Autor Wątek: Udostępnianie akt w archiwum zakładowym-karta udostępnienia  (Przeczytany 19921 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kofi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 18
Witam serdecznie,

Mam problem z poprawnym wypełnieniem arty udostępniania akt i będę bardzo wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości o których napiszę poniżej.

W związku z tym ,że jesteśmy niewielką jednostką i czasami jedna komórka organizacyjna to tak naprawdę jedna osoba pojawił się u mnie dylemat z poprawnym wypełnieniem karty udostępnienia akt.

Problem dotyczy komórki Działu Spraw Pracowniczych w którym pracuje jedna osoba od kadr i płac. Bardzo często wypożycza ona dokumenty celem dokonania ustaleń zatrudnień sprzed lat dla ZUS. W instrukcji o organizacji i zakresie działania archiwum zakładowego jest określone, że "akta mogą być udostępnione wyłącznie za pisemną zgodą kierownika działu z którego pochodzi dokumentacja".Pisze również, że "pracownik archiwum udostępnia akta na podstawie wypełnionej i podpisanej przez Dyrektora jednostki  karty udostępniania akt"

Pytanie moje brzmi następująco: Jeśli kadrową jest np. Pani Janina Kowalska i potrzebuje dokumentów z Działu Spraw Pracowniczych któremu jednocześnie sama szefuje  to w jaki sposób ma to być ujęte w karcie ?
np. proszę o udostępnienie(...)w komórce Dział Spraw Pracowniczych z lat 1989-1995 o znakach(...) i upoważniam do ich wykorzystania ................ - własne tu mam problem bo tu się podpisuje kierownik komórki organizacyjnej poniżej i to ona sama siebie upoważnia ????Poniżej  oczywiście zezwala na udostępnienie swoim podpisem Dyrektor jednostki.


Być może problem jest banalny ale proszę o wskazówkę jak uzupełniać tę kartę by było dobrze.

Dodam tylko, że do tej pory karty nie były prowadzone i odkąd przejęłam archiwum zakładowe  wprowadzam troszkę porządku.

Pozdrawam

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Udostępnianie akt w archiwum zakładowym-karta udostępnienia
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 18, 2010, »
W przypadku o którym piszesz szefowa kadr powinna sama siebie upoważnić do odbioru akt.

Problem wypełniania katy udostępnienia wbrew pozorom wcale nie jest banalny. Chyba tylko autor formularza potrafiłby rozwiać wszelkie wątpliwości. Wypadałoby chyba nawet ogłosć konkurs na znalezienie w literaturze przedmiotu jasnej i szczegółowej wykładni w jaki sposób wypełniac kartę udostępnienia.

W mojej ocenie sformalizowana konstrukcja procedury udostępniania akt w az wygląda wg pierwotnych zamysłów tak:
1. Prosi o udostępnienie bądź wypożyczenie szef tej komórki która wytworzyła akta (podpisuje się w polu "podpis") i upoważnia do wykorzystania (na miejscu w az) lub odbioru (wypozyczenia) akt pracownika wpisanego w pole "imię i nazwisko",
2. Poniżej zezwala na udostępnienie lub wypożyczenie albo szef jednostki, albo szef działu kt. podlega archiwum (pole "data i podpis"),
3. Na drugiej stronie karty ten pracownik upoważniony do odbioru akt potwierdza ich odbiór wpisując ilość tomów i kart, datę i podpis,
4. Przy zwrocie akt mamy podpisy oddającego i przyjmującego oraz datę i ewentualne adnotacje o zwrocie akt.
Pytanie czy drugą stronę karty wypełnia się tylko przywypożyczeniu i  zwrocie akt wypożyczonych, czy też również przy udostępnieniu na miejscu?

Poniżej formularz, żeby była jasność o czym mowa.
http://www.archiwum.krakow.pl/formularze/karta%20udostepniania%20akt.doc
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Karta_udost%C4%99pnienia_akt.jpg
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2010, wysłana przez Jarek »
Jarek Orszulak

Offline Kofi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 18
Odp: Udostępnianie akt w archiwum zakładowym-karta udostępnienia
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 18, 2010, »
Dziękuję za szybką odpowiedź. Mam jeszcze pytanie, czy jeśli ktoś z działu księgowości chce coś pożyczyć a nadzór nad tym działem ma główna księgowa to ona upoważnia do  "wykorzystania "czy "odbioru" . Bo jeśli wypożyczenie jest na zewnątrz jednostki to rozumiem, że ktoś te dokumenty musi odebrać, ale jak ktoś kto je chce do udostępnienia -wypożyczenia, aby mieć przez np 2 tygodnie u siebie w pokoju dla celów służbowych to też je odbiera a później wykorzystuje w określonych celach. Tego też nie rozumiem bo zgodnie z tym co usłyszałam na jednym ze szkoleń dot. spraw archiwalnych każda komórka musi zdać dokumenty po określonym okresie mimo,że niektorzy tego nie robią sugerując się tym "ze może się jeszcze przyda-niech leży";-) Powiedziano, że trzeba formalnie oddać podpisać papier i można trzymać u siebie. Zatem podkreślić na karcie oba sformułowania"wykorzystania i odbioru"???Troszkę zagmatwałam ale wygląda to tak, że archiwum zakładowe jest w tym samym budynku niemalże za ścianą pozostałych pomieszczeń biurowych. Można pójść na łatwiznę i po prostu dać na 5 minut a potem odebrać i nie odnotowywać tego. Ja niestety jestem formalistką chcę udostępniać tak jak należy;-)

Faktycznie prawdą jest, że to wcale nie takie banalne jakby mogło się wydawać...

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Udostępnianie akt w archiwum zakładowym-karta udostępnienia
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 18, 2010, »
Doświadczenie uczy, że właśnie przy udostępnianiu warto być formalistą, także niestety wobec pracowników własnej jednostki.

Tu problem jest w terminologii - masz na karcie do wyboru "udostępnienie" (w domyśle - na miejscu w archiwum) bądź "wypożyczenie" akt i ich "wykorzystanie" lub "odbiór" - po prostu akta udostępniane na miejscu w archiwum się wykorzystuje, a te wypożyczane odbiera i tylko o to tu chodzi :)
Na szkoleniu archiwalnym dobrze Ci wyjaśnili - akta trzeba bezwzględnie choćby formalnie przekazać do archiwum, a zaraz potem mozna je też formalnie wypożyczyć.

pozdrawiam
Jarek Orszulak

Offline Kofi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 18
Odp: Udostępnianie akt w archiwum zakładowym-karta udostępnienia
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 18, 2010, »
I teraz mam jasność;-) Serdecznie dziękuję za pomoc

Offline peter7712

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 32
Odp: Udostępnianie akt w archiwum zakładowym-karta udostępnienia
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 15, 2010, »
I tu ja namieszam. Mi wydaje się że jest inaczej. W pierwszej rubryce prosi o udostępnienie kierownik komórki która dokumentacje chce wypożyczyć. w drugiej zezwala kierownik komórki w której dokumentacja była wytworzona lub dyrektor. Być może się mylę, ale ja tak interpretuję formularz.

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: Udostępnianie akt w archiwum zakładowym-karta udostępnienia
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 15, 2010, »
Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, o którym słyszałam będąc kiedyś na stażu w jednym z urzędów. Otóż tam z wydziału architektury wypożyczano bardzo dużo akt praktycznie każdego dnia. Dwie osoby z tego wydziału dostały stałe upoważnienie do wypożyczania akt z archiwum. Nie trzeba więc było za każdym razem wypełniać tych enigmatycznych kart, a zamiast tego formularze zawierające informacje czarno na białym: kto wypożycza, z jakiego wydziału, jakie teczki i kiedy. Bez biegania do kierownika komórki za każdym razem, kiedy coś było potrzebne (czyli kilka razy dziennie). W przypadku, kiedy komórka jest jednoosobowa, można by się postarać o takie stałe upoważnienie u kierownika jednostki, dołączyć do akt w archiwum i tyle.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Udostępnianie akt w archiwum zakładowym-karta udostępnienia
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 15, 2010, »
W pierwszej rubryce prosi o udostępnienie kierownik komórki która dokumentacje chce wypożyczyć. w drugiej zezwala kierownik komórki w której dokumentacja była wytworzona lub dyrektor. Być może się mylę, ale ja tak interpretuję formularz.

Kłopot właśnie w tym, że jesteśmy skazani na przypuszczenia i interpretacje, a tych siłą rzeczy jest kilka. Interpretacja formularza to zresztą jedno, a użyteczność to drugie. Myślę że pierwotnie nie przewidywano ewentualności korzystania z akt przez pracownika innej komórki, niż ta która wytworzyła te akta. Twój sposób wypełniania karty peter7712 już umożliwia taką ewentualność.
U mnie wygląda to jeszcze nieco inaczej, bo zmodyfikowaliśmy formularz karty - ostała się na nim tylko zgoda kierownika komórki która wytworzyła akta, a o udostępnienie wnioskuje sam pracownik.
Jestem bardzo ciekaw czy nowe/nowa instrukcja archiwalna dla administracji zafundują nam coś nowego, czy pozostaną przy tym starym formularzu.

pozdrawiam
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Udostępnianie akt w archiwum zakładowym-karta udostępnienia
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 16, 2010, »
Gmerając w starych instrukcjach, przypadkiem trafiłem na potwierdzenie przypuszczeń petera7712 co do pierwotnego sposobu wypełniania formularza karty udostępnienia akt. Poniżej załącznik do instrukcji archiwalnej opublikowanej w 1958 r. Trochę różni się od znanego nam formularza katy udostępnień, ale wyraźnie już określono tu że o udostępnienie prosi szef tej komórki, który chce wypożyczyć dokumentację i upoważnia do ich odbioru swojego pracownika. Dalej jest ciekawie, bo w formularzu nie ma miejsca na zgodę na udostępnienie/wypożyczenie, a tylko na potwierdzenie odbioru akt - natomiast w tekście instrukcji jest adnotacja, że wypożyczenie odbywa się za zgodą kierownika komórki organizacyjnej z której akta pochodzą. Odnoszę wrażenie, że już autorzy tej instrukcji mieli problem z kartą udostępnienia. Wrażenie to pogłębia jeszcze jeden fantazyjny zapis instrukcji dotyczący korzystania z akt ze składnicy: "Wypożyczanie akt winno odbywać się w miarę możności przez ich udostępnianie na miejscu w składnicy".  :D

« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2010, wysłana przez Jarek »
Jarek Orszulak

Offline kecajax

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 13
Odp: Udostępnianie akt w archiwum zakładowym-karta udostępnienia
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 20, 2012, »
Witam

Może ktoś udostępnić nowy wzór karty i jednocześnie wniosku udostępnienia akt, który jest zgodny z rozporządzeniem z dnia 18 stycznia 2011 roku.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Udostępnianie akt w archiwum zakładowym-karta udostępnienia
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 20, 2012, »
Jak wiadomo w rozp. z 18.01.2011 zrezygnowano z wprowadzania jednolitych wzorów druków i formularzy ograniczając sie do wymienienia niezbędnych elementów jakie taki druk powinien zawierać.
W przypadku wniosku o udostępnienie akt elementami tymi są:
1) data
2) nazwa wnioskującego
3) wskazanie dokumentacji będącej przedmiotem wnioskowania o udostępnienie, przez zamieszczenie we wniosku co najmniej:
     a) informacji o nazwie komórki organizacyjnej, która dokumentację wytworzyła i zgromadziła lub przekazała,
     b) dat skrajnych dokumentacji
4) informacja o sposobie udostępnienia
5) imię, nazwisko i podpis osoby, która wnosi o udostępnienie
6) w przypadku osób spoza podmiotu:
     a) cel udostępnienia
     b) uzasadnienie