Autor Wątek: Kategoria archiwalna - deklaracje o odprowadzaniu składek  (Przeczytany 10160 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Mam pytanie jaka kategorię maja deklaracje miesięczne o odprowadzeniu składek ubezpieczenia społecznego do ZUS-u? W jednym wykazie mam, że: "Rozliczenie i odprowadzanie składek ubezpieczenia społecznego" to B-5, ale w innym wyczytałem, że "Rozliczenie składek na ZUS" to B-50. I bądź tu mądry jak powinno być faktycznie?
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2010, wysłana przez Jarek »
prawy obrońca lewego słupka

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: Deklaracje o odprowadzaniu składek
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 17, 2010, »
U mnie jest tak: "Składki ubezpieczenia społecznego" - B5. I to niestety wszystko na temat ZUS.

Offline archeo

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 31
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kategoria archiwalna - deklaracje o odprowadzaniu składek
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 29, 2010, »
ZUS (przynajmniej na terenie Śląska) wymaga by przechowywać tego typu dokumenty 10 lat do celów kontrolnych - bez znaczenia czy są to RMUA, RCA, DRA czy RSA
pozdrawiam serdecznie :)

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 487
Odp: Kategoria archiwalna - deklaracje o odprowadzaniu składek
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 23, 2012, »
WITAM
wracam do tego wątku gdyż w swoim RWA mam na RMUA - B50 ale osoby z kwestury twierdza, że i tak wszystkie dane na temat odprowadzania składek są zawarte w listach płac a RMUA zostały jedynie ponieważ pracownicy ich nie odbierają. Czy w tej sytuacji powstępować z tym rodzajem dokumentów? Czy wy także przechowujecie je przez np. 50 lat?

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kategoria archiwalna - deklaracje o odprowadzaniu składek
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 24, 2012, »
Od jakiegoś czasu AP nie pozwala nam brakować dokumentacji zusowskiej, jak np. rmua i mamy trzymać ją dłużej, jak listy płac.
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Kategoria archiwalna - deklaracje o odprowadzaniu składek
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 24, 2012, »
Według aktualnych wytycznych NDAP dokumenty rozliczeniowe składek na ubezpieczenie społeczne mają kat. B50

Taki zapis zamieszczony został w przygotowanej przez działający przy NDAP zespół "Przykładowej klasyfikacji i kwalifikacji dokumentacji dla zagadnień ujętych w klasach od 0 do 3 w formie jednolitego rzeczowego wykazu akt":
http://www.archiwa.gov.pl/pl/zarzadzanie-dokumentacja/postepowanie-z-dokumentacja/2933-przykadowa-klasyfikacja-i-kwalifikacja-dokumentacji-dla-ronych-podmiotow.html

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kategoria archiwalna - deklaracje o odprowadzaniu składek
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 25, 2012, »
Według JRWA z 2011 dla organów powiatu dokumentacja rozliczeń składek na ubezpieczenie społeczne to B 50, tak jak dokumentacja wynagrodzeń z bezosobowego funduszu płac.  :)

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Kategoria archiwalna - deklaracje o odprowadzaniu składek
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 25, 2012, »
Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć różnice między dwoma hasłami (dla gmin)?
2421 - Obsługa ubzezpieczenia społecznego - B-10 (w tym deklaracje rozliczeniowe dla ZUS)
3235 - Rozliczenia składek na ubezpieczenie społeczne - B-50

czyli jakie dokumenty wrzucamy do pierwszego hasła a jakie do drugiego?

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Kategoria archiwalna - deklaracje o odprowadzaniu składek
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 25, 2012, »
Według JRWA z 2011 dla organów powiatu dokumentacja rozliczeń składek na ubezpieczenie społeczne to B 50, tak jak dokumentacja wynagrodzeń z bezosobowego funduszu płac.  :)

Według wprowadzonych tym samym rozporzadzeniem wykazów dla gmin i województw również B50.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 487
Odp: Kategoria archiwalna - deklaracje o odprowadzaniu składek
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 25, 2012, »
Jak zatem kompletujecie te dokumenty tzn. oddzielnie dla pracownika czy łącznie i chronologicznie według miesięcy ?

Offline paco1987

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 82
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kategoria archiwalna - deklaracje o odprowadzaniu składek
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 06, 2018, »
Mam dokumentację ZUS. Podzieliłem sobie akta na: składki ZUS, zgłoszenie do zus( deklarację oraz ich korekty). Wszystko wrzucać pod 3235 Rozliczenia składek na ubezpieczenie społeczne kat B-50??? Poprzednia archiwistka deklaracje zus wrzucała pod 2421  Obsługa ubezpieczenia społecznego - B-10 (w tym deklaracje rozliczeniowe dla ZUS). Proszę o poradę doświadczonych kolegów i koleżanek.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Kategoria archiwalna - deklaracje o odprowadzaniu składek
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 06, 2018, »
Rozliczenia składek, czyli (jak ja to rozumiem) dokumentacja stanowiąca dowód opłacania składek, mogąca być wykorzystana przy obliczaniu emerytury (stąd B50)
Natomiast obsługa ubezpieczenia to przede wszystkim deklaracje (zgłoszenie, wyrejestrowanie), które same w sobie nie stanowią dowodu odprowadzania składek, zatem nie będą wykorzystywane w wyżej wspomnianym celu i nie muszą być przechowywane 50 lat.
Generalnie jednak przydałoby się doprecyzowanie zawartości tych dwóch klas, bo na chwilę obecną pozostaje to de facto kwestia interpretacji.

Przy okazji kat. B10 dla obsługi ubezpieczenia społecznego to i tak dobrze - w przykładowym wykazie dla klas 0-3 przygotowanym przez NDAP i stanowiacym podstawę dla większości zatwierdzanych obecnie JRWA klasa ta ma kat. B5  (moim zdaniem za niska).

Offline paco1987

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 82
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kategoria archiwalna - deklaracje o odprowadzaniu składek
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 07, 2018, »
Rozliczenia składek, czyli (jak ja to rozumiem) dokumentacja stanowiąca dowód opłacania składek, mogąca być wykorzystana przy obliczaniu emerytury (stąd B50)
Natomiast obsługa ubezpieczenia to przede wszystkim deklaracje (zgłoszenie, wyrejestrowanie), które same w sobie nie stanowią dowodu odprowadzania składek, zatem nie będą wykorzystywane w wyżej wspomnianym celu i nie muszą być przechowywane 50 lat.
Dziękuje ;)