Autor Wątek: Przekazywanie materialów archiwalnych do ap - sznurowanie akt  (Przeczytany 29750 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline albinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 83
witam
Co sadzicie Panstwo na temat sznurowania akt kat. A w obrebie teczki? Czy jest to obowiazkowe, tj. czy wskazuja na to jakies przepisy ministerialne, zalecenia? Bo moje przepisy milcza na ten temat.
pozdrawiam
A.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2010, wysłana przez Jarek »

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: sznurowanie akt
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 29, 2009, »
Witam,
§ 16 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 16 września 2002 r. w sprawie w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych (Dz.U. 2002, nr 167, poz. 1375) zabiera głos w tej sprawie :)

pozdrawiam
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline betinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: sznurowanie akt
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 29, 2009, »
Jestem po szkoleniu i AP pod nadzorem którego jest instytucja w której pracuję nie pozwala sznurować a przepisy mówią o usunięciu części matalowych przesznurowaniu i spaginowaniu, więc u mnie nie pozwalam sznurować.

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: sznurowanie akt
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 29, 2009, »
Witam,
czy w takim razie AP zaleca tzw. klipsy archiwalne, czy w ogóle brak sznurowania czy klipsowania?
Dodam tylko, że powinno się zabronić stosowania wspomnianych klipsów. Jedna z instytucji, którą nadzorujemy wszystkie akta kat. A spinała za pomocą tych klipsów ( w 2000 roku). Podczas ostatniej kontroli okazało się, że w większości teczek (ponad 70 %) klipsy rozpadły się. Sądzę więc, że jak na 9 lat to nie jest to powalający wynik, stąd moim zdaniem nie powinniśmy pozwalać na klipsowanie. Wiem, że AP różnie podchodzą do tego tematu. Może jakaś opinia konserwatorska by się przydała ?
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2009, wysłana przez luke »

Offline Sebastian G.

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 29
Odp: sznurowanie akt
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 29, 2009, »
Ja też jestem cekaw tej odpowiedzi, bo sam "klipsuje" kat. A...
Pozdrawiam serdecznie!
Sebastian G.

Offline betinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: sznurowanie akt
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 30, 2009, »
Klipsy mogę stosować. Taką odpowiedź uzyskałam na szkoleniu. Ja klipsy stosuje wtedy gdy teczka ma około 5cm grubości w cieńszych nie.

Offline L_Franciszkiewicz

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 36
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: sznurowanie akt
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 30, 2009, »
W odniesieniu do jednostek nadzorowanych przez AP Płock nie zgadzamy się na klipsy. Poza problemami, o których pisze wyżej luke (rozpadanie się klipsów) jest to niezgodne z ww. Rozporządzeniem.

Jest jednak problem przejmowania akt przez ap "przywiązane" do sznurowania kat z jednostek nadzorowanych przez inne ap, tzn. te, które dopuszczają stosowanie klipsów.

Rozumiem, że informacja, którą otrzymała betinka na szkoleniu opatrzona była komentarzem "w przypadku naszego archiwum (tutaj nazwa tegoż ap) dopuszczamy stosowanie klipsów, choć w Rozporządzeniu jest mowa o sznurowaniu".

Offline Necho

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 36
Odp: sznurowanie akt
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 30, 2009, »
Myślę, że Rozporządzenie jest jednoznaczne w tej kwestii i zezwalanie na stosowanie klipsów jest chyba lekką jego nadinterpretacją.

Offline albinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: sznurowanie akt
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 30, 2009, »
Klipsy plastikowe przy kategorii A !!!! Przecież z akt kat. A należy usuwać wszystkie cześci metalowe i plastikowe!!!!

Offline albinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: sznurowanie akt
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 30, 2009, »
A sznurowanie z cytowanego przepisu ministerialnego zdaje się dotyczy akt, które chce się przekazać do Archiwum Pańswowego (bo załóżmy nie ma warunków do ich przechoywania ), a nie tych, które przechowuje się w "swoim" archiwum

Offline betinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: sznurowanie akt
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 30, 2009, »
Dużo teczek jest zbindowanych całe dokumentacje techniczne  i one również maja plastykowe okładki takie mogą zostać chodzi o "koszulki" które trzeba usunąć aby papier lepiej "oddychał"

Offline betinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: sznurowanie akt
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 30, 2009, »
Reasumując nie sznuruje się i już.

Offline zdunia

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
Odp: Przekazywanie materialów archiwalnych do ap - sznurowanie akt
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 27, 2012, »
Jesli sznurować, to czym? Jak powinien nazywac się ten sznurek i jak wyglądać?


Offline stany

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przekazywanie materialów archiwalnych do ap - sznurowanie akt
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 11, 2012, »
Nie sznurujemy, bo nie ma nakazu sznurowania, ja nie sznuruje i AP tego nie wymaga.