Autor Wątek: Brakowanie akt - niszczenie dokumentacji  (Przeczytany 24540 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline yorik

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 10
Odp: Brakowanie akt - niszczenie dokumentacji
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 09, 2012, »
Jeśli zaś chcecie ją zlikwidować we własnym zakresie, nie jest wymagany żaden protokół (choć pewnie nie zaszkodzi).

Małe sprostowanie:
§ 9 Rozporządzenia MK z 16.09.2002
"Jednostki organizacyjne przechowują w archiwum zakładowym lub w składnicy akt dokumenty brakowania, o których mowa w § 7 ust. 1, wraz z dowodami przekazania nieprzydatnej dokumentacji niearchiwalnej na makulaturę bądź protokółami jej zniszczenia."

Czyli ze zniszczenia akt MUSI być sporządzony protokół, który jest dołączany do kompletu akt sprawy brakowania - de facto ten właśnie dokument kończy tą sprawę, a nie zgoda z właściwego AP.
Rozporządzenie nie określa formy i zawartości tego protokołu, ale wydaje się, że powinny się w nim znajdować takie dane jak data zniszczenia, sposób zniszczenia oraz wyszczególnione w nim powinny być osoby, który brały udział w niszczeniu.

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Brakowanie akt - niszczenie dokumentacji
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 09, 2012, »
Za protokół służy certyfikat ze zniszczenia akt wystawiony przez firmę zajmującą się niszczeniem dokumentacji. Dokumentacja kat. Bc również musi być ujmowana na spisach zdawczo-odbiorczych i brakowana za zgodą AP.

Offline pulchra

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 38
Odp: Brakowanie akt - niszczenie dokumentacji
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 09, 2012, »
Hmm, może zbyt pochopnie napisałam o tej dokumentacji kat. BC. Miałam na myśli rzeczy typu: nieudane pisma, niepotrzebne kopie pism - papiery nigdzie nie zarejestrowane, takie które w normalnym biurze poszły by do niszczarki, ale z uwagi na fatalną jakość niszczarek biurowych trafiają do kartonów na makulaturę i przy brakowaniu dokumentacji kat. B (za zgodą AP) komórki chcą te swoje kartony dorzucić do transportu.

-Czy w takim razie, czy powinnam z tego napisać jakiś protokół?
-Czy wystarczy dać firmie egzemplarz zgody AP na dok. kat. B, a tą makulaturą się nie przejmować, bo w normalnym trybie pracownicy sami by sobie zniszczyli te papiery w niszczarkach biurowych?

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Brakowanie akt - niszczenie dokumentacji
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 09, 2012, »
U mnie, podobnie jak u MarcinaP za protokół służy certyfikat zniszczenia wystawiony przez firmę. Natomiast w przypadku gdy dokumenty są niszczone we własnym zakresie, jak wynika z zacytowanego przez yorika zapisu z rozporządzenia, należy sporządzić odpowiedni protokół. Szczerze mówiąc nigdy nie niszczyłem akt we własnym zakresie i pewnie dlatego umknął mi ten konkretny zapis. Co mnie oczywiście nie rozgrzesza - mea culpa :-[

pulchra - to nie jest kat. BC tylko zwykłe śmieci. Takich materiałów nie umieszczasz na spisie do wybrakowania, nie występujesz o zgodę na ich zniszczenie, a więc nie ma potrzeby sporządzania żadnego protokołu.

Offline kecajax

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 13
Odp: Brakowanie akt - niszczenie dokumentacji
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 07, 2013, »
Czy możecie na moją pocztę wysłać nazwy firm które niszczą dokumenty z województwa mazowieckiego - Warszawa

Jamaika

  • Gość
Odp: Brakowanie akt - niszczenie dokumentacji
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 07, 2013, »
Twojej poczty nie znam, bo jej nie widzę:  ;D ;D ;D
Baza firm niszcząca dokumenty w woj. mazowieckim

Offline kecajax

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 13
Odp: Brakowanie akt - niszczenie dokumentacji
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 08, 2013, »
Właśnie o to mi chodziło. Dziękuję za szybką pomoc. Pozdrawiam

Offline kecajax

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 13
Odp: Brakowanie akt - niszczenie dokumentacji
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 05, 2013, »
Czy firma niszcząca dokumenty powinna posiadać pozwolenie na wykonywanie brakowania, czy wykonywanie przez firmy zewnętrzne niszczenia dokumentów regulują konkretne przepisy? Czy oprócz normy DIN 32757 istnieją inne?

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Brakowanie akt - niszczenie dokumentacji
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 23, 2015, »
Mam takie pytanie związane z niszczeniem i normami. Firma określiła, iż dokumentacja będzie niszczona zgodnie z normą DIN 66399. Wszystko fajnie, tylko pani dyrektor zażyczyła sobie, aby napisać czy ta norma jest zgodna z przepisami. Co z tym zrobić?

Offline Aleksander81

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 39
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Brakowanie akt - niszczenie dokumentacji
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 23, 2015, »
Witam,
może to cos pomoże:
http://www.iniejawna.pl/pomoce/din_66399.pdf
oprócz normy DIN powinien być podany jeszcze poziom bezpieczeństwa jakim niszczone są dokumenty.
pozdrawiam
Pozdrawiam W.