Ankieta

Czy chcesz aby na IFAR utworzyć dział dotyczący problemów z udostępnianiem archiwaliów?

tak, to dobry pomysł
10 (71.4%)
nie, można dyskutować o tym w innych działach
4 (28.6%)

Głosów w sumie: 14

Głosowanie skończone: Marzec 13, 2010,

Autor Wątek: poprawa komunikacji na forum  (Przeczytany 15394 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: poprawa komunikacji na forum
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 03, 2010, »
Metodyka archiwalna - dział archiwistyki zajmujący się ustalaniem metod parcy w archiwum w zakresie kształtowania, gromadzenia, opracowywania, udostępniania i konserwacji materiałów archiwalnych. (PSA)

Najogólniej mówiąc, metodyka archiwalna określa sposób postępowania z dokumentacją, czyli odpowiada na pytanie: " jak należy robić, żeby było dobrze ;D"

Wszystko to prawda, ale prze 13 lat pracy w AP nigdy nie usłyszałam słowa "metodyka" w innym znaczeniu niż "zasady opracowywania zespołu". Dlatego nie szukałam niczego o udostępnianiu w dziale "metodyka archiwalna" i przypuszczam, że nie tylko ja.
Nie wiem, czy dział pt. Udostępnianie, będzie bardzo popularny, ale chyba warto chociaż spróbować. Już jest dwoje chętnych.  :)

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: poprawa komunikacji na forum
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 03, 2010, »
Cytuj

Tutaj pojawł się problem bo tematyka z wątku Archiwa zakładowe przeniosła się także do wątku Metodyka archiwalna. Należało by z tym zrobić porządek, przenosząc posty
Porządek zrobiony, wątki przeniesione :)
Pozdrawiam
 

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: poprawa komunikacji na forum
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 06, 2010, »
Cytuj
Wszystko to prawda, ale prze 13 lat pracy w AP nigdy nie usłyszałam słowa "metodyka" w innym znaczeniu niż "zasady opracowywania zespołu". Dlatego nie szukałam niczego o udostępnianiu w dziale "metodyka archiwalna" i przypuszczam, że nie tylko ja.
Ha, a ja nie zwróciłem uwagi, że dział Metodyka w podtytule ma zawężenie tematyki do opracowania zasobu  :) Swoją drogą takie zawężanie rozumienia metodyki w praktyce pracy archiwalnej na swój sposób wskazuje nam obszary zaniedbywane ...
Jarek Orszulak

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: poprawa komunikacji na forum
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 06, 2010, »
Wnioskowałbym Jarek aby podobnie opisać wątek Archiwa Zakładowe. Przypuszczam, że każda nowa osoba szukając odpowiedzi na pytania a będąc archiwistą zakładowym umieszczała swoje pytania w Metodyce archiwalnej bo tak jej podpowiadał opis. Dalej jestem za rozszerzeniem opisu tego ostatniego wątku i uwzględnianie uwag iFAR-owiczów. Dobrym przykładem jest: http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=45 gdzie w poszczególnych działach są Księgi skarg i wniosków lub Porządkujące wątki gdzie każdy użytkownik może wpisać swoje wnioski.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: poprawa komunikacji na forum
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 26, 2010, »
Czy wynik głosowania 10 do 4 jest wystarczający, żeby założyć nowy wątek?
A jeżeli tak, to kiedy można się spodziewać otwarcia? 

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: poprawa komunikacji na forum
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 29, 2010, »
Witajcie,

 Jasne - ankieta wskazuje że osobny dział należy założyć - natomiast mam pytanie: jakiś chętny na moderatora? :D

Pozdrawiam,
Rafał Magryś
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Robert

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: poprawa komunikacji na forum
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 29, 2010, »
Mogę moderować. Chwila zawsze się znajdzie.  :)

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: poprawa komunikacji na forum
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 06, 2010, »
Witajcie po Świętach,

Od ponad tygodnia mamy dział "Udostępnianie" - i cisza i 0 postów... Mam nadzieję, że to jest wynik przygotowań świątecznych a nie braku potrzeby dyskusji w tym dziale ;)...

Pozdrawiam,

Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: poprawa komunikacji na forum
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 07, 2010, »
Szczerze mówiąc ... nie zauważyłam, że nowy dział już jest - mam dwie wady wzroku  ;D.