Internetowe Forum Archiwalne > System informacji o zasobie archiwów państwowych

parafie lubelskie w szukajwarchiwach.pl

(1/6) > >>

Gregor1612:
Uprzejmie proszę o udzielenie informacji, w jakim czasie można
spodziewać się publikacji skanów akt metrykalnych z lubelskich parafii
w wyszukiwarce szukajwarchiwach.pl
Jestem zainteresowany parafiami lubelskimi, a dokładniej Parafią
Rzymskokatolicką w Bobach, Końskowoli oraz w Górze Puławskiej.
Za wszelkie informacje z góry serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam. :)
Gregor

Rafał Rufus Magryś:
Witam,

Jako NAC dostarczamy platformy technicznej + pomocy merytorycznej przy digitalizacji/ew. digitalizujemy i udostępniamy to co nam przekazują archiwa - zatem to pytanie skierowane do APL :)

Pozdrawiam,

Gregor1612:
Wysłałem zapytanie do APL ale jak na razie Archiwum milczy w tej sprawie :), choć w lipcu 2010 r. ukazał się post na genealodzy.pl o poniższej treści:

"Obecnie skany ksiąg metrykalnych z Archiwum Państwowego w Lublinie nie są jeszcze dostępne na www.szukajwarchiwach.pl. Będą one publikowane stopniowo, w pierwszej kolejności - księgi wyznania rzymskokatolickiego, w kolejności alfabetycznej wg siedzib parafii.
Będą to w części skany wykonane z mikrofilmów dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego, w części - skany wykonywane bezpośrednio z ksiąg, które nie zostały dotychczas zmikrofilmowane.
Pierwsze skany powinny się pojawić w ciągu kilku tygodni."

Mam nadzieję, że to już wkrótce:-)
Dziękuę za informacje i pozdrawiam.
Gregor

Gregor1612:

Dzisiaj otrzymałem odpowiedź z AP Lublin w sprawie kolejnych skanów, które będą zamieszczone w wyszukiwarce szukajwarchiwach.pl:
"kolejne zdigitalizowane materiały z naszego zasobu powinny się pojawić na www.szukajwarchiwach.pl  w ciągu ok. miesiąca. Opóźnienie w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi spowodowane zostało koniecznością rozbudowy serwerów Narodowego Archiwum Cyfrowego - ich dotychczasowa pojemność była już niewystarczająca w stosunku do rozmiarów przechowywanych na nich i udostępnianych online zbiorów.

Niestety w tej partii nie znajdą się materiały ze wskazanych przez Pana parafii. Dotychczas przekazaliśmy do NAC skany ksiąg metrykalnych z parafii rzymskokatolickich w: Abramowicach, Adamowie, Baranowie, Bełżycach, Białej i Biłgoraju. Materiały są skanowane zgodnie z numerami zespołów, co w tym przypadku pokrywa się z kolejnością alfabetyczną parafii. Tak więc z interesujących Pana miejscowości najszybciej zostaną zeskanowane akta parafii w Bobach, pozostałe dwie niestety dopiero w dalszej perspektywie (rocznie wykonujemy kopie ok. 40.000 stron ksiąg metrykalnych).

Pragnę również poinformować, że digitalizujemy jedynie księgi, które nie zostały zmikrofilmowane. Skany ksiąg zmikrofilmowanych wykonuje NAC bezpośrednio z mikrofilmów i przebiega to szybciej, niż skanowanie materiałów oryginalnych. Możliwe więc, że skany wykonane przez NAC pojawią się na www.szukajwarchiwach.pl wcześniej."

Czy ktoś z NAC mógłby więc określić w jakim  (przybliżonym) czasie zostaną zeskanowane księgi z mikrofilmów parafii w Końskowoli i Górze Puławskiej. :) Według jakich zasad wykonywane jest takie skanowanie przez NAC (numerami zespołów, alfabetycznie). Mam się nastawiać na kilka lat czekania, czy może krócej :)
Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za cierpliwość i wszelkie wyjaśnienia.
Gregor

luke:
Witam,
odpowiadając na pytanie
--- Cytuj ---Czy ktoś z NAC mógłby więc określić w jakim  (przybliżonym) czasie zostaną zeskanowane księgi z mikrofilmów parafii w Końskowoli i Górze Puławskiej. Uśmiech  Według jakich zasad wykonywane jest takie skanowanie przez NAC (numerami zespołów, alfabetycznie). Mam się nastawiać na kilka lat czekania, czy może krócej Uśmiech
--- Koniec cytatu ---
Digitalizacja w NAC przebiega w sposób planowy, tzn. wg z góry określonego planu na cały rok z drobnymi korektami w ciągu jego obowiązywania. W planie na 2010 r. nie przewidzieliśmy digitalizacji wspomnianych przez Ciebie jednostek/zespołów, co nie oznacza że nie mogą one być ujęte w planie na 2011 rok. Chcielibyśmy jednak zmienić trochę proporcje w digitalizacji, tj. skanować więcej innego materiału niż księgi metrykalne, na czym zależy pozostałym grupom użytkowników  (obecnie skany ksiąg metrykalnych stanowią ponad 70% wszystkich wykonywanych przez NAC skanów). Jak bowiem wynika ze sprawozdań archiwów państwowych genealodzy są głównymi, ale nie jedynymi ich użytkownikami. Co do terminu oczekiwania, z pewnością nie będą to lata, ale nie jestem w stanie podać konkretnej daty; jak już wspomniałem w NAC proces digitalizacji przebiega wg planów uwzględniających potrzeby wszystkich archiwów państwowych, nie tylko Archiwum Państwowego w Lublinie i  jego użytkowników, dlatego nie mogę obiecać, że wskazane przez Ciebie jednostki znajdą się w planie digitalizacji na rok 2011.
pozdrawiam serdecznie
luke
ps. w przypadku wciągnięcia parafii w Końskowoli i Górze Puławskiej do planu digitalizacji niezwłocznie poinformuję o terminie zakończenia skanowania

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej