Internetowe Forum Archiwalne > Help desk

Antywirus

(1/1)

Grzegorz Gałęzowski:
Immunet Protect - Może zainteresuje kogoś darmowa implementacja programu antywirusowego wykorzystującego model przetwarzania w chmurze (ang. cloud computing).
W odróżnieniu od tradycyjnych programów antywirusowych, program działający w chmurze oparty jest o lekkiego agenta pracującego w naszym systemie operacyjnym. Oznacza to tyle, że komputer nie jest w zauważalny sposób obciążony działaniem programu antywirusowego. A niestety wiemy jak antywirusy potrafią obciążyć działanie systemu operacyjnego. Dla niezorientowanych - przetwarzanie w chmurze to model oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez zewnętrzne organizacje, coś na wzór np. Google Docs (czyli pakiet oprogramowania biurowego dostępny przez przeglądarkę). Dla osób obawiających się o swoją prywatność, należy dodać że tego typu program antywirusowy nie przesyła do zewnętrznej lokalizacji żadnych naszych prywatnych plików. Przesyłane są jedynie dane pozwalające na skuteczne zidentyfikowanie pliku oraz ewentualnych związanych z nim zagrożeń. Może to być np. hash MD5. Antywirus działający w chmurze wymaga tak samo jak tradycyjny antywirus ciągłego dostępu do sieci by mógł skutecznie wykrywać zagrożenia. Nawet gdy odetniemy takie oprogramowanie od Internetu nie jesteśmy całkowicie bezbronni. Na bieżąco tworzony jest lokalny cache, którego zadaniem jest ochrona systemu przed najczęściej spotykanymi zagrożeniami.

andrzej.te21:
Uważam, że taki antywirus nie będzie się spisywał najlepiej.
Musimy być online aby działał w pełni, cache  który tworzy niestety nie spisuje się idealnie.

crash0:

--- Cytat: Grzegorz Gałęzowski w Październik 29, 2010, ---W odróżnieniu od tradycyjnych programów antywirusowych, program działający w chmurze oparty jest o lekkiego agenta pracującego w naszym systemie operacyjnym. Oznacza to tyle, że komputer nie jest w zauważalny sposób obciążony działaniem programu antywirusowego. A niestety wiemy jak antywirusy potrafią obciążyć działanie systemu operacyjnego.

--- Koniec cytatu ---

Testowałem już kilka takich, począwszy od Avasta a skończywszy na Nortonie i wniosek nasuwa się jeden, większość jest zasobożernych. Przykład programu działającego w chmurze jest ciekawy, aczkolwiek z takich systemowych to polecam jeszce ESET NOD32. Naprawdę prosty w obsłudze i działa jakby go nie było.  ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej