Autor Wątek: Czy tylko archiwistyka?  (Przeczytany 7693 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Suvi1912

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Czy tylko archiwistyka?
« dnia: Sierpień 27, 2010, »
Witam :)

Trzy lata temu pomogliście mi rozwiać wątpliwości dotyczące studiowania historii o specjalności archiwalnej. W sumie cieszę się, że wybrałam ten kierunek, a archiwistyka zaczyna coraz bardziej mnie interesować ;) Lecz ostatnio zaczęły targać mną kolejne wątpliwości... Czy po pięciu latach nauki nie czeka mnie po prostu bezrobocie... :/
Rozpocznę wkrótce czwarty rok historii na specjalności archiwalnej, ale już wstępnie zaczęłam rozglądać się za różnymi ofertami pracy i przyznam, że nie jest ich zbyt dużo... (być może nie udało mi się dotrzeć do jakiejś większej ilości ogłoszeń i stąd takie spostrzeżenia), a różne komentarze na ten temat, z którymi spotkałam się w życiu i na stronach internetowych nie napawają optymizmem :(
A jakie jest Wasze zdanie na ten temat, czy ciężko było Wam znaleźć pracę w zawodzie archiwisty?
Doświadczenie - jest wymagane, kiedy szuka się pracy w archiwum, ale jakie doświadczenie można nabyć na studiach...? Są wprawdzie praktyki studenckie, ale przyznam, że w wielu instytucjach nie traktuje się praktykanta poważnie, bo czego można nauczyć się o zawodzie archiwisty odkurzając przez prawie cały miesiąc akta...? :/
Dlatego zaczęłam się ostatnio zastanawiać nad podjęciem drugiego kierunku studiów, takiego, który w jakimś stopniu mógłby łączyć się z archiwistyką, jak np. administracja. Zawsze to większe pole manewru w przyszłości na rynku pracy.
I w związku z tym, mam pytanie do Was, Drodzy Forumowicze :) Co Wy o tym myślicie? Czy to dobry pomysł...? Czy może jednak lepiej pozostać tylko przy archiwistyce i skończyć jeden kierunek, ale konkretnie, skupić się na nim, spróbować szans na wolontariacie, zrobić dodatkowe praktyki... niż studiować jednocześnie dwa i tak właściwie żadnego dobrze nie opanować...

Bardzo mi zależy na Waszej opinii, więc proszę o wszelkie komentarze w tej sprawie i z góry dziękuję :)


Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy tylko archiwistyka?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 27, 2010, »
Wielu z moich znajomych po specjalności archiwalnej pracuje w innych miejscach, niepowiązanych z archiwum :/ Ci, którym "się udało" znaleźć pracę w zawodzie, w tym zawodzie byli przeważnie na stażach absolwenckich, umowach na zastępstwo, robotach publicznych, a po ich ukończeniu są bezrobotnymi. Mnie się udało znaleźć stałą pracę w zawodzie i jeszcze jednej znajomej też. I to wszystko :/ Ta administracja to nie jest głupi pomysł, ale może niekoniecznie studia? Są darmowe policealne dwuletnie szkoły - zajęcia w soboty i niedziele, tak że co drugi tydzień można to znieść :) Życzę powodzenia:)
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline AnnaLato

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
Odp: Czy tylko archiwistyka?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 31, 2010, »
Niestety muszę potwierdzić, strasznie trudno jest znaleźć pracę w zawodzie na stałe. Ja mam, tak jak Marcia pisze, tylko umowę na zastępstwo do końca września, a potem nie wiem co będzie...
Wielu z moich znajomych po specjalności archiwalnej pracuje w innych miejscach, niepowiązanych z archiwum :/ Ci, którym "się udało" znaleźć pracę w zawodzie, w tym zawodzie byli przeważnie na stażach absolwenckich, umowach na zastępstwo, robotach publicznych, a po ich ukończeniu są bezrobotnymi. Mnie się udało znaleźć stałą pracę w zawodzie i jeszcze jednej znajomej też. I to wszystko :/ Ta administracja to nie jest głupi pomysł, ale może niekoniecznie studia? Są darmowe policealne dwuletnie szkoły - zajęcia w soboty i niedziele, tak że co drugi tydzień można to znieść :) Życzę powodzenia:)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2010, wysłana przez Rafał Rufus Magryś »

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy tylko archiwistyka?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 05, 2010, »
tak to prawda, trudno mieć pracę w zawodzie... i dlatego kształcę się dalej, ukończyłem zarządzanie informacja w czerwcu a już zamierzam iść na grafikę od października lub lutego...

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy tylko archiwistyka?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 15, 2010, »
Doświadczenie można zdobyć np. na stażach studenckich, które organizują różne urzędy. To bardzo dobre rozwiązanie, nawet, a może zwłaszcza dla studentów dziennych, bo godziny są elastyczne, a i zawsze się coś zarobi (tak było w moim przypadku). Udało mi się zrobić dwie specjalności i ukończyć staż jednocześnie. Wykładowcy szli na rękę, jeśli chodzi o godziny. Pracę udało mi się znaleźć nie bez problemów, ale pracuję w zawodzie. Wiem, że wielu osobom z mojego roku także się to udało. Kilka z nich pracuje w różnych AP, ze dwie w prywatnych firmach archiwalnych, jedna nawet w IPN-ie. Ale znaczna większość niestety musiała się przekwalifikować (znam takich, co po archiwistyce pracują jako handlowcy, czy w biurze podróży). Administracja jest faktycznie dobrym rozwiązaniem. Ja teraz robię tą dwuletnią policealną i nie narzekam. Ale można też zrobić przecież studia podyplomowe. Możliwości jest wiele. A sama archiwistyka? Ja tam drugi raz bym się poważnie zastanowiła, czy studiować ten właśnie kierunek.

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy tylko archiwistyka?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 15, 2010, »
Witam,
np. na stażach studenckich, które organizują różne urzędy. To bardzo dobre rozwiązanie, nawet, a może zwłaszcza dla studentów dziennych, bo godziny są elastyczne.
--zapraszamy na staż do NAC :D...

Pozdrawiam,
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...