Autor Wątek: Kategoria archiwalna - zmiana kategorii  (Przeczytany 9222 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 493
Kategoria archiwalna - zmiana kategorii
« dnia: Styczeń 08, 2010, »
witam
wie, że ten wątek był już kilkakrotnie poruszany ale ponieważ jestem dopiero początkującym archiwistą nie wszystko do końca rozumiem w tej sprawie a mianowicie: w archiwum znajduje sie spora ilość teczek Bc które według obowiązujęcego u mnie RWA posiadają już kat. A. Proszę o wskazówki jak powinna przebiec prawidłowo cała procedura przekwalifikowania. Gdzie powinienem umieścić te teczki już po zmianie kategorii tzn. czy po ostatnim spisie w tym magazynie A, a co wtedy z ich dawnym miejscem czy pozostaje puste?. Wiem, że pytania są dla wielu banalne ale proszę o wyrozumiałość i pomoc.
Pozdrawiam i życzę udanego weekendu.
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2010, wysłana przez Jarek »

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: zmiana kategorii
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2010, »
Krzyśku, zwróć się pisemnie do AP, tak samo oni Ci odpowiedzą, to cała procedura  :) Miej świadomość że masz do czynienia z sytuacją nietypową, zdaj się na zdrowy rozsądek. O ile dobrze wyrozumiałem to po przekwalifikowaniu chcesz przenieść te akta do magazynu z kat. A, co wydaje się sensownym pomysłem. Każde przeniesienie akt należy odnotować w ewidencji, każde wolne miejsce warto wykorzystać i tego się trzymaj.
pozdrawiam
Jarek Orszulak

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 493
Odp: zmiana kategorii
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2010, »
tak będę musiał zrobić, dzięki

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 493
Kategoria archiwalna - zmiana kategorii
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 31, 2010, »
a czy w cywilu zmianę kat Bc na A może dokonać wewnetrzna komisja czy musi być przy tym przedstawicel AP i jak to formalnie wygląda (np. czy trzeba robić dla tych teczek nowy spis zdawcz-odbiorczy z nowymi sygnaturami teczek)?
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2010, wysłana przez Jarek »

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Kategoria archiwalna - zmiana kategorii
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 31, 2010, »
Pytanie przeniesione do odpowiedniego wątku.
Krzysiek, pytasz drugi raz o to samo ...
Jarek Orszulak

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 493
Odp: Kategoria archiwalna - zmiana kategorii
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 31, 2010, »
ok przepraszam
dobranoc

Offline Pawel23

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 8
Odp: Kategoria archiwalna - zmiana kategorii
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 26, 2012, »
Mam pytanie bardziej ogólne więc nie będę wchodził w szczegóły, a więc: poprawiam teczki, które były ?archiwizowane? jakiś spory czas temu np. w 2006 roku. Mam taką teczkę, która jest opisana i ma kategorię np. B5, natomiast ja poprawiając ją w chwili obecnie dysponuję najnowszym jednolitym rzeczowym wykazem akt (2011) i w tym nowym wykazie kategoria B5 przechodzi np. w kategorię B25 albo w A czy wtedy mam porządkować teczką tak jak dla dokumentów oznaczonych kategorią powyżej B10?     

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kategoria archiwalna - zmiana kategorii
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 27, 2012, »
Kategoria na teczce powinna być zgodna z RWA, który obowiązywał w roku, z którego pochodzi dokumentacja. Jeśli dzisiaj ta dokumentacja ma wyższą kategorie to można ją przechowywać dłużej, jeśli te sprawy są potrzebne do bieżącego urzędowania.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Kategoria archiwalna - zmiana kategorii
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 27, 2012, »
Generalnie muniekdm ma rację, jednak w jednostkach samorządu terytorialnego zgodnie z rozp. z 18.01.2011 (par. 6, ust. 3) "w przypadku gdy kategoria archiwalna określona dla dokumentacji powstałej i zgromadzonej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia różni się od kategorii archiwalnej określonej w wykazach akt, stosuje się kategorię archiwalną o wartości wyższej".

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kategoria archiwalna - zmiana kategorii
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 27, 2012, »
U mnie to wygląda tak, że jak ludzie zdają dokumentację wytworzoną przed 2011 r., to piszą na teczkach znak z jrwa, jaki obowiązywał kiedyś a kategorię piszą już tę większą.
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Kategoria archiwalna - zmiana kategorii
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 27, 2012, »
Czyli prawidłowo - rozporządzenie nie wymaga zmiany klasy, jedynie kategorii.