Autor Wątek: Wytyczne NDAP dot. zespołów rozbitych  (Przeczytany 31308 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wytyczne NDAP dot. zespołów rozbitych
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 07, 2016, »
Wiele lat temu amerykanie szacowanali, że przeniesienie do internetu ich archiwów zajęło by im 100 lat.
prawy obrońca lewego słupka

Offline AndrzejChoniawko

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 16
Odp: Wytyczne NDAP dot. zespołów rozbitych
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 07, 2016, »
Wiele lat temu. To znaczy kiedy. Przypuszczam, że od tamtych czasów rozwój technologii cyfrowej pozwala na istotne zweryfikowanie tego rodzaju prognoz.  A w naszym przypadku zamiast tracić czas na gadulstwo i bezproduktywne spory, skoncentrowanie się w pierwszym rzędzie na  digitalizacji rozczłonkowanych zespołów pozwoliłoby umieścić rozwiązanie tego problemu w rozsądnym horyzoncie czasowym nie prowokując przy tym piewców zasady poszanowania historyczności zasobu na uciekanie się do rejtanowskich gestów, a co ambitniejszych do sięgania po "Erystykę czyli sztukę prowadzenia sporów" Schopenhauera.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wytyczne NDAP dot. zespołów rozbitych
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 07, 2016, »
Gdzieś pod koniec lat 90tych. Myślę, że tu niewiele się zmieniło bo ilość dokumentów rządowych wzrosła niewspółmiernie.
prawy obrońca lewego słupka

Offline AndrzejChoniawko

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 16
Odp: Wytyczne NDAP dot. zespołów rozbitych
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 08, 2016, »
Tak, ale dokumenty te powstają na ogół w wersji elektronicznej i są od razu lokowane w internecie, choć pozostaje kwestia zabezpieczeń. Nota bene w tym ostatnim aspekcie Amerykanie mogliby korzystać z polskich, choć mimowolnych  doświadczeń. W opinii wielu użytkowników dotarcie do pożądanych danych na stronie archiwa.gov.pl wymaga umiejętności na miarę Kevina Poulsena albo przynajmniej...kilkunastoletniego syna pewnej znanej ifarowiczki.  No ale trawestując stare porzekadło: Jeśli użytkownicy nie dorastają, trzeba zmienić użytkowników.     

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: Wytyczne NDAP dot. zespołów rozbitych
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 09, 2016, »
Albo archiwum, Panie Andrzeju... ;)
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Wytyczne NDAP dot. zespołów rozbitych
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 12, 2016, »
Pożartowaliśmy, proponuję wrócić do rzeczy :)

Przypomnę, że wątek zaczął się od Zarządzenia Nr 8 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 22 grudnia 2009 r. w sprawie wprowadzenia wytycznych dotyczących zasad postępowania z zespołami rozbitymi, przechowywanymi w archiwach państwowych.
https://www.archiwa.gov.pl/images/docs/akty_normatywne/zarz8_09.pdf

Zarządzenie obowiązuje ponad 5 lat, pora chyba na podsumowanie i ocenę jego funkcjonowania. Ja od początku uważałam, że jest ono po prostu złe, ale może się mylę...
 
Z pewnoscią jednak dobrze byłoby znać odpowiedzi na poniższe, bardzo konkretne pytania (wszystkie dotyczą 5 lat):
1)   Ile wniosków ogółem o scalenie zaopiniowały wszystkie komisje metodyczne? (każdy wniosek trzeba przygotować, uzasadnić itd., to jest praca zajmująca czas, mam nadzieję, że ktoś to policzył);
2)   Ile wniosków zaopiniował zespół ds. rozmieszczenia zasobu i ile posiedzeń odbył? Ile było pozytywnych opinii, a ile negatywnych?
3)   Ile decyzji o scaleniu podjął Naczelny Dyrektor?
4)   Ile zespołów scalono w wyniku powyższych działań?

Ktoś nam odpowie?

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Odp: Wytyczne NDAP dot. zespołów rozbitych
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 13, 2016, »
Proszę wybaczyć, iż będę nieco złośliwy tudzież wredny ale zdaje mi się, iż obecnie zajmowana ministerialna posada raczej uprawnia Panią do zadania w/w pytań droga oficjalną bezpośrednio do NDAP - i tak jakoś mam przekonanie, że w ten sposób są znacznie większe szanse na otrzymanie jakichkolwiek odpowiedzi (a być może nawet relewantnych) niźli poprzez skrobnięcie posta na ifarze.

Sama zaś odpowiedź na te pytania byłaby ciekawa - leżą sobie akta w jakimś AP kilkadziesiat lat a tutaj nagle je gdzieś przekazywać i potem odpowiadać na setne pytania wszystkich w około czemu tych akt już nie ma, bo przecież były. Posunięcie dosyć, nazwijmy to, radykalne - ciekawym jest czy ktoś się na takowe zdecydował.

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Wytyczne NDAP dot. zespołów rozbitych
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 13, 2016, »
Proszę wybaczyć, iż będę nieco złośliwy tudzież wredny ale zdaje mi się, iż obecnie zajmowana ministerialna posada raczej uprawnia Panią do zadania w/w pytań droga oficjalną bezpośrednio do NDAP - i tak jakoś mam przekonanie, że w ten sposób są znacznie większe szanse na otrzymanie jakichkolwiek odpowiedzi (a być może nawet relewantnych) niźli poprzez skrobnięcie posta na ifarze.

Powiem więcej, zajmowana posada nie ma tu nic do rzeczy, bo każdy obywatel może zwrócić się do NDAP z takimi pytaniami w trybie dostępu do informacji publicznej i NDAP musi odpowiedzieć.

Ale przypominam, że jestesmy na forum i dobrą tradycją naszego ifaru było to, że dyskutowalismy tu bez względu na zajmowane posady i stanowiska, i mam nadzieję, że tak zostanie  :)
Skoro na forum dyskutowalismy o zespołach rozbitych, to na forum zadaję pytania.
I spodziewam się odpowiedzi, bo przedstawiciele NDAP wielokrotnie tu się wypowiadali, a wiemy przecież, że byli bardzo pilnymi czytelnikami naszych postów, i nie sądzę, żeby to się radykalnie zmieniło  ;)
Pozdrawiam

Offline AndrzejChoniawko

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 16
Odp: Wytyczne NDAP dot. zespołów rozbitych
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 14, 2016, »
Chwileczkę. Pani H. Staszewska dość oszczędnie gospodaruje prawdą a przynajmniej nie wyraża się z wymaganą na stanowisku jakie zajmuje precyzją.  Akurat w tym wątku nie znajduję postu żadnego przedstawiciela NDAP. A i w stosunku do całego IFAR-u użycie kwantytutywnego wyrażenia wielokrotnie w odniesieniu do liczby postów przedstawicieli NDAP jest sporym nadużyciem. Poza Panią Anną Laszuk, czy prawdopodobnie Ewą 33 przedstawiciele NDAP incydentalnie zaszczycali IFAR swą obecnością, a  już na pewno ciężar gatunkowy płynących stamtąd postów był niewspółmierny do problemów jakie przyszło rozstrzygać tej instytucji. A tak na marginesie: czy ktoś potrafi wskazać  choć jedną IFAR-ową wypowiedź któregoś z dyrektorów, a nawet ich zastępców archiwów terenowych. W tym gronie dość popularna jest natomiast opinia, że IFAR ma w sobie wiele z cech towarzystwa wzajemnej adoracji. Osobiście z taką opinią się nie zgadzam choćby dlatego, że wzajemni adoratorzy z natury rzeczy unikają anonimowości. Tymczasem nie wiedzieć czemu na IFARZ-e osoby posługujące się własnym nazwiskiem należą do zawstydzającej całą resztę mniejszości.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wytyczne NDAP dot. zespołów rozbitych
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 14, 2016, »
z jedna cech for jest to większość userów używają nicków zamiast prawdziwych imion i nazwisk mimo iż IFAR jest poważnym forum to i tu ta cecha występuje :) osobiście nie mam problemu podpisywać z imienia i nazwiska jeśli zajdzie taka potrzeba :)

pozdrawiam
Dawid Żądłowski


Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wytyczne NDAP dot. zespołów rozbitych
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 15, 2016, »
Cytuj
Ale przypominam, że jestesmy na forum i dobrą tradycją naszego ifaru było to, że dyskutowalismy tu bez względu na zajmowane posady i stanowiska, i mam nadzieję, że tak zostanie  :)
Skoro na forum dyskutowalismy o zespołach rozbitych, to na forum zadaję pytania.

Hania ma rację - ja też liczę na dyskusję tym bardziej, że ifarowicze zawsze wiele wnosili do różnych inicjatywach archiwalnych - (ostatnio chociażby uwagi Hani do NOMA)....
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2016, wysłana przez Rafał Rufus Magryś »
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wytyczne NDAP dot. zespołów rozbitych
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 22, 2016, »
Ifar kiedyś przeglądali niektórzy szefowie albo ich pomagierzy. Nie każdy chciał być wówczas zidentyfikowany.
prawy obrońca lewego słupka

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wytyczne NDAP dot. zespołów rozbitych
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 29, 2016, »
Odświeżamy ;)

Z pewnoscią jednak dobrze byłoby znać odpowiedzi na poniższe, bardzo konkretne pytania (wszystkie dotyczą 5 lat):
1)   Ile wniosków ogółem o scalenie zaopiniowały wszystkie komisje metodyczne? (każdy wniosek trzeba przygotować, uzasadnić itd., to jest praca zajmująca czas, mam nadzieję, że ktoś to policzył);
2)   Ile wniosków zaopiniował zespół ds. rozmieszczenia zasobu i ile posiedzeń odbył? Ile było pozytywnych opinii, a ile negatywnych?
3)   Ile decyzji o scaleniu podjął Naczelny Dyrektor?
4)   Ile zespołów scalono w wyniku powyższych działań?

Ktoś nam odpowie?
ad. 1 wniosków jest na pewno 207, czy więcej? tutaj są błędy w nadawaniu sygnatur aktom,
ad. 2 posiedzeń, które są udokumentowane 10, z czego na 3 na pewno były opiniowane wnioski
zaopiniowano 121 wniosków, z czego 88 zostanie przedłożonych do ND celem zatwierdzenia scalenia, 17 wymaga analizy Dyrekcji i Zespołu, 14 odrzucono głównie przez błędy formalne
ad. 3 trzy, z czego 2 po opinii Zespołu
ad. 4 ...
na zaopiniowanie, na dziś dzień, czeka 87 wniosków (cel: 45 w tym roku, 42 w I kwartale 2017).

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Wytyczne NDAP dot. zespołów rozbitych
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 12, 2016, »
Odświeżamy ;)

Z pewnoscią jednak dobrze byłoby znać odpowiedzi na poniższe, bardzo konkretne pytania (wszystkie dotyczą 5 lat):
1)   Ile wniosków ogółem o scalenie zaopiniowały wszystkie komisje metodyczne? (każdy wniosek trzeba przygotować, uzasadnić itd., to jest praca zajmująca czas, mam nadzieję, że ktoś to policzył);
2)   Ile wniosków zaopiniował zespół ds. rozmieszczenia zasobu i ile posiedzeń odbył? Ile było pozytywnych opinii, a ile negatywnych?
3)   Ile decyzji o scaleniu podjął Naczelny Dyrektor?
4)   Ile zespołów scalono w wyniku powyższych działań?

Ktoś nam odpowie?
ad. 1 wniosków jest na pewno 207, czy więcej? tutaj są błędy w nadawaniu sygnatur aktom,
czyli tak dokładnie nie wiadomo, ile jest wniosków  :(
Cytat: crashzero
ad. 2 posiedzeń, które są udokumentowane 10, z czego na 3 na pewno były opiniowane wnioski
Na 3 posiedzeniach były opiniowane wnioski, a na pozostałych co?
I najważniejsze:
Naczelny Dyrektor podjął 3 decyzje o scaleniu zespołów, ale tych zespołów nie scalono? Co to znaczy: że archiwa nie wykonały decyzji Naczelnego Dyrektora? Czy archiwa w ogóle te decyzje otrzymały?
Jesli nie, nie jest to poważne zaniechanie.

Offline AndrzejChoniawko

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 16
Odp: Wytyczne NDAP dot. zespołów rozbitych
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 13, 2016, »
Bo to wtedy była bardziej Naczelna Dyrekcja  Aktywności Pozornej.