Autor Wątek: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie  (Przeczytany 114821 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Michał Kaca

  • ZoSIA_dev
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 76
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #150 dnia: Listopad 07, 2017, »
W nowym blade runnerze też mamy parę fajnych scen z archiwum korporacji, obsługiwanego - jakżeby inaczej! - przez replikanta. Nośniki informacji, nie powiem, ciekawe...
Warto dodać, że bliżej nieokreślonego wydarzenia z nieodległej przeszłości, zwanego "zaciemnieniem", nie przetrwały wszelkie nośniki magnetyczne, więc archiwalia "niepapierowe" zostały, w większości, utracone...
Nośniki z filmowego archiwum przypominały:
https://www.theverge.com/2016/2/16/11018018/5d-data-storage-glass

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #151 dnia: Luty 20, 2018, »
Czytam właśnie  świetną biografię E. Bodo autorstwa R. Wolańskiego (notabene ze świetnymi zdjęciami z zasobu NAC, polecam).
I cóż o pierwszym filmie naszego gwiazdora przedwojennego kina piszą? Otóż był to film z 1925 r., niemy, pt. "Rywale".

Fabuła za Wikipedią: W Gamie, pięknej córce archiwisty Teobalda, kocha się dwóch mężczyzn. Jeden z nich to Geniuś, skromny nauczyciel muzyki, a drugi to Tosio, człowiek bogaty, lecz nie najmłodszy. Gama odwzajemnia uczucia Geniusia, lecz Tosio ma poparcie jej rodziców. Obaj panowie rywalizują o względy dziewczyny, używając najróżniejszych forteli, co prowadzi do zabawnych sytuacji. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rywale

Film niestety nie zachował się, szkoda, z ciekawością obejrzałabym tego tatusia-archiwistę 8) 8) 8)




Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 358
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #152 dnia: Luty 21, 2018, »
Zachowało się kilka fotosów z filmu, jeden nawet mamy zeskanowany i udostępniony - niestety bez tatusia-archiwisty, nie wiem jak reszta.

http://fototeka.fn.org.pl/pl/filmy/info/9286/rywale.html


Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #153 dnia: Luty 23, 2018, »
Czyszczenie historii przeglądarki i ponowne uruchomienie komputera rozwiązuje 80% problemów z systemami IT.
Serial jest genialny, a realia biura bardzo przypominają życie archiwistów zakładowych lub KCK-ów ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=DrxAUANPa60
Świetna opcja na mroźny piątkowy wieczór.

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #154 dnia: Luty 27, 2018, »
Eric Emmanuel Schmitt "Sekta egoistów"

s. 83-84, 118.
Cytuj
"W końcu dotarłem do Archiwum Miejskiego w Hawrze. Jedyny urzędnik, mały, łysy człowieczek w grubych, okrągłych okularach, przyjął zamówienie, przyglądając mi się podejrzliwie. Najwyraźniej moja stanowczość miała w sobie coś podejrzanego, byłem obcy. Zniknął, oddalając się drobnymi, odliczonymi kroczkami. Wrócił po dziesięciu minutach z kartonowym rulonem.
-Zwracam panu uwagę, że strony wszystkich naszych rękopisów są dokładnie ponumerowane i sprawdzę je, gdy odda mi pan dokument. Podziękowałem mu gorąco. Popatrzył na mnie krzywym okiem. Moja radość obrażała jego godność sumiennego funkcjonariusza ... zatroszczyłem się jednak o to, żeby zamówić kopię. Mały, łysy człowieczek w grubych, okrągłych okularach próbował robić trudności, akurat tyle, żeby pokazać jaki jest ważny, i dla zabicia czasu, a potem przystał na moją prośbę.
 

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #155 dnia: Luty 27, 2018, »
 Jakże prawdziwa obserwacja  ;)

Offline Ela Czajka

  • archiwa_2.5
  • słuchacz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #156 dnia: Kwiecień 02, 2018, »
Serial Kruk. Szepty słychać po zmroku, odc. 3
Pani policjantka ma za zadanie znaleźć coś w "archiwum papierowym", do którego wprowadza ją archiwista wiekowy, który boleje na tym, że teraz mało kto tu przychodzi, bo wszystko jest w komputerze
Policyjne archiwum zagrał magazyn Archiwum Państwowego w Łodzi :)

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #157 dnia: Kwiecień 03, 2018, »
Piękne! :)...

Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #158 dnia: Kwiecień 13, 2018, »
Serial "Leśniczówka" i Waldemar Jarosik archiwista z Archiwum Państwowego w Białoleśni poszukiwacz skarbów, Prezes Klubu Heraldycznego Złote Runo, poszukiwacz skarbów i pasjonat historii lokalnej. Córka leśniczego przygotowuje wystawę pamiątek o ojcu m. in. przedwojennych fotografii i wyciąga je z pudełka po butach. Archiwista gdy dostrzega eksponaty wyciąga z torby lupę i białe rękawiczki przy pomocy których ogląda materiały  :D. W tle tajemnice rodzinne i pamiętniki kilku pokoleń rodziny leśniczego, historia lokalna, skarb oddziału partyzanckiego majora Żubra (jedni mówią o zakopanym sztandarze i dokumentach, inni o złocie) i wojenki prowadzone przez lokalnego "biznesmena" i wielki biznes i pieniądze w związku z planami budowy obwodnicy przez tereny rezerwatu. https://vod.tvp.pl/video/lesniczowka,odc-14,36589120

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #159 dnia: Kwiecień 14, 2018, »
Serial Kruk. Szepty słychać po zmroku, odc. 3
Pani policjantka ma za zadanie znaleźć coś w "archiwum papierowym", do którego wprowadza ją archiwista wiekowy, który boleje na tym, że teraz mało kto tu przychodzi, bo wszystko jest w komputerze
Policyjne archiwum zagrał magazyn Archiwum Państwowego w Łodzi :)
Ela ej no! Regały stacjonarne, a nie przesuwne, kwaśne teczki, układ biblioteczny, a nie akta w stosach, zero pudłozy. Gdzie wyście się jeszcze uchowali? ;-) I oczywiście użytkownik przeglądający akta w magazynie a nie w czytelni <3

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 358
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #160 dnia: Maj 08, 2018, »
Tomasz Terlikowski "Operacja Chusta"

"Jeszcze na drugim roku studiów religioznawczych, całkiem przypadkowo, wpadły mu w ręce katechezy o małżeństwie Jana Pawła II. Zakurzone leżały gdzieś w kącie biblioteki uniwersyteckiej, przez przypadek tylko nie wyrzucone do archiwów, gdzie nikt by ich już nie znalazł."

Archiwum jako śmietnik dla biblioteki?

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #161 dnia: Maj 08, 2018, »
Tomasz Terlikowski "Operacja Chusta"

"Jeszcze na drugim roku studiów religioznawczych, całkiem przypadkowo, wpadły mu w ręce katechezy o małżeństwie Jana Pawła II. Zakurzone leżały gdzieś w kącie biblioteki uniwersyteckiej, przez przypadek tylko nie wyrzucone do archiwów, gdzie nikt by ich już nie znalazł."

Archiwum jako śmietnik dla biblioteki?
I co się dziwić, że w ogólnej świadomości społeczeństwa archiwa istnieją raczej jako zakurzone magazyny, gdzie nikt nie zagląda, a archiwista to starszy człowiek w okularach itd...

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 358
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #162 dnia: Maj 08, 2018, »
Coś sobie red. Terlikowski nas upodobał. Kolejny cytat:

"Ta relikwia została dana ludziom, by przez nią wierzyli, a nie po to, by ją zamykać w archiwach"

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #163 dnia: Maj 28, 2018, »
Ale może być ostro...

gra Victor Vran - jak na obrazku jedno z zadań ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2018, wysłana przez Rafał Rufus Magryś »
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Marcin Kapała

  • archiwa_2.5
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #164 dnia: Maj 30, 2018, »
W grze Rise of the tomb raider wątek archiwalny pojawia się dosyć często, a to mapa archiwisty, a to archiwa w podziemiach katedry itp. Tak na marginesie, mapy archiwistów są "opracowane" ;)