Autor Wątek: działalność gospodarcza  (Przeczytany 4933 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lukas_drill

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 158
działalność gospodarcza
« dnia: Grudzień 19, 2013, »
witam,
pytanie w odniesieniu do dokumentacji osób prowadzących działalność gospodarczą. Przy klasie 7330 nowego JRWA mamy wzmiankę o przechowywaniu całości tejże dokumentacji jako kat A, jeśli nie wiąże się z obsługą CEIDG. I tutaj mam dylemat: czy zapis ten dotyczy tylko osób, którzy zakończyli swoją działalność do momentu utworzenia CEIDG? wtedy ich papiery mam w teczkach i nie wiążą się z CEIDG. Ale co z osobami, które rozpoczęły działalność przed utworzeniem CEIDC i prowadzą ją nadal i teraz wszelkie informacje jego się tyczące są w CEIDG przechowywane?
No bo założono gościowi, dajmy na to w 2008 roku, teczkę. Jest tam wniosek o zgodę na prowadzenie działalności, druk opłaty i pismo o wpisie do ewidencji - czyli 3 kartki i tyle. Pani prowadząca to mówi, że tam już więcej nic się nie znajdzie, ale powinno się to trzymaćjako kat A.Ja mam inne zdanie . Przecież nie ma sensu zachowywanie jej jako kat A bo przecież wiąże się z CEIDG i tam są informacje...
Czy dobrze rozumuję?
pozdro

Offline archiwistka90

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: działalność gospodarcza
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 23, 2013, »
Jeśli wpis był przekazany do CEIDG i informacje są tam umieszczone, czyli np. przedsiębiorca założył działalność w 2008 a zakończył w 2013, to ja archiwizuję teczkę z kat. B3 :) Materiał archiwalny stanowią dla mnie tylko teczki przedsiębiorców, którzy zakończyli działalność przed 1 lipca 2011 r.

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: działalność gospodarcza
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 24, 2013, »
archiwistka90, a na podstawie czego ustaliłaś kat. B-3, w poprzednim jrwa dla gmin była to kat. B-5, zaś w obecnym jrwa to kat. B-10...

Offline archiwistka90

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: działalność gospodarcza
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 03, 2014, »
tak szycha, sorki - pomyliłam z alkoholami, którymi też się zajmuję :) Masz rację, oczywiście B10 :)

Offline archiwistka90

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: działalność gospodarcza
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 04, 2014, »
słuchajcie - ja mam inne pytanie. U mnie kiedyś tworzyło się teczki przedsiębiorcy. Ok, miało to sens, kiedy nie było CEIDG. W tym momencie mam multum teczek przedsiębiorców, których działalność już znajduje się w CEIDG. Muszę je trzymać w szafach do momentu, kiedy zamkną działalność, czy mogę je potraktować jak wszelkie inne - kat. B10 i do archiwum (skoro dane na temat przedsiębiorstwa znajdę juz w CEIDG)?
Proszę o odpowiedź :)

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: działalność gospodarcza
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 06, 2014, »
Jakie jest moje zdanie. Ja bym przekazał te akta do archiwum, wg. mnie można uznać, że sprawy te są już zamknięte, ponieważ informacja o prowadzonej przez nich działalności została przeniesiona do CEIDG. Ale! jeśli chodzi o kat. archiwalną czy B-10 czy A? Mówi się, że informacje o działalności tych przedsiębiorców zostały wprowadzone do CEIDG, jednak ja bym postawił pytanie czy wszystkie informacje zostały wprowadzone czy tylko np. ostatni wpis o wznowieniu czy zawieszeniu działalności? Muszę się dopytać jak to jest u mnie, ale interesuje mnie to na jakich zasadach polegało wprowadzanie informacji o prowadzących działalność gospodarczą. Czy wprowadzano wszystko od początku, czyli założenie dział., zmiana wpisu, wykreślenie, wznowienie, zmiana itd. czy np. brano pod uwagę tylko ostatni wpis np. o wznowieniu. Bo jeśli do CEIDG nie wprowadzono wszystkich danych to wg. mnie należało by traktować te akta jako kat. A, jeśli zaś wszystko no to B-10. Ale nawet jeśli B-10, to ja bym tak na hura nie brał się po tych 10 latach za niszczenie, w końcu dla prowadzących działalność gospodarczą to coś co moglibyśmy porównać z aktami osobowymi (oczywiście chodzi mi o akta wytworzone do momentu uruchomienia CEIDG)
Drodzy archiwiści, jeśli ktoś posiada informację na jakiej zasadzie wprowadzano dane z gminnych ewidencji działalności gospodarczej do CEIDG do prosiłbym aby tą wiedzą się podzielił:)

Offline archiwistka90

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: działalność gospodarcza
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 07, 2014, »
Dane przechodziły za pomocą tzw. SAGEDU. W CEIDG nie ma informacji na temat, czy np dana działalność kilka lat temu była zawieszana i zmieniana. W związku z tym oddałabym jako kat. A te teczki, które są rozbudowane i posiadają historię wpisu. Mam np takie z 2005 r, gdzie w teczce jest tylko wpis - te zakwalifikowałabym jako B10. Co Ty na to?

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: działalność gospodarcza
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 07, 2014, »
Nie byłoby bezpieczniej zakwalifikować teczek z dokumentację wątpliwej wartości po prostu jako BE10 zamiast B10? I tak ostatnie słowo zawsze należy do AP.