Autor Wątek: Wydział Archiwów Państowych - personel  (Przeczytany 3358 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Agnieszka P

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Wydział Archiwów Państowych - personel
« dnia: Maj 10, 2010, »
Witam serdecznie forumowiczów,

Mam problem z ustaleniem składu osobowego WAP za lata 1944 - 1950. Wiem, że dyrektorem Wydziału był W. Suchodolski, jednym z pracowników P. Bańkowski, nie wiem natomiast kto jeszcze był tam zatrudniony. Proszę o pomoc wszystkich zorientowanych!! ???

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Wydział Archiwów Państowych - personel
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 10, 2010, »
Proponuję zajrzeć do bibliografii Archeionu, gdzie publikowano sprawozdania z pracy Wydziału.
http://archiwa.gov.pl/images/stories/file/pdf/archeion/Arch_biblio.pdf

Offline Stary fartuch

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wydział Archiwów Państowych - personel
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 10, 2010, »
Tak się składa, że Archeion XIX/XX  mam zawsze przy sobie i nazwisk w sprawozdaniach ani liczby pracowników tam nie ma. Ten pierwszy po wojnie numer ukazał się już po utworzeniu dekretem z 1951 r. NDAP i tym samym likwidacji Wydziału. Nazwiska pracowników Wydziału podaje podręcznik RRT na str 412: Rybarski, Stojanowski, Bańkowski, Durko, Bielińska, Jankowska, Kolankowski. Imion nie podaję - bo i tak je wszyscy znają. Czy to jest cały skład - nie wiem.Pozostaje archiwum zakładowe NDAP lub AAN zespół Ministerstwa Oświaty oraz Archeion z 1955 r z artykułem w/w Bielińskiej - może tam coś więcej.
Pozdrowienia nieustające  :)
Ten wiatrak, ta łąka... -  Polska

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Wydział Archiwów Państowych - personel
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 10, 2010, »
Nazwiska podane przez podręcznik RRT nie są kompletne, nie wymieniono np. Bachulskiego (imię wszystkim znane ;)), o czym można się przekonać czytając szczegółowy opis pracy Wydziału w latach 1945-1947 autorstwa Antoniego Rybarskiego w Archeionie nr 17 z 1948 r., s. 196-220.

PS. I to był pierwszy Archeion po wojnie :)

Offline Agnieszka P

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: Wydział Archiwów Państowych - personel
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 10, 2010, »
Dziękuje wszystkim za pomoc. Łączę pozdrowienia.  :)