Internetowe Forum Archiwalne > Metodyka Archiwalna

Porządkowanie kart meldunkowych

(1/4) > >>

mihauo:
Witam wszystkich. Jestem stażystą w archiwum państwowym. Mam pytanie co do porządkowania kart meldunkowych w ramach kartoteki mieszkańców. Jest oczywiste, że zastosować należy układ alfabetyczny, pytanie jednak czy podzielić akta ze względu na wyznania czy w inny jeszcze sposób. Karty te pochodzą z lat 1930-1955. Podobna kartoteka w innym zespole akt miasta jest uporządkowana wyłącznie alfabetycznie w formie wiązek, np.: Ab-Am itd. Czy taki podział jest wystarczający? Jak robicie to w swoich archiwach?
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Staszewska:

--- Cytat: mihauo w Październik 22, 2009, --- Jest oczywiste, że zastosować należy układ alfabetyczny, pytanie jednak czy podzielić akta ze względu na wyznania czy w inny jeszcze sposób.
--- Koniec cytatu ---

Dla mnie wcale nie jest to oczywiste ;)
Zastanawiam się, po co tracić czas na układanie alfabetyczne kartoteki? Dla użytkownika o wiele lepiej będzie, gdy poszczególne nazwiska po prostu zindeksuje się, tzn. wpisze do jakiejś bazy. Wtedy można będzie sortować i wyszukiwać dane z łatwością...

Pozdrawiam

Ps. Myślę, że tyle samo czasu co indeksowanie zajęłoby fizyczne porządkowanie kart, a korzyści są nieporównywalne...

Bolek:
A jeśli karty ma nie uporządkowane tylko wpisane do komputera to co mu to da? I tak ręcznie będzie musiał grzebać aby odnaleśź potrzebną kartę. No chyba, że karty ma poukładane w posygnowanych teczkach, to wtedy inna rozmowa.

nikodem.b:
Z punktu widzenia użytkownika archiwum, absolutnie popieram indeksowanie! Mając taką maszynę jak komputer, powstrzymywanie się od indeksowania to wręcz grzech, ba, zbrodnia przeciwko użytkownikom. Nie wiem tylko, czy, jak pisze Pani Hanna, wystarczy nazwiska wpisać do kolejnej "jakiejś bazy". Kilka baz już zdaje się funkcjonuje w archiwach - może by tak z którejś skorzystać, hę? Nic chyba też nie stoi na przeszkodzie, by karty meldunkowe jednak uporządkować (w końcu pisanie komentarzy na IFAR można pozostawić na czas po godzinach pracy) alfabetycznie, w ramach zespołów archiwalnych.
Pozdrawiam
NIKodem
Ps.
Zagadka - ile kart meldunkowych zindeksowali dotychczas archiwiści z Archiwum Państwowego w Poznaniu? ::)

Hanna Staszewska:

--- Cytat: Bolek w Październik 24, 2009, --- No chyba, że karty ma poukładane w posygnowanych teczkach, to wtedy inna rozmowa.
--- Koniec cytatu ---

Oczywiście o tym mówię. I karty powinny być spaginowane, wtedy po ich zindeksowaniu dotarcie do właściwego nazwiska będzie łatwe.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej