Autor Wątek: Dokumentacja osobowa i płacowa - przechowalnictwo - od czego zacząć?  (Przeczytany 11592 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Codi

  • Gość
Witam! Ukończyłem kurs dla archiwistów  i chciałbym założyć firmę w której działalność opierałaby się,  na usługach - przechowywanie akt kat B , usługi związane z porządkowaniem, niszczeniem itp. sprawami związanymi z archiwizacją. Od czego zacząć? Mieszkam w dużym budynku jednorodzinnym i składnicę chciałbym ulokować w pomieszczeniach piwnicznych.
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2010, wysłana przez Jarek »

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Składnica akt-warunki
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 16, 2010, »
Czy to ma być żart? Jeśli nie wiesz od czego zacząć to lepiej nie bierz się za taką działalność. W piwnicy owszem, możesz coś porządkować, nawet bimber pędzić, ale nie urządzać składnicę dokumentów. Poczytaj ustawę archiwalną i rozporządzenia wykonawcze do niej, mam nadzieję że to Cię wyleczy z takich pomysłów.
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Żeby nie zaczynać nowego wątku - przy pomocy "Media o nas" na stronie NDAP natrafiłem na takie dwa teksty:

http://hej.rzeszow.pl/trwa_postepowanie_w_sprawie_rozwiazania_spolki_temida_cessio.,artykul3667.html
http://hej.rzeszow.pl/akta_temidy_czesciowo_juz_w_milanowku,artykul3701.html

Rzecz dotyczy Temida Cessio z Rzeszowa
Po czterech latach przechowawca po prostu zaprzestał działalności. A to nie w kij dmuchał, bo miał ponad 100 tys. akt osobowych. Wykreślono ich z rejestru przechowawców, zajęła się nimi prokuratura. Po prawie roku akta trafiają wreszcie do archiwum w Milanówku, wymagają jednak odgrzybienia itd. Ale to i tak szybko w sumie poszło (choć pewnie głównie dzięki interwencji dwójki posłów z Podkarpacia).

Dla porównania na krakowskim podwórku zakwitł był kiedyś kwiatek pod nazwą Pro Archivo sp. z o.o. Ten przechowawca nie istnieje od 2007 r., też zainteresowała się nimi prokuratura, a akta ponoć nadal leżą w jakiejś piwnicy.  :-\
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2010, wysłana przez Jarek »
Jarek Orszulak

Offline homo novus

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 125
Kolejne głupie pytanie-
ustawa archiwalna mówi jednoznacznie o przechowawcach dokumentacji osobowo-płacowej, określając wymogi które należy spełniać podejmując taką działalność - jestem ciekawa jak obecnie wyglada sytuacja, teoretycznie możliwa przecież, w przypadku przedsiębiorców którzy ograniczaliby się do przechowywania dokumentacji innych rodzajów. jakie unormowania obowiązują w tej sferze?
Pozdrawiam

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Wymogi dot. dokumentacji osobowej i płacowej wedle mojej wiedzy nie mają tu zastosowania. Ciekaw jestem czy funkcjonują tacy przechowawcy, myślę że tylko w jakichś rozbudowanych strukturach, gdzie tworzy się różne wyspecjalizowane spółki-córki - czyli de facto komórki zajmujące się archiwizacją ale o statusie samodzielnej jednostki.
Jarek Orszulak

Offline fetka

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
Witam.
Odpowiadając na pytanie Codi, jeśli nie jesteś pewna od czego zacząć widać, że kurs nie był wystarczający do samodzielnej pracy w składnicy akt. Musisz zapoznać się z kilkoma ustawami takimi jak:
1) Ustawa z dnia 14 lipca 1983r. o narodowym zasobie archiwalnym i   archiwach zwróć szczególną uwagę na rozdział 4a (działalność gospodarcza w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców o czasowym okresie przechowywania) 4b (Postępowanie z dokumentacją osobową i płacową w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy). To będzie Ci bardzo przydatne bo jeśli faktycznie chcesz coś robić w tym kierunku to bez znajomości tej ustawy nie ruszysz.
2) Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 15 lutego 2005 w sprawie warunków przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców.
3) Rozporządzenie Ministra Kultury  z dnia 16 września 2002 w sprawie postępowania z dokumentacją, zasady jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych.
4) Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 10 lutego 2005 w sprawie określenia maksymalnej opłaty za sporządzenie odpisu lub kopii dokumentacji o czasowym okresie przechowywania.
5) Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 13 grudnia 2000 w sprawie określenia szczegółowych wypadków i trybu wcześniejszego udostępniania materiałów archiwalnych.
Wydaje mi się, że Twój pomysł na prowadzenie takiej składnicy akt wziął się z braku specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w zawodzie najpierw proponuję zdobyć doświadczenie jako archiwista bo teoria i praktyka to dwie odrębne sfery a praca obciążona jest dużą odpowiedzialnością, chodzi o finanse setek ludzi.
Życzę powodzenia i pozdrawiam

Offline Stary fartuch

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Płeć: Mężczyzna
Pytanie homo novus:
Cytuj
jestem ciekawa jak obecnie wyglada sytuacja, teoretycznie możliwa przecież, w przypadku przedsiębiorców którzy ograniczaliby się do przechowywania dokumentacji innych rodzajów. jakie unormowania obowiązują w tej sferze?
W odpowiedzi "fetka" mataczy bo pisze o wszystkim tylko nie o tym.
Jak "homo novus" trzyma np. tartakowi faktury to robi to samo co jedno z tysięcy biur podatkowych w tym kraju czyli działa na podstawie Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Gorzej, że ten tartak z czasem może oczekiwać usług wchodzący w zakres UNZA i tu może być tzw. zdrada, ale o to się akurat "homo novus" nie pytała.

Wesołych Świąt wszystkim życzę !
Ten wiatrak, ta łąka... -  Polska

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Stary fartuchu, myślę że ifar nie jest miejscem na zarzucanie sobie nawzajem "mataczenia"i dobrze byśmy o tym pamiętali. Fetka pisze na temat którego dotyczy wątek i odnosi się do pytania codiego, a nie homo novusa (inna rzecz, że codiego to co tu piszemy już pewnie nie obchodzi bo usunął konto). Połóżmy to na karb halnego i pełni  :-\
Jarek Orszulak

Offline Stary fartuch

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Płeć: Mężczyzna
Jeżeli tak - to sorry - jak coś schrzanię to przeproszę :)
Faktycznie "mataczenie" podlega pod paragraf kk a lepiej by było napisać "miesza".

Ale też proszę nie insynuować, jakobym mieszkał na Podhalu, bo nie mieszkam, ani że jestem wilkołakiem - bo nie jestem :'(.

Świąt Wesołych Nieustająco Wszystkim !
Ten wiatrak, ta łąka... -  Polska

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Ja prosty człowiek ze wsi jestem i rzeczy/zachowania których nie rozumiem tłumaczę sobie zjawiskami przyrodniczymi  ;)

Cytuj
a lepiej by było napisać "miesza".

Tylko Tobie stary fartuchu udało się tutaj trochę namieszać ... Mam nadziję że to "powitanie" nie zniechęci fetki do pisania na forum - jak to mówią (na wsi): pierwsze koty za płoty  :)
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Od 10 kwietnia obowiązuje nowelizacja ustawy archiwalnej dotycząca przechowalnictwa dokumentacji osobowej i płacowej. Dotąd taką działalność można było można prowadzić wyłącznie w formie spółki kapitałowej i to o określonym kapitale zakładowym, teraz wystarczy gdy przedsiębiorca jest "osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej". Wedle mojej wiedzy oznacza to znaczące poszerzenie grupy podmiotów mogących prowadzić taką działalność gospodarczą.
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
W drukach sejmowych znalazłem uzasadnienie jeszcze do projektu ustawy:
Cytuj
Dotychczasowe ograniczenie działalności gospodarczej w tym zakresie wyłącznie do podmiotów prowadzących działalność w formie spółki kapitałowej okazało się bezzasadne z powodu obniżenia z dniem 8 stycznia 2009 r. minimalnego kapitału zakładowego w  spółkach kapitałowych. Obecna wysokość kapitału nie zapobiega nieuczciwym praktykom, co powoduje częste ?porzucanie? dokumentacji przed upływem pięćdziesięcioletniego okresu przechowywania albo jej niszczeniem.

To trochę jak zrobienie dziury we wiadrze z obawy przed rozchlapaniem wody ...  :-\
Jarek Orszulak

Offline KarolMM

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 4
Działalność gospodarcza archiwum.
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 15, 2011, »
Mam do was pytanie w kwestii prowadzenia działalności gospodarczej przechowywania i udostępniania dokumentacji.
Z ustawy o narodowym zasobie archiwalnym oraz Rozporządzenia Ministra Kultury wiem, że do przechowywania dokumentacji osobowo płacowej wymagane jest spełnienie określonych norm technicznych. Posiadanie statusu spółki Jawnej i wpis do odpowiedniego rejestru.

Nie mogę jednak znaleźć nigdzie zapisu odnośnie prowadzenia działalności gospodarczej i przechowywania innych typów dokumentacji. NP Faktur, rozporządzeń zarządu spółek. Ogólnie dokumentacji B5 B10 powstałej w toku działalności firm. Czy do przechowywania tego typu dokumentacji również trzeba mieć zgodę. Spełniac określone warunki techniczne?

Moje pytanie rodzi się w związku z tym, że pracowałem swego czasu w firmie archiwalnej, która zajmowała się gromadzeniem i przechowywaniem dokumentacji.  dokumenty były trzymane w zwykłej hali wolnostojącej oraz w nieprzystosowanych pomieszczeniach z wstawionymi tylko regałami bez klimatyzacji. Firma nie przechowywała dokumentacji osobowo płacowej

W związku z tym czy posiadając uprawnienia archiwalne/pracownika takie uprawnienia posiadajacego można otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą i przechowywać dokumentację taką jak faktury paragony itp w zwykłym pomieszczeniu zabezpieczając je jedynie przed włamaniem oraz pożarem? Naprowadźcie mnie na jakieś rozporządzenia prawne i specyfikacje techniczne.
Gdyby nie trzeba było spełniać warunków technicznych takich jak przy dokumentacji osobowej to rozpoczęcie takiej działalności nie powinno być trudne.

Z góry wam dziękuję.