Autor Wątek: bardzo ważne rozporządzenie  (Przeczytany 20662 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wojciech Woźniak

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1132
bardzo ważne rozporządzenie
« dnia: Listopad 17, 2010, »
Witajcie,
właśnie został opublikowany projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych . Warto dokładnie przyjrzeć się proponowanym rozwiązaniom, które regulują szczegółowo postępowanie również z dokumentem elektronicznym. Zawarte rozwiązania są nowatorskie i dogłębnie przemyślane - warto poświęcić czas na lekturę już teraz.

pozdrawiam
ww
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: bardzo ważne rozporządzenie
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 18, 2010, »
Zawarte rozwiązania są nowatorskie i dogłębnie przemyślane

To bardzo daleko idący wniosek  ;D
Jarek Orszulak

Offline Grzegorz Gałęzowski

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 444
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: bardzo ważne rozporządzenie
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 19, 2010, »
Zapoznaliście się może z PN-ISO/IEC 17799:2007 oraz PN-ISO/IEC 27001:2007?

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: bardzo ważne rozporządzenie
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 24, 2010, »
Widać, że autorom tych nowatorskich i przemyślanych rozwiązań zależało na braku uwag, skoro dano taki termin ich wnoszenia ...
Jako że komuś zdaje się zależy również, żeby to nieszczęsne forum nie miało żadnej zdolności do wygenerowania sensownej, otwartej dyskusji na temat przepisów,  pozostaje więc mieć nadzieję że ten projekt zostanie dopracowany przez tychże autorów, trochę tam jest literówek i drobiazgów które należałoby poprawić lub przynajmniej jeszcze przemyśleć, choćby to "przejmowanie do archiwum zakładowego" w instrukcji archiwalnej (chyba powinno raczej być "przyjmowanie do archiwum zakładowego" albo "przejmowanie przez archiwum zakładowe"), format znaku sprawy, zastąpienie definicji znaku teczki (akt) językowym łamańcem czy wpuszczanie osób postronnych do archiwum. Najgorzej będzie z wykazem akt, pewnie od razu trzeba będzie go rozbudowywać. Ale kierunek zmian i całokształt tych przepisów jest dobry i to jest bezdyskusyjne.
Jarek Orszulak

Offline betinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: bardzo ważne rozporządzenie
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 24, 2010, »
Jak to rozumieć
Cytuj
6624 Numeracja porządkowa nieruchomości A         ZADANIE TYLKO POWIATU
           6824 Komunalizacja mienia Skarbu Państwa A          ZADANIE TYLKO POWIATU
           7341 Udzielanie licencji na wykonywanie     BE5       ZADANIE TYLKO POWIATU
                 krajowego transportu drogowego
                 osób i rzeczy
Czy od nowego roku te zadania będą zabrane gminom.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: bardzo ważne rozporządzenie
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 28, 2010, »
Przeczytałam rzeczony projekt i myślę, że tak naprawdę dopiero za jakiś czas będzie można coś powiedzieć o jego "doniosłości", gdy urzędy zbiorą już jakieś doświadczenia.

Mam oczywiście mnóstwo pytań i wątpliwości, ale chyba szkoda czasu na jałowe rozważania (tym bardziej, że nikt nie oczekuje tego ;)), Poczekajmy...
Przedstawię tylko jedną wątpliwość: jak rozumiem, ten skład chronologiczny będzie dublował dokumentację zeskanowaną i nie będzie można go wybrakować wcześniej. Szkoda...

Ale Jarek ma racje, kierunek jest słuszny :)

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: bardzo ważne rozporządzenie
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 13, 2010, »
Mam oczywiście mnóstwo pytań i wątpliwości, ale chyba szkoda czasu na jałowe rozważania (tym bardziej, że nikt nie oczekuje tego ;)),

No, ja bym rzekł, że jałowe rozważania to jeden z filarów Ifaru - oczywiście obok odreagowywania frustracji spowodowanej pracą (biedni ci pracownicy NDAP, nawet tego im nie wolno ...)  ;D

Nowe przepisy doczekały się na razie jedynie niepochlebnych recenzji na forum archiwistyka.pl - cytuję: "gniot", "żałosny projekt", "porażka", "niedopracowane wypociny", "nowy jrwa naprawdę pokręcony", "projekt spartaczony przez jakieś panienki", "dobrze by było żeby poza fazę projektu nie wyszedł".
http://www.forum.archiwistyka.pl/viewtopic.php?t=974

Gorzej, że to opinie osób, które będą musiały stosować te przepisy ...

Ja się wciąż jeszcze wgryzam w projekt i przyznam że zastanawiam się przede wszystkim czy czytał go jakiś prawnik w Naczelnej - a raczej czy przeczytał go dokładnie. Bo intencje "panienek" - pardon, autorów  :) -  są raczej jasne, natomiast z precyzją i jednoznacznością zapisów jest już czasem różnie. Przykład pierwszy z brzegu - definicja archiwisty - w mojej ocenie wynika z niej że jest on pracownikiem zewnętrznego podmiotu realizującego zadania archiwum. Chyba raczej nie o to chodziło? Przykład drugi - podleganie archiwów zakładowych kierownikom jednostek - nic nowego, podlegamy. Ale chyba chodziło tutaj o podleganie bezpośrednie?
Niektórych definicji "panienki" - pardon, autorzy  :) - się chyba przestraszyli - np. już nie dokumenty będą wchodzić w skład akt sprawy, a dokumentacja ... Jedne sprawy reguluje się wręcz idiotycznie drobiazgowo (kropki i kreski w znaku sprawy, prowadzenie teczek przez kilka lat), po innych się tylko prześlizguje, albo, tak jak mówiłem na ostatnim zjeździe - bezrefleksyjnie przepisuje ze starych instrukcji. Nie ma tego dramatycznie dużo, ale jednak trochę jest. Mógłbym tak jeszcze długo, ale szczerze mówiąc to już mi się nie chce.  :P



Jarek Orszulak

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: bardzo ważne rozporządzenie
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 14, 2010, »
W ostatni piątek w NDAP było spotkanie nadzorców archiwalnych w rzeczonej kwestii nowych rozporządzeń.
Czy ktoś z forumowiczów był?
 Chętnie byśmy posłuchali...

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: bardzo ważne rozporządzenie
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 14, 2010, »
Oooooooooo, zobaczcie, uruchomiono specjalną stronę z pytaniami i odpowiedziami.
http://archiwa.gov.pl/

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: bardzo ważne rozporządzenie
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 18, 2010, »
W ostatni piątek w NDAP było spotkanie nadzorców archiwalnych w rzeczonej kwestii nowych rozporządzeń.
Czy ktoś z forumowiczów był?
 Chętnie byśmy posłuchali...

Pewnie też im nie wolno tutaj pisać  :)
W piątek była w Naczelnej konferencja uzgodnieniowa z przedstawicielami urzędów - choć ja bym ją nazwał raczej wdrożeniową - oswajamy się już mentalnie z tym, że nowe przepisy lada chwila wejdą w życie. Pora przygotować się na to organizacyjnie.
Co do samych przepisów to wygląda na to że trwają ostatnie korekty.
Jarek Orszulak

Offline pajmich

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 3
Odp: bardzo ważne rozporządzenie
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 19, 2010, »
Witajcie, jestem nowym uczestnikiem tego forum. Stałem się nim przede wszystkim dlatego, że szlag mnie trafia gdy widzę co się wyrabia byle wprowadzić owo rozporządzenie w życie. Ciekawe komu, poza Panem Kazimierzem Schmidtem i Panią Ewą Perłakowską, tak bardzo zależy na wejściu w życie tegoż rozporządzenia w dniu 1 stycznia 2011 roku. Jakoś nie słyszałem o setkach urzędów, które by to popierały, słyszałem natomiast o staraniach by dać urzędom więcej czasu a nie tylko dwa miesiące na przygotowanie się do działania zgodnie z nowym rozporządzeniem. Przygotowanie się do takiej działalności nie trwa trzy minuty (tak powiedzieć mógł tylko ktoś kto absolutnie nie zna się na pracy urzędu, zamiast tego ma "wizję", kto ma wstręt do przepisów, kto chce urzędu szybkiego, kosztem jakości jego pracy).

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: bardzo ważne rozporządzenie
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 20, 2010, »
Mnie zależy. Bo nie mamy w tym momencie obowiązującej instrukcji kancelaryjnej ani wykazu akt, a zwłaszcza to drugie najlepiej wprowadzić od 1 stycznia. Przygotowanie się do działania zgodnie z nowym rozporządzeniem będzie kłopotliwe ale nie musi zajmować dwóch miesięcy. Wiele się tak naprawdę nie zmieni, pewnie mało kto zdecyduje się na ezd. Problemem jest zrozumienie do końca wszystkich intencji autorów rozporządzenia (kilka zagadnień potraktowano "domyślnie"), no i przede wszystkim wdrożenie nowego jrwa.
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: bardzo ważne rozporządzenie
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 31, 2010, »
No, niestety, wszystko wskazuje na to że jednak będzie poślizg w wejściu tego ropzorządzenia w życie. Od poniedziałku będziemy się ostro gimnastykować żeby w tym jakoś funkcjonować. Mamy wybór - między starym jrwa które już nie obowiązuje a nowym jrwa które jeszcze nie obowiązuje  :) .
Tymczasem na stronach MSWiA jest nowa wersja projektu:
http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/200/19260/
Przybywa również pytań i odpowiedzi na pytania w związku ze zmianami:
http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/wolnytekst/8844/
pod powyższym linkiem sa już też wersje wykazów w plikach arkusza kalkulacyjnego.
Jarek Orszulak

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: bardzo ważne rozporządzenie
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 03, 2011, »
Na prawo.vagla.pl też się zastanawiają...

PS. Tytuł wątku chyba niezbyt adekwatny jest ;D
Gdyby naprawdę było to "bardzo ważne rozporządzenie", pewnie już by się ukazało :D

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: bardzo ważne rozporządzenie
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 07, 2011, »
Poszło do podpisu premiera:
http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/218/19281/

Doświadczenie uczy, że rzeczy bardzo ważne niechętnie się rozpowszechnia i niechętnie się o nich dyskutuje, bo, że zacytuję klasyka z filmu "Rejs":
Cytuj
"Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie tych naszych, prawda, punktów, które stworzymy."

 ;D
Jarek Orszulak