Autor Wątek: "Archeion". Kiedy nowy numer?  (Przeczytany 17716 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
"Archeion". Kiedy nowy numer?
« dnia: Październik 27, 2009, »
Na stronie NDAP archiwa.gov.pl ukazała się dziś informacja o ciekawej chyba konferencji "Czasopisma naukowe bibliotek, archiwów, muzeów. Tradycje-role-perspektywy", organizowanej w marcu przyszłego roku 2010 r. przez Bibliotekę Kórnicką w Poznaniu. 
Skłoniło mnie to do do zadania pytania: kiedy ukaże się kolejny numer "Archeionu"?
Przypominam, że ostatni, 109 numer za 2006 r. "Archiwa a prywatność" ukazał się całkiem niedawno.
W planie wydawniczym NDAP na ten rok jest wydanie 110 numeru. 
Z tego co słyszałam, jest to raczej nierealne.
Chyba, że ktoś ma lepsze wieści...

PS. Nie chcę straszyć, ale jak tak dalej pójdzie, to zostaną nam "Problemy archiwistyki" ;)

Offline Robert

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "Archeion". Kiedy nowy numer?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 27, 2009, »
Nie zapominajmy o regularnie wydawanym "Archiwiście Polskim". Ze słyszenia wiem, iż "Archeion" zasadniczo jakby gotowy jest. Teraz pozostaje kwestia druku... Wiadomo, kryzys... Niemniej bardzo brakuje mi wielotematycznego modelu "Archeionu". Pozdrawiam.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: "Archeion". Kiedy nowy numer?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 27, 2009, »
Faktycznie, dzięki za przypomnienie o "Archiwiście Polskim" :)
Też uważam, że idea tematycznych numerów "Archeionu" raczej się nie sprawdziła...

Ewa33

  • Gość
Odp: "Archeion". Kiedy nowy numer?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 28, 2009, »
Jakie argumenty przemawiają za tym że tematyczny Archeion się nie sprawdził? Wydaje mi się, ze gdyby zwiększyć jego systematyczność w wydawaniu można by zachować aktualność tematyki. Wcześniej byliśmy zdani na artykuły od Sasa do Lasa i to tylko takie na które ktoś miał pomysł i chciało mu się coś napisać. Dzięki nowej formule determinowano refleksję na zadany temat. Może warto podyskutować czy by nie pogodzić obu opcji?
A tak na marginesie to bardzo brakuje tego nowego numeru, bo przecież konferencja w 2006 r. o wartościowaniu, z której materiały mają być wydane, była bardzo ciekawa a atmosfera na sali gorąca  :)

Offline Robert

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "Archeion". Kiedy nowy numer?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 28, 2009, »
To czasopismo z wieloletnią tradycją, wręcz sztandarowe dla polskiej archiwistyki i przynajmniej według mnie to jakby kompromitujące, że od kilku lat czekamy i doczekać się nie możemy. Nie skreślam tematycznych "Archeionów", niemniej wolałbym aby takie publikowano właśnie jako zwieńczenie np. wspomnianych konferencji. Jako numer specjalny poza wydawanym cyklicznie rocznikiem "wielotematycznym". Takie jest moje zdanie, bo nie ukrywam iż ostatni numer dla mnie bardzo przydatny się okazał.  :)
I właśnie o pomysł chodzi, bo są osoby które chciałyby coś napisać, ale z problemem akurat nie "wbiją się" w konkretny "Archeion" tematyczny. Co pozostaje? Albo czekać, albo "Archiwista Polski", albo też "Problemy Archiwistyki", choć owe e-czasopismo ukierunkowane jest bardziej na "luźniejsze" rozważania.
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2009, wysłana przez Robert »

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "Archeion". Kiedy nowy numer?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 29, 2009, »
Pomysł aby odejść od 100% tematyczności "Archeionu" jest wart rozważenia. Czekanie na zapełnienie szpalt powoduje, ze część informacji dezaktualizuje się. Może warto pomyśleć nad rozwiązaniem aby część czasopisma poświęcona była innym zagadnieniom. Może dzięki temu nowe numery będą ukazywać się częściej?
prawy obrońca lewego słupka

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: "Archeion". Kiedy nowy numer?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 19, 2010, »
Na razie mamy to:
Zarządzenie Nr 2 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 10 lutego 2010 r. w sprawie wydawania czasopisma "Archeion".

Offline Stary fartuch

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "Archeion". Kiedy nowy numer?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 19, 2010, »
Onegdaj Prof. Ryszewski mawiał: "Jak umrę to się o tym dowiecie z Archeionu... po pięciu latach". To jednak optymista był a może jest jeśli nadal tak mawia...
Ten wiatrak, ta łąka... -  Polska

Offline Robert

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "Archeion". Kiedy nowy numer?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 19, 2010, »
Tak, po tylu latach.... Ciekawym słów Stanisława Ptaszyckiego.

Jest duże prawdopodobieństwo, że "Archeion" ukaże się jeszcze w pierwszej połowie roku. I co ważne - w klasycznej formie - wielotematyczne.  :)

Pozdrawiam

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: "Archeion". Kiedy nowy numer?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 05, 2010, »
Właśnie wróciłam z konferencji, o której pisałam na początku wątku.
Wśród kilku ciekawych referatów szczególnie interesujące z naszego punktu widzenia było wystąpienie Jacka Waliszewskiego, studenta IV roku archiwistyki na UMK, który w ramach pracy magisterskiej sam skanuje poszczególne numery Archeionu (zaplanował zeskanowanie numerów 1-50). Wynik tej pracy ma być zamieszczony na stronie NDAP, jednak NDAP musi jeszcze dopełnić wszelkich formalności...
Miejmy nadzieję, że wreszcie będziemy mieć dostęp on-line także do starszych numerów Archeionu. 

Offline Robert

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "Archeion". Kiedy nowy numer?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 05, 2010, »
To by zdecydowanie ułatwiło życie zawodowe! Szkoda, że tylko do 50, bo w AP brakuje mi też 54 numeru  ;)

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "Archeion". Kiedy nowy numer?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 06, 2010, »
W starej wersji Archnetu było kilka numerów Archeionu w pdf.-e do ściągnięcia. Nie wiem czy teraz obecnie jest to gdzieś dostępne. Można poszukać i sprawdzić: http://www.archiwa.net/
prawy obrońca lewego słupka

Offline Robert

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "Archeion". Kiedy nowy numer?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 18, 2011, »
Z poślizgiem przekazuję informację. Archeion T. CX jest dostępny.  :)

Czekamy na CXI, który niedługo powinien się ukazać.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: "Archeion". Kiedy nowy numer?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 30, 2011, »
Na stronie NDAP można zobaczyć spis treści.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: "Archeion". Kiedy nowy numer?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 21, 2011, »
Na stronie NDAP www.archiwa.gov.pl pojawiła się informacja, że udostępniono kolejne 2 numery, 106 i 107 w wersji cyfrowej.
Pozdrawiam