Autor Wątek: Porządkowanie kart meldunkowych  (Przeczytany 12128 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mihauo

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Mężczyzna
Porządkowanie kart meldunkowych
« dnia: Październik 22, 2009, »
Witam wszystkich. Jestem stażystą w archiwum państwowym. Mam pytanie co do porządkowania kart meldunkowych w ramach kartoteki mieszkańców. Jest oczywiste, że zastosować należy układ alfabetyczny, pytanie jednak czy podzielić akta ze względu na wyznania czy w inny jeszcze sposób. Karty te pochodzą z lat 1930-1955. Podobna kartoteka w innym zespole akt miasta jest uporządkowana wyłącznie alfabetycznie w formie wiązek, np.: Ab-Am itd. Czy taki podział jest wystarczający? Jak robicie to w swoich archiwach?
Pozdrawiam serdecznie

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Porządkowanie kart meldunkowych
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 23, 2009, »
Jest oczywiste, że zastosować należy układ alfabetyczny, pytanie jednak czy podzielić akta ze względu na wyznania czy w inny jeszcze sposób.

Dla mnie wcale nie jest to oczywiste ;)
Zastanawiam się, po co tracić czas na układanie alfabetyczne kartoteki? Dla użytkownika o wiele lepiej będzie, gdy poszczególne nazwiska po prostu zindeksuje się, tzn. wpisze do jakiejś bazy. Wtedy można będzie sortować i wyszukiwać dane z łatwością...

Pozdrawiam

Ps. Myślę, że tyle samo czasu co indeksowanie zajęłoby fizyczne porządkowanie kart, a korzyści są nieporównywalne...

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Porządkowanie kart meldunkowych
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2009, »
A jeśli karty ma nie uporządkowane tylko wpisane do komputera to co mu to da? I tak ręcznie będzie musiał grzebać aby odnaleśź potrzebną kartę. No chyba, że karty ma poukładane w posygnowanych teczkach, to wtedy inna rozmowa.
prawy obrońca lewego słupka

Offline nikodem.b

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 144
Odp: Porządkowanie kart meldunkowych
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 25, 2009, »
Z punktu widzenia użytkownika archiwum, absolutnie popieram indeksowanie! Mając taką maszynę jak komputer, powstrzymywanie się od indeksowania to wręcz grzech, ba, zbrodnia przeciwko użytkownikom. Nie wiem tylko, czy, jak pisze Pani Hanna, wystarczy nazwiska wpisać do kolejnej "jakiejś bazy". Kilka baz już zdaje się funkcjonuje w archiwach - może by tak z którejś skorzystać, hę? Nic chyba też nie stoi na przeszkodzie, by karty meldunkowe jednak uporządkować (w końcu pisanie komentarzy na IFAR można pozostawić na czas po godzinach pracy) alfabetycznie, w ramach zespołów archiwalnych.
Pozdrawiam
NIKodem
Ps.
Zagadka - ile kart meldunkowych zindeksowali dotychczas archiwiści z Archiwum Państwowego w Poznaniu? ::)

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Porządkowanie kart meldunkowych
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 25, 2009, »
No chyba, że karty ma poukładane w posygnowanych teczkach, to wtedy inna rozmowa.

Oczywiście o tym mówię. I karty powinny być spaginowane, wtedy po ich zindeksowaniu dotarcie do właściwego nazwiska będzie łatwe.

Offline nikodem.b

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 144
Odp: Porządkowanie kart meldunkowych
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 25, 2009, »
Pani Hanno! A co z rozwiązaniem mojej zagadki? Czekam niecierpliwie...
NIKodem

Offline mihauo

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Porządkowanie kart meldunkowych
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 26, 2009, »
Dzięki za wyrażenie opinii. Sprawa wyjaśniła się o tyle, że sprawdziłem w inwentarzu i tam jest podział na wyznania. Jest to jak wspomniałem 6 jednostek - 2 rzymsko-katolicke od B do K i od L do Ż, 2 mojżeszowe podobnie podzielone oraz 2 ewangelickie podzielone na okres międzywojenny (z wyznaniem rzymskokatolickim i innymi, przy czym w inwentarzu nie ma o nich informacji) i okupacji (ten prawdopodobnie razem z mojżeszowymi), z tym ze karty mojżeszowe mają około półtora metra i są ułożone luźno na półce. Pozostałe znajdują się w długich, niewygodnych kartonach, przez co są trudne do przenoszenia (choć karty są w nich względnie łatwe do przechowywania). Czy robić z tego wiązki proponowane jak w poprzednim moim poście? Czy szukać takich pudeł, w końcu użytkownikom będą udostępniane pojedyncze karty, a nie całe jednostki?

P. S.
Paginacja to dobre rozwiązanie, gdy karty będą już poukładane. Nie widziałem jeszcze bazy ale z tego co mi wiadomo dane zostały wpisane już wstępnie do ELI lub Pradziada, dlatego jeszcze nie wydzielam pojedynczych kart z jednostek.

Offline betinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Porządkowanie kart meldunkowych
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 29, 2009, »
W Archiwum Państwowym są nieuporządkowane karty meldunkowe? Jak to? Ja przekazać musiałam uporządkowane wg pełnego alfabetu a było tego okolo 30.000. Co to za AP?

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Porządkowanie kart meldunkowych
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 29, 2009, »
 Jeśli archiwa przejęły takie materiały wiele lat temu, to rzadko zdarzało się, aby były one uporządkowane. Tak więc robi się to dopiero w archiwum.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Porządkowanie kart meldunkowych
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 29, 2009, »
Ja miałem do czynienia ze 140 tysiącami kart. Posegregowałem je tylko rzeczowo, bo na nic innego nie było czasu. Zresztą pies z kulawą nogą się od tamtego czasu o nie nie zapytał.
prawy obrońca lewego słupka

Offline nikodem.b

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 144
Odp: Porządkowanie kart meldunkowych
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 30, 2009, »
Ja miałem do czynienia ze 140 tysiącami kart. Posegregowałem je tylko rzeczowo, bo na nic innego nie było czasu. Zresztą pies z kulawą nogą się od tamtego czasu o nie nie zapytał.
A to bardzo dziwne! Ciekawe z jakich lat pochodzą te karty? W przywołanym przeze mnie w tym wątku archiwum państwowym znajduje się piękna kolekcja kart meldunkowych miasta Poznania - fantastyczne źródło do badań genealogicznych, bardzo często wykorzystywane przez użytkowników. Niestety, obecnie nie są one dostępne (można chyba tylko zlecać kwerendy), w związku z ich, jak się dowiedziałem, digitalizacją (ciekawe, jak długo przyjdzie czekać na efekty). Przyczepiłem się do tego szacownego Archiwum, ale mierzi mnie, że poza werbalnym dostrzeganiem potrzeb użytkowników - tak często artykułowanym na tym forum przez samą Panią H.Staszewską - w praktyce niewiele (a bodajże nic) się tam dzieje w zakresie indeksowania przywołanych tu źródeł do badań genealogicznych (karty meldunkowe, księgi meldunkowe, akta metrykalne, akta stanu cywilnego) :(
Wszystkim zapracowanym archiwistom "państwowym" dedykuję cytat: Jk 1,22
Pozdrawiam
NIKodem

Offline szoko

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Odp: Porządkowanie kart meldunkowych
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 29, 2018, »
Witam,

a pro po porządkowania kart meldunkowych, w szafie w jednym z pokojów odkryliśmy Karty alfabetyczne mieszkańca. znajdują się tam informacje o mieszkańcu takie jak: dane osobowe, inf. o nowych wydanych dowodach, o wymeldowaniu, itp., są poukładane alfabetycznie. Czy może ktoś się z takimi kartami spotkał?? może ma pomysł albo już praktykę w porządkowaniu takich skarbów?? proszę o pomoc

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Porządkowanie kart meldunkowych
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 29, 2018, »
Czy to nie jest to samo co Karty KOM?
prawy obrońca lewego słupka

Offline szoko

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Odp: Porządkowanie kart meldunkowych
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 29, 2018, »
Właśnie nie. To jest jakby dodatkowy spis mieszkańców taki podręczny - taki dzisiejszy elektroniczny rejestr mieszkańców.
Konsultując się z AP stwierdzili, że jest to materiał archiwalny tylko problem polega na uporządkowaniu tego. Włożyć to do teczek i pudeł?? zostawić w szafie?? cy może dołożyć do czegoś tylko do czego ??


Offline Zbigniew Marek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 188
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Porządkowanie kart meldunkowych
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 30, 2018, »
Wygląda na to, ze powyższa karta to element kartoteki ewidencyjno-adresowej prowadzonej równolegle z ewidencją mieszkańców na kartach KOM.
Kartotekę ewidencyjno-adresową prowadzono w układzie alfabetycznym ? po nazwisku, natomiast karty ewidencyjne mieszkańców (KOM) prowadzono w układzie terytorialnym - wg miejscowości, ulic, domów, lokali ...
Był to swoisty skorowidz do kart KOM ? jak ktoś znał adres szukał po KOM-ach, jeżeli znał tylko nazwisko szukał po kartotece ewidencyjno-adresowej.
Zob.: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. 1974 nr 14 poz. 85, ze zm.), a w szczególności akty wykonawcze do niej.