Autor Wątek: Lokal archiwum - zabezpieczenie przeciwpożarowe  (Przeczytany 24851 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lisena

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
Kochani, czy możecie podzielić się ze mną swoją wiedzą na temat zabezpieczenia przeciwpożarowego w odniesieniu oczywiście do archiwów? W podręczniku pod red. Z. Pastuły wymienione są następujące zabezpieczenia:
- gaśnice proszkowe
- koce gaśnicze
- worki ewakuacyjne
- sygnalizacja alarmowa na wypadek pożaru z możliwością powiadamiania najbliższej jednostki straży pożarnej.
Wg podręcznika są to jedyne dopuszczalne zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Znane mi są również przepisy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. z 2010 r. Nr 109 poz. 9116), w których mowa jest o tzw. urządzeniach przeciwpożarowych definiowanych jako urządzenia stałe lub półstałe, uruchamiane ręcznie lub samoczynnie. Do nich zaliczane są m.in. hydranty. Pragnę zauważyć, iż rozdział 6 tegoż zarządzenia narzuca archiwom wyznaczonym przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych stosowanie stałych urządzeń gaśniczych.

Napiszcie, proszę, jak najlepiej wyposażyć lokal archiwum, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa personelowi i zgromadzonym aktom jednocześnie. Czy katalog zabezpieczeń przeciwpożarowych określony we wspomnianym podręczniku jest otwarty? Czy plany archiwów powinny przewidywać montaż hydrantów?

Z góry dziękuję za cenne wskazówki.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2010, wysłana przez Jarek »
jestem z pokolenia, w którym przewijało się kasety..

Offline Grzegorz Gałęzowski

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 444
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Lokal archiwum ? zabezpieczenie przeciwpożarowe
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 12, 2010, »
Można by wymienić następujące środki, które powinny wystąpić w takich obiektach:
1. Gaśnice proszkowe (w pomieszczeniach archiwum można stosować tylko gaśnice proszkowe), śniegowe (urządzenia elektryczne),
na każde 100m2 strefy pożarowej 2kg lub 3dm3 środka gaśniczego.
2. Sygnalizacja alarmu pożarowego
(czujki - dymowe, temperaturowe) sygnał powinien być przekazywany do jednostek psp
3. Stałe systemy gaśnicze
-środek gaśniczy proszek
-środek gaśniczy gaz (serwerownie, np.HFC-227ea - w pełni obojętny dla środowiska i bezpieczny dla elektroniki, węglowodorowy gaz halogenopodobny)
Urządzenia gaśnicze montowane w pomieszczeniach z delikatnym sprzętem
elektronicznym, muszą być specjalnie przygotowane do gaszenia pożarów
w tego typu środowisku. Aby uniknąć strat po pożarowych spowodowanych samym
gaszeniem, w stosuje się  w nich takie substancje, które nie niszczą sprzętu
elektronicznego. Najczęściej są to tzw. gazy obojętne, takie jak dwutlenek
węgla, azot, argonit czy  halogenopodobne węglowodory.
4.Sieć hydrantowa wewnętrzna.
5.Worki ewakuacyjne (do ewakuacji akt).
6.Koce gaśnicze (głównie do gaszenia palącego się ubrania).
Dodatkowo jeszcze warto się zająć systemem oddymiania (klatki schodowe i drogi
ewakuacyjne). Dodatkowo odpowiednio dobrane drzwi przeciw pożarowe itd.


Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 493
Odp: Lokal archiwum - zabezpieczenie przeciwpożarowe
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 27, 2011, »
witam
chcę dowiedzieć się gdzie powinny w archiwum zakładowym znajdować się takie worki i koce?.
Niedawno zakupiono mi taki sprzęt i położyłem go na wolnych półkach ale wiem, że to tylko tymczasowe rozwiązanie choć nie wiem dokładnie gdzie to umieścić.
Proszę o wskazówki w tej kwestii
pozdrawiam

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lokal archiwum - zabezpieczenie przeciwpożarowe
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 28, 2011, »
Przydałoby się odpowiednie oznaczenie, co to jest i do czego służy. Warto zamontować tabliczkę informacyjną, że to sprzęt gaśniczy, żeby każdy wiedział, co i jak. Na dodatek warto na drzwiach przywiesić plan archiwum, żeby było wiadomo, którą dokumentację ratować najpierw. Dla strażaka, czy innej osoby, która znajdzie się w magazynie w chwili zagrożenia, akta, to po prostu stos papierów (na dodatek materiał łatwopalny), więc każda wskazówka mająca na celu zachowanie zasobu będzie wskazana. A czy półka to odpowiedznie miejsce? Z braku laku... Chociaż u mnie same gaśnice znajdują się poza pomieszczeniem magazynowym, ale oczywiście odpowiednio blisko.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 493
Odp: Lokal archiwum - zabezpieczenie przeciwpożarowe
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 28, 2011, »
dzięki Ewelina za cenne wskazówki!
pozdrawiam

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Lokal archiwum - zabezpieczenie przeciwpożarowe
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 14, 2016, »
Takie pytanie mam. Czy jest jakieś nowe rozporządzenie dot. zabezpieczenia p. poż. w archiwów. Moja dyrektorka twierdzi, że coś się zmieniło i archiwa mają osobne instrukcje.

Offline Krabek

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
Odp: Lokal archiwum - zabezpieczenie przeciwpożarowe
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 06, 2016, »
Wydaje mi się, że nie ma żadnych zmian, a obowiązuje to rozporządzenie: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20110140067 Na pewno poszła do przodu technologia w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych, systemów alarmowych i automatycznego wykrywania oraz gaszenia. Zresztą, najlepiej przejrzeć,co teraz oferują sklepy z takimi systemami: [link usunięto - nie reklamujemy. Pozdrawiam. Moderator]
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2016, wysłana przez Jarek »