Autor Wątek: Przechowywanie i konserwacja akt- akta kat BE5  (Przeczytany 10406 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kofi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 18
Przechowywanie i konserwacja akt- akta kat BE5
« dnia: Lipiec 02, 2010, »
Witam ponownie,
Mam wątpliwość co do sposobu przechowywania dokumentacji prawnej i technicznej budynków i obiektów wchodzących w skład naszego zakładu. W JRWA dokumentacja ta ma kategorię archiwalną BE5 ,a w uwagach pisze że"okres przechowywania liczy się od daty zaprzestania eksploatacji budynków , przechowuje się przez cały okres funkcjonowania obiektu".  W związku z tym,że "okres funkcjonowania obiektu "prognozuję na długie lata  mam wątpliwość w jaki sposób przechować tę dokumentację. W instrukcji nie doszukałam się żadnego odwołania co do sposobu porządkowania takiej dokumentacji. Jest tylko zapis co do kat.A tj. usuwania metalowych elementów, przesznurowania, paginowania itp. . Być może niesłusznie ale wydaje mi się, że dokumentacja techniczna której okres przechowywania będzie długi powinna być również w taki staranny sposób jak kat A potraktowana. Szczególnie projekty budowlane, protokoły podwykonawcze, odbioru itp znajdują się w plastikowych skoroszytach niejednokrotnie zszyte metalowymi elementami z  mnóstwem spinaczy metalowych.
Proszę o praktyczną poradę w jaki sposób potraktować te materiały. Czy zostawić w opisanych segregatorach z teczkami plastikowymi w środku, bindowaniem itp. Czy spakować w partykuły wyciągając uprzednio elementy metalowe czy jeszcze w jakiś inny sposób. Tematyką archiwum zajmuję się od niedawna a dokumentacji tego typu mam naprawdę sporo i chciałabym uporządkować ją tak jak należy i oczywiście zgodnie z przepisami.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Przechowywanie i konserwacja akt- akta kat BE5
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 07, 2010, »
I to jest ciekawy problem. BE5 sugeruje krótkotrwałe przechowywanie i nie kojarzę by jakieś przepisy sugerowały traktowanie takiej dokumentacji na równi z kat. A. Ale zdrowy rozsądek bywa czasem lepszy niż przepisy i moim zdaniem jeśli masz po temu możliwość, to nie zawadzi staranniej zabezpieczyć tę dokumentację - tego żadne przepisy nie zabraniają, a serce archiwisty raduje się  ;)
Jarek Orszulak