Autor Wątek: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie  (Przeczytany 114377 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Grzegorz Gałęzowski

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 444
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 19, 2011, »
Dodam jeszcze to:



Louis Isidore jest archiwistą, któremu jest powierzone zadanie zbadania mitu "Cités obscures".

Offline Kosmiczna Pudelka

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 25, 2011, »
Na gorąco: film "Szpieg" ("Tinker, Tailor, Soldier, Spy") i brawurowa kradzież dokumentów/książki z archiwum. Okazuje się, że kretem jest....;)

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 26, 2011, »
"Seność" Magdaleny Piekorz - jeden z bohaterów tego świetnego filmu z 2008 r. jest zatrudniony w archiwum zakładowym. Napisałem, że jest zatrudniony, bo raczej nie pracuje, zajmując się innymi, absorbującymi zajęciami, takimi jak próba napisania kolejnej powieści i obserwacja ludzkich nóg - bo archiwum mieści się, o zgrozo, w piwnicy. Film bardzo dobry, a obraz archiwum zakładowego nie odbiega od sterotypu :)

pzdr
ww
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 19, 2012, »
Co prawda nie podpada to raczej pod kategorię "film" aczkolwiek ==>

http://www.youtube.com/watch?v=aEozAdgEKOY

proszę uważnie słuchać w okolicach 60 sekundy nagrania kim to chce zostać kulfon ^^

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 358
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 25, 2012, »
W I tomie trylogii kryminalnej "Millenium" Sitega Larssona zagadka zbrodni zostaje rozwiązana dzięki szczegółowej identyfikacji starych fotografii. Przy okazji jest tam ukazany ciekawy obraz archiwum fotograficznego. Oddajmy głos kierowniczce tego archiwum:

"Prawdę mówiąc panuje tu spory bałagan. Od czasu wejścia komputerów i fotografii cyfrowej archiwum znajduje się na płytach CD. Mieliśmy tu praktykanta, który zeskanował ważniejsze zdjęcia, ale tylko jakiś nikły procent wszystkich fotografii jest skatalogowany w ten sposób. Pozostałe leżą chronologicznie w skoroszytach z negatywami i są albo tutaj w redakcji, albo na strychu".

Jednak bohatera to nie zraża:

"Jak to zorganizujemy? Będzie mi potrzebna przeglądarka negatywów i możliwość skopiowania tego, co uznam za interesujące."

Kierowniczka jednak zna się na rzeczy, jeśli chodzi o digitalizację:

"Teraz nie mamy już ciemni. Wszystko skanujemy. Umie pan obsługiwać skaner do negatywów?

Nasz detektyw "daje radę":

"Tak, pracowałem przy obróbce fotografii. Mam w domu skaner Agfy, korzystam z Photoshopa"

A na koniec wiekopomna myśl, pod którą podpisuję się obydwiema rękami:

"Każdy fotograf i każdy dział foto żywi przekonanie, że zdjęcia stanowią dokumentację o niezaprzeczalnej wartości historycznej i dlatego nie można ich wyrzucać"

 :)
   

Offline archiwistka90

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 30, 2012, »
A ja opowiem o książce, dzięki której, przyznaję, postanowiłam, że zostanę archiwistką. Uwaga, było to w pierwszej klasie liceum, kiedy miałam zupełnie inne priorytety ;)

Mianowicie chodzi o "Stan podgorączkowy" Grażyny Bąkiewicz. Tam to brat głównej bohaterki, Filip, rzuca prawo by iść na archiwistykę. Zrywa on wszelkie kontakty z rodziną po wyjeździe na studia. Jak się później okazuje, w jednym z archiwów znalazł dokumenty stawiające cień na prawo do własności gruntów, na których ma powstać supermarket. Filip wykrada te dokumenty z archiwum, a następnie szantażuje inwestora, żądając grubych pieniędzy za milczenie na temat gruntów... Jak się później okazuje szantaż nie wyszedł mu na dobre... Kilka razy w książce opisywana jest praca Filipa - głównie autorka pisze o wszechobecnym bałaganie i stercie nieuporządkowanych papierów :) Polecam :)

Offline Andrzej Choniawko

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 13, 2012, »
Buszując po internecie znalazłem limeryki, poświęcone bratnim instytucjom. Niestety życie archiwalne w tym gatunku literackim tak cenionym m. in. przez naszą Noblistkę nie znajduje  żadnego odbicia.

Bibliotekarka z Brzozowa
Między  półki zwykła się chować
Bywała tam nie sama
I nie do końca ubrana
Czytelnikom to tylko winszować.

Kustoszce muzeum w Jaśle
Z frekwencją szło jak po maśle
Mini i dekolt jej goły
Przyciągał nie tylko szkoły
W muzeach tak trzeba właśnie.





Grzegorz

  • Gość
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 24, 2012, »
Malazańska Księga Poległych ? cykl powieści fantasy kanadyjskiego pisarza Stevena Eriksona

Tom 1, Ogrody księżyca:
? Zgoda. W archiwach zgromadzonych przez miejskich magów, jak wiesz, wszystkich ich stracono, znaleziono kopie fragmentów Szaleństwa Gothosa, starożytnego jaghuckiego tekstu...
i dalej:
Umarłem, Paran. Nawet miejskie archiwa tak twierdziły. Zgodziłem się z tą opinią i odszedłem.

Tom 5, Przypływy nocy, część 2: Siódme zamknięcie:
Brys wyszedł na korytarz i zatrzymał się, pocierając powieki. W archiwalnych pomieszczeniach było mnóstwo kurzu. Musiał wyjść na to, co w Letheras uchodziło za świeże powietrze.


i dalej:

Dom Łusek był wysoki i wąski, wciśnięty między dwa potężne kamienne gmachy. W jednym z nich mieściło się świątynne archiwum, a drugi stanowił monolityczne serce Cechu Ulicznych Inspektorów.

i jeszcze fragment rozmowy z pewnym złodziejem na temat tego co warto okraść :):

? No cóż, rzecz jasna jest Archiwum Rejestrów. Tyle że do niego nie można się dostać. Albo, hmm, królewski skarbiec, ale to również niemożliwe.
? Rejestry. Tak, to chyba atrakcyjne wyzwanie.

...
? To co mam ukraść z Archiwum Rejestrów?
...
? Bo to oznacza, że nie zmieniła zdania. Że postanowiła jednak włamać się do Archiwum Rejestrów. Być może nawet dziś w nocy.
...
? Powiedz im, że zobaczą więcej złota, niż potrafią sobie wyobrazić. Że poznają tajemnice znane tylko nielicznym w królestwie. Że zaprowadzę ich do Archiwum Rejestrów i do królewskiego skarbca.
...
? Każdy złodziej, który spróbuje okraść Archiwum, w zasadzie jest już martwy, prawda?
...
Dzięki danym z Archiwum Rejestrów wiem dokładnie, kto jest komu ile winien


Tom 6, Łowcy kości, część I: Pościg:
- Niełatwo jest wyjaśnić rolę Ascendentów, Płot. W gruncie rzeczy, nie spotkałem jeszcze przekonującego wyjaśnienia zjawiska ascendencji, choć w bibliotekach i archiwach Darudżystanu przekopałem się przez całe stosy uczonych traktów. Dlatego stworzyłem własną teorię.

Tom 7 Wicher Śmierci, część pierwsza: Imperium:
? Niestety, ostatnio większość dochodzeń muszę prowadzić w archiwach.
? Ach, mówisz o tej wielkiej tajemnicy, którą odkryłaś. Zbliżyłaś się do rozwiązania?

całkiem tego sporo ;)

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 27, 2012, »
Wierszyk Andrzeja Waligórskiego o podstępnym archiwiście:

Podstęp archiwisty

Archiwista Carskiej Ochrany
Swe archiwum znowu przegląda,
Dobrotliwym wzrokiem ze ściany
Car Mikołaj mu się przygląda.
Z dokumentów spiętrzonej matni
Archiwista wskrzesza przeszłość sławną,
Archiwista to już ostatni,
Wszyscy inni umarli dawno.
Cień na ścianie apokaliptyczny,
Światło lampy odbija łysina -
Ongiś postrach więźniów politycznych,
Dzisiaj mały nędzny starowina.
Archiwista myśli: - Co mi z tego,
Żem przechował te wszystkie księgi,
Że mam donos na Piłsudskiego,
Że Frunzemu mógłbym sprawić cięgi,
Że wiem wszystko - kto, gdzie, kiedy, co krzyczał,
Kto co mówił w Argentynie i w Turynie...
Już Józefa Wissarionowicza
Żebym nawet stanął dęba - nie przyskrzynię...
Im to dobrze, mieli życie ciekawe,
Ciągłe walki, różne czyny wspaniałe,
Każdy zdobył jakąś chwałę lub sławę,
A ja jeden nieznany zostałem...
Tutaj tak się wzruszył i podniecił,
Że wyszeptał: -
O moi mili,
Moje orły, moje drogie dzieci,
Czegoż wy mnie tu samego zostawili?
Sklerotyczna myśl w głowie się plącze,
Łza wypływa spod kaprawej powieki:
- Ja - zawołał - do was też dołączę!
Już my razem będziemy, na wieki!
Pióro skrzypi gwałcąc nocną ciszę,
Po papierze błądzi ręka stara,
Archiwista sam na siebie donos pisze...
Straszny donos, że chciał opluć cara...
Wsadzi donos między dokumenty
Jak bandyta między żebra scyzoryk,
Niech tkwi donos, spinaczem przypięty,
Aż go kiedyś znajdzie młody historyk.
Przestudiuje wszystkie akta, listy,
Publikację napisze długą,
I przerzuci trupa archiwisty
... z jednej strony barykady - na drugą!...
I - być może - archiwista nas wykiwa,
Zyska naszą wdzięczność lub życzliwość...
Historyku! Badając archiwa,
Miej na względzie i taką możliwość!


http://www.waligorski.art.pl/liryka.php?litera=p&nazwa=171

Jarek Orszulak

Offline Andrzej Choniawko

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 06, 2012, »
Stanisław Terlecki, wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej (29 występów)  w autobiografii Pele, Boniek i ja (s. 166) wspomina, że po ukończeniu historii na Uniwersytecie Łódzkim dostał ofertę pracy w Archiwum Państwowym. Gdyby ją podjął przeszedłby do historii , jako najlepszy piłkarz wśród archiwistów w skali światowej. Zważywszy na jego najdelikatniej mówiąc nonkonformistyczne usposobienie zapisałby się zapewne w dziejach AP w Łodzi nie tylko z tego powodu.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 25, 2012, »
Pamiętacie serial "Przystanek Alaska"?
Ja urządziłam sobie powtórkę i co widzę? W odcinku 32 (seria 3, odcinek 17) pt. "Zgubiony i odnaleziony" występuje wątek archiwalny ;D
Otóż dr Fleischman poszukuje informacji o poprzednim lokatorze domu, który aktualnie zajmuje i pyta o archiwum miasteczka (sic!). Zostaje skierowany do Ruth-Anne, właścicielki sklepu. Archiwum miasteczka mieści się w piwnicy (a jakże ;D) pod sklepem, a oważ Ruth-Anne jest chyba miejscową archiwistką, gdyż ona wprowadza doktora do archiwum i wypożycza mu akta (akta i zdjęcia były w pudle). Archiwum to oczywiście straszna rupieciarnia z wszechobecnymi pajęczynami i kurzem.
 ;D ;D ;D 

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 25, 2012, »
W jednym z ostatnich odcinków "Na dobre i na złe" było, jak jakiś lekarz wchodził z pielęgniarką do archiwum i ona mu mówiła, że dokumentacja ma tam leżeć 20 lat. :D
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 01, 2012, »
Nie wiem czy to się mieści w kategorii "Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie", ale niebawem koncertować w Polsce będzie grupa muzyczna o nazwie Archive  :)
Jarek Orszulak

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 02, 2012, »
I jeszcze w Smerfach pojawił się archiwista, który potrafił wszystko zapamiętać.
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 12, 2012, »
Witajcie,

Cykl Herezja Horusa ze świata Warhammer 40 000 - gdzie mamy:
a) archiwa - które zbierają informacje na temat działań Space Marines (genetycznie modyfikowanych żołnierzy walczących o przetrwanie dla Imperium) aby potomni mogli wiedzieć jak wielkich czynów dokonywali; archiwa-biblioteka są też miejscem gdzie udaje się znaleźć informacje o głównym wrogu człowieka - bogach chaosu.
b) zbieranie historii mówionej: np. przez wywiady ze space marines...

RM
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...