roku. Od tamtej pory to Dyrektorzy sami ustalają cenę za usługi, w tym kserokopie. Dyrektor Naczelnej Dyrekcji nie ma nic do tego! Mało tego, stwierdziła, że powoływanie się na Dyrektora jest „bezprawne”. Krótko mówiąc, robią co chcą i jak chcą!

Offline Leśnik

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
Odp: ww. cennika dla użytkowników
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 14, 2007, »
Witam forumowiczów.
Właśnie  przed chwilą zarejestrowałem sie na tym forum. I już mam pytanie.....
Być może   piszę je w niewłaściwym watku, ale forum jest dosyć duże i jeszcze nie zdążyłem sie w  nim  zorientować co jest gdzie....
Ale   wracając do pytania:
oprócz genealogii zajmuję sie   także zbieraniem informacji  o  niektórych obiektach  historycznych, zabytkowych, znajdujących sie  w obrębie  Rejencji Koszalińskiej.
Korzystając z  IZA sporządziłem sobie  wykaz teczek, które powinienem  przejrzeć.
Jak dotąd - ok. 300 w AP w Koszalinie. Zapewne będę chciał sporządzić sobie jakieś kserokopie, skany, zdjęcia cyfrowe, itp... do dalszego wykorzystania. Oczywiście - w tym przypadku najlepsze by były  materiały opracowane  cyfrowo, zamiast zwykłych kserokopii.
Sporządziłem więc sobie   wydruk  "wyciągu z cennika"....
i oto co tam zobaczyłem:
-obiekt cyfrowy  ( skan, fotografia cyfrowa) z mat.  archiwalnych do 1945 r -  60,00 PLN;

Tutaj pytanie : co to jest "obiekt cyfrowy"?

Dalej  jest też:
- kserokopia monochromatyczna z oryginału A4 - 2 zł;
Jest informacja o innych dodatkowych opłatach, - kwoty   w większości dwucyfrowe.
Byc może  nie do końca rozumiem niektóre pojęcia fachowe,  ale tak na pierwszy rzut oka  ten cennich  trochę pod znakiem zapytania postawił sens dalszych  moich poszukiwań i wykorzystania zebranych juz materiałów.
Oczywiście - najlepiej  omówić sprawę i uzyskać informacje w AP w Koszalinie. Mam zamiar to zrobić w najbliższych dniach - ostatnio   była tam "przeprowadzka".
Mam jednak informację, że interesujące mnie akta są juz dostępne.
 
 

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: ww. cennika dla użytkowników
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 16, 2007, »
"Obiekt cyfrowy" to kopia dokumentu w wersji elektronicznej wykonana skanerem lub aparatem cyfrowym i zapisana na jakimś nośniku: dyskietce, płycie lub na serwerze - w odróżnieniu od papierowego wydruku takiej kopii. 
Cena 60,00 zł za obiekt jest oczywiście za wysoka, ale to nie ja ją ustalałam i w tym miejscu nie będę jej komentować.
Do końca maja br. powiniśmy już mieć nowy cennik i regulamin. Kserowanie akt Rejencji Koszalińskiej nie będzie już możliwe, ale będzie można robić kopie cyfrowe po 2 zł za stronę tekstu. Dopłaty są dla kopii akt metrykalnych, własnościowych i wykorzystywanych do celów komercyjnych, wiec Pana nie będą obowiązywały.
Uprzedzam, że w większości akta Rejencji to rękopisy i wymagają nie tylko dobrej znajomości niemieckiego, ale i wprawy w odczytywaniu gotyku.
Przeprowadzki jeszcze do końca nie zakonczyliśmy, ale Rejencja jest dostępna bez problemu.
Zapraszam

kocibrzuch

  • Gość
Odp: ww. cennika dla użytkowników
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 14, 2007, »
[...]
Radom – skan 15 zł, fot. cyfrowa do 12 do 35 (zależnie od formatu akt)
[...]
Sprawdzając informację dot. AP Radom na prośbę czytelnika, natknąłem się na zmianę, teraz skan (jak rozumiem fot. cyfrowa takoż), kosztuje 4 zł.
No, proszę.

kocibrzuch

  • Gość
Odp: ww. cennika dla użytkowników
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 18, 2008, »
CHA!
Trzęsienie ziemi?
 ;D

Offline luke

  • Moderator
  • archiwista
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ww. cennika dla użytkowników
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 19, 2008, »
Na forum genealogów małe trzęsienie, a na pewno niezwykłe zainteresowanie wątkiem: "Nowe ceny w Archiwum Państwowym" 
http://www.genpol.com/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&p=57016#57016

Komentarze różne, od zdziwienia:
"Witam Ale byłem wczoraj zdziwiony jak za ksero A4 zapłaciłem nie 14zł a tylko 2zł .Ktoś o nas pomyślał"

przez niedowierzanie,

Przyznam, że ostatnio też wysmarowałem pismo do NDAP, choć moje zapytanie dotyczyło zawyżania cen kopii dla zawodowych genealogów (co jak dla mnie jest ograniczaniem konkurencji).
Dostałem odpowiedź:
" Informuję że odpowiedzi na Pańskie zapytania w sprawie świadczenia usług archiwalnych do celów genealogicznych i komercyjnych pozwolę sobie udzielić w późniejszym terminie- do 25 stycznia br.W toku są bowiem ustalenia, które mogą mieć znaczenia dla poruszanych przez Pana zagadnień..."
A odnośnie cen- dopóki nie zobaczę cenników- nie uwierzę.
Niewierny Radek


do bezsilności

Witam,
w AP Bydgoszcz płaciłem za kserokopię A4 - 16 zł
+ opłaty bankowe i pocztowe - 13 zł.
Zaciekawiony dyskusją wszedłem na stronę AP i co
znalazłem:
Koszt usługi uzałeżniony jest od celu przeznaczenia kopii, parametrów technicznych w jakich mają one być wykonane, ilości zamówionych sztuk kopii, rozmiaru kopiowanego materiału archiwalnego i czasu realizacji zamówienia. Do cen podstawowych stosuje się zniżki i dopłaty
Ceny podstawowe
kserokopia 1 strony dokumentu A4 - 2 zł.
kserokopia 1 strony dokumentu A3 - 4 zł.
kserokopia 1 strony dokumentu wielkoformatowego (>A3) - 5 zł.
kserokopia 1 strony książki - 1 zł.
skan 1 strony dokumentu formatu mniejszego niż A3 w rozdzielczości do 300 dpi - 10 zł.
skan 1 strony dokumentu formatu mniejszego niż A3 w rozdzielczości powyżej 300 dpi - 20 zł.
I troszeczkę niżej:
Dopłaty
Usługi do celów genealogicznych
kserokopia - 12 zł.

Bez komentarza
Very Happy


aż po "troskę" o archiwa

Na pewno od czwartku jest cena za skan dokumetu bez fotografi i rycin do celów genealogicznych prywatnych bez 2 zł przy odboirze na miejscu plus koszt nosnika .
Wiadomosć uzyskana na miescu w AP Białystok od pracownika przyjmującego zamówienia. Na pytanie od kiedy - usłyszałem od dziś na podst. zarządzenie Dyrektora Archiwów Państwowych w Polsce.
Obawiają sie lawinowego zwiększenia zamówień bez powiększenia bazy sprzętowej i ludzkiej


A swoją drogą zarzuty wobec AP o wysokie ceny pojawiają się dość często. Wspomnę tylko o grudniowych, toruńskich warsztatach archiwalnych, i co ciekawe nie ze strony genealogów, a toruńskiego środowiska akademickiego. Z drugiej strony mogliśmy usłyszeć zarzuty, że pracownie mają przestarzały sprzęt, kiepskie czytniki, wolne komputery, albo zgoła ich brak, i wiele wiele innych. Stąd też pytanie, jak pogodzić te dwa problemy, przy budżetach, które jakie są każdy widzi :)