Autor Wątek: Dokumenty potrzebne do udostępnienia dokumentacji osobowej  (Przeczytany 915 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline awt75

• słuchacz(ka)
Dzień dobry Państwu,
Jestem pod wrażeniem wiedzy osób udzielajacych się na tym forum, dlatego postanowiłam zapisać się tutaj by móc zasięgnąć Państwa rady.
Jestem użytkownikiem archiwów, w tym archiwów gromadzacych dokumentację osobowa i płacową. Zbieram informacje do własnego archiwum rodzinnego.
Ostatnio chcę uzyskać dostęp do teczki osobowej mojego nieżyjącego już dziadka. Mam oryginały odpisów akt urzędu stanu cywilnego poswiadczajacych moje pokrewieństwo z dziadkiem, jak i to, że jest on osoba zmarłą.
Dokumenty te wystarczyły do korzystania z zasobów Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku, jak i archiwów zakładowych istniejących jeszcze firm w których pracował mój dziadek.
Jednak ostatnio w jednej z prywatnych firm zajmujących się przechowywaniem dokumentacji zlikwidowanych zakładów pracy spotkałam się z prośbą przedstawienia poświadczenia pokrewienstwa wystawionego przez ZUS. A także informacja że odpisy akt są niewystarczającym dokumentem gdyż firma ta nie ma możliwości i kompetencji by badać pokrewienstwo.
Moje pytanie po tym przydlugim wstępnie brzmi czy taka prośba ze strony tej firmy jest czymś uzasadniona? Jakimiś przepisami? Dodam że dziadek pracował w zakładach mięsnych a nie w wojsku czy policji. Panie w ZUSie były zdziwione prośbą o tego typu poswiadczenie, tym bardziej że mój dziadek nie pobierał renty ani nie dozyl emerytury. I oczywiście nie otrzymałam poświadczenia o jakie prosiła Pani z firmy zajmującej się archiwizacja dokumentów.
Serdecznie proszę o pomoc i pozdrawiam