Autor Wątek: szukajwarchiwach.pl - czyli beta ZoSIA online  (Przeczytany 31152 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
szukajwarchiwach.pl - czyli beta ZoSIA online
« dnia: Listopad 14, 2009, »
Witajcie!


 Na stronie www.szukajwarchiwach.pl pojawiła się wersja beta ZoSIA, w części dostępnej dla wszystkich internautów :)...ZoSIA jest wzbogacona ponad 70 tys. skanów z zasobu AP w Lublinie.
Obecnie przygotowujemy kolejne skany.

Więcej na ten temat: http://www.nac.gov.pl/node/330

Zapraszam do korzystania i zgłaszania uwag na forum lub na adres zosia(at)nac.gov.pl :)


Pozdrawiam,



P.S. Ciekawe skany np. tu: http://szukajwarchiwach.pl/35/1072/0/1.9/111/?q=polska&skany=on&wynik=120 --> zakładka skany
czy tu: http://szukajwarchiwach.pl/35/1072/0/1.17/220/?q=plan&skany=on&wynik=1 -->zakładka skany
oraz: http://szukajwarchiwach.pl/35/403/0/5.5/292/?q=plan&skany=on&wynik=25
---> również zakładka skany
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2009, wysłana przez Rafał Rufus Magryś »
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: szukajwarchiwach.pl - czyli beta ZoSIA online
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 14, 2009, »
Cieszę się, że ZoSIA jest już dostępna w Internecie dla wszystkich.

Mi brakuje informacji o beta ZoSIA na stronie głównej www.archiwa.gov.pl i w zakładce bazy. Nie wszyscy użytkownicy archiwów wchodzą na stronę NAC i chyba raczej mało kto wpadnie na pomysł, aby tam szukać nowych wyszukiwarek i baz zasobów archiwów.
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline Marek Gieroń

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szukajwarchiwach.pl - czyli beta ZoSIA online
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 16, 2009, »
Wszyscy się rzucili i...
Cytuj
Error
FW-1 at cpfw: Failed to connect to the WWW server.
"Kto podziela ten pogląd proszę o atak histerii. Start!"

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szukajwarchiwach.pl - czyli beta ZoSIA online
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 16, 2009, »
To prawda :)... ale już jesteśmy online... mieliśmy drobne problemy z infrastrukturą :)

Pozdrawiam,

Rafał M.,

Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szukajwarchiwach.pl - czyli beta ZoSIA online
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 17, 2009, »
Witajcie,

  W dniu dzisiejszym ze względu na modernizację infrastruktury teleinformatycznej w budynku NAC, mogą wystąpić przejściowe problemy w dostępie do serwisów internetowych, w godzinach od 11.00 do 18.00


Za utrudnienia przepraszamy,

Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szukajwarchiwach.pl - czyli beta ZoSIA online
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 17, 2009, »
trzymam kciuki za projekt ;)

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szukajwarchiwach.pl - czyli beta ZoSIA online
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 18, 2009, »
Witam,

Jest już też na stronie NDAP :)


Pozdrawiam,

Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: szukajwarchiwach.pl - czyli beta ZoSIA online
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 29, 2009, »
Mam takie pytanie dotyczące wyświetlania się opisu jednostki oraz panelu z funkcjami do wyszukiwania. Gdy korzystam z IE to wyświetla mi się cały opis j. a. i panel, a gdy używam Opery to mogę przeczytać tylko do miejsca: znak teczki, sygnatura dawna w przypadku j. a. i a jeśli chodzi o panel to tylko do wybór archiwów i trzy pierwsze archiwa. Czy muszę zmienić jakieś ustawienia w Operze? Jeśli tak to jakie? Próbowałam zmieniać ustawienia zoom, ale dopiero przy 50% mogę zobaczyć całą stronę, tylko że wtedy tekst nie nadaje się do czytania.

A co do informacji na stronie archiwa.gov.pl to w zakładce bazy nadal nie ma informacji o ZOSIA, tylko na głównej (obecnie już na czwartej pozycji i podejrzewam, że za jakiś czas zniknie w miarę pojawiania się nowych komunikatów).
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szukajwarchiwach.pl - czyli beta ZoSIA online
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 29, 2009, »
Witam,

 Dziękuję za uwagę ale... emmmm.... proszę o więcej szczegółów - jaka Opera (wersja) system operacyjny bo jak to mówią często informatycy "u mnie działa" :)



Pozdrawiam,


P.S. Co do strony NDAP - przekazaliśmy info do nich. Sposób prezentacji jest w tamtych rękach.
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: szukajwarchiwach.pl - czyli beta ZoSIA online
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 29, 2009, »
Co do systemu to Vista 32 (ze wszystkimi najnowszymi aktualizacjami) a Opera 10.10 Build 1893. Czy jeszcze jakieś informacje są potrzebne?
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szukajwarchiwach.pl - czyli beta ZoSIA online
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 30, 2009, »
Witam,

 Bardzo dziękuję - postaramy się zreplikować choć akurat trudno w NAC ten system znaleźć (jak winda to już raczej XP). Jeśli tylko zreplikujemy problem podam więcej informacji/postaramy się go usunąć.

Pozdrawiam,
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Paweł z ...

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
    • Archiwum i EZD
Odp: szukajwarchiwach.pl - czyli beta ZoSIA online
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 02, 2009, »
Przy niektórych jednostkach pojawia się w miejscu skanów: "materiał dostępny we właściwym archiwum"
http://szukajwarchiwach.pl/35/1099/0/2.3/78/?q=urz%C4%85d+wojew%C3%B3dzki&skany=on&wynik=12
Czy to oznacza, ze:
a. są skany tylko nie udostępnione w internecie;
b. są skany nie udostępnione w internecie, ale udostępnienie możliwe pocztą elektroniczną;
c. są skany ale dostępne tylko w czytelni archiwum;
d. skanów brak
e. inne wyjaśnienie?!

Jeśli są skany nie udostępniane w internecie to powinna chyba być informacja dlaczego nie udostępniono.

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szukajwarchiwach.pl - czyli beta ZoSIA online
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 02, 2009, »
Witam,

 'Na dniach' powinna się pojawić instrukcja korzystania z systemu w której będą również zawarte informacje na wspominany temat.
Generalnie jednostka została zeskanowana ale skany są dostępne tylko we właściwym archiwum.

Pozdrawiam,

Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: szukajwarchiwach.pl - czyli beta ZoSIA online
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 08, 2010, »
Witam,

ponownie natrafiłam na problemy z wyświetlaniem opisu jednostki - nie wyświetla się cała strona, a tylko do rubryki mikrofilm bez jej zawartości.
Pojawiają się również problemy z lupą (zoomem) przy obiektach - nie można obejrzeć całej prawej części obiektu, widoczny jest środek obiektu, a później przeskakuje do marginesu. Ta lupa daje dużo lepszą ostrość powiększenia niż zoom dostępny przy przeglądaniu obrazu w trybie pełnoekranowym (u mnie obiekt pojawia się w osobnej zakładce). W sumie to przyciski funkcyjne też są mało widoczne.
Ale pewnie to wszystko jest efektem tego, że pracuję na Viście 32 i Operze (najnowsze aktualizacje).

P. S. Kolorowe logo jak i napis pod nim utrudniają czytanie dokumentów, gdyż są zbyt wyraziste. Może jakieś inne rozwiązanie jest możliwe?

Pozdrawiam
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline Robert

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szukajwarchiwach.pl - czyli beta ZoSIA online
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 08, 2010, »
Witam,

ponownie natrafiłam na problemy z wyświetlaniem opisu jednostki - nie wyświetla się cała strona, a tylko do rubryki mikrofilm bez jej zawartości.
Pojawiają się również problemy z lupą (zoomem) przy obiektach - nie można obejrzeć całej prawej części obiektu, widoczny jest środek obiektu, a później przeskakuje do marginesu. Ta lupa daje dużo lepszą ostrość powiększenia niż zoom dostępny przy przeglądaniu obrazu w trybie pełnoekranowym (u mnie obiekt pojawia się w osobnej zakładce). W sumie to przyciski funkcyjne też są mało widoczne.
Ale pewnie to wszystko jest efektem tego, że pracuję na Viście 32 i Operze (najnowsze aktualizacje).

Ja nie mam z tym problemów (Win 7 Ultimate 32 i 64, Opera 10.53 b. 3374). Mam za to pytanie nieco innej natury. Odnotowałem to już w innym poście, ale - czy celowe jest utrzymywanie w opisie jednostki jednocześnie pól:

- Daty skrajne
oraz
- Daty

skoro zawartość jest identyczna?

Rozumiem, ze jest to efekt przenoszenia danych z bazy IZA, gdzie również mamy niestety ten mało wygodny (i zbędny wg mnie) element w postaci dwóch pól zawierających daty skrajne jednostki.