Autor Wątek: Przyjmowanie akt do archiwum - ewidencja działalności gospodarczej  (Przeczytany 19955 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline betinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 90
Czy są jakieś przepisy mówiace o tym, że akta spraw zakończonych jako prowadzenie działalności gospodarczej nie moga być przekazane do archiwum zakładowego dzisiaj tylko dopiero po roku 2011. Chodzi mi o dokumnety wytworzone od 1990 do 2007 zakończonych działaności gospodarczych.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2010, wysłana przez Jarek »

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Dokumenty z Wydziału Ewidencji Działalności Gospodarczej.
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 24, 2009, »
z wiadomości od betinki:
Cytuj
Witam. Mam pytanie i problem. koleżanka z Ewidencji Działalnoości Gospodarczej Urzedu Miasta nie chce oddać do archiwum zakończonych działaności gospodarczych z wszystkich poprzednich lat. tłumaczy sie takimi przepisami
Art. 66. 1. Organy ewidencyjne obowiązane są do przeniesienia danych przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą oraz przedsiębiorców, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej, zawartych w dotychczasowej ewidencji, do systemu teleinformatycznego Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w terminie do dnia 31 grudnia 2011 r.

2. Przepis ust. 1 stosuje się do danych zgromadzonych w ewidencjach prowadzonych przez gminy i podlegających wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

3. Po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, dotychczasowe ewidencje działalności gospodarczej prowadzone w gminach podlegają archiwizacji zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 39a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.111)), a organy gmin pozostają właściwe w zakresie spraw ewidencyjnych przedsiębiorców, którzy zakończyli wykonywanie działalności gospodarczej przed dniem 1 lipca 2011 r.

4. Do czynności, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 26 ust. 3, art. 34 oraz art. 35 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
Jest to USTAWA
z dnia 19 grudnia 2008 r.
o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw1).  Moim zdaniem dotyczy sie to działalności obecnych trwającyhc jak też zawieszonych.
W zalecenich pokontrolnych z AP mam aby wszystkie archiwa przywydziałowe oddały do archiwum sprawy zakończone. Kto ma racje ja czy kolezanka.

Moim zdaniem jest tak jak piszesz betinko, zapis tej ustawy dotyczy tylko przenoszenia danych do Centralnej Ewidencji, a tam nie będą wpisywani przedsiębiorcy którzy już zakończyli dziłalność.

pozdrawiam
Jarek Orszulak

Offline betinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 90
No i po 2 latach będę przyjmować do az zakończone działalności gospodarcze z lat 2000-2008. Czy wydział ma je kwalifikować jako kat A jak to jest napisane w jrwa czy dotyczy to innych dokumentów
*) przy czym całość dokumentacji w zakresie ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli nie wiąże się z obsługą centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, należy zakwalifikować do kategorii A

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
To dokumentacja kategorii A.


ps. Gdybyś napisała w pytaniu że chodzi o dokumentację z klasy 7330 z obecnego wykazu akt dla gmin, byłoby dużo łatwiej na nie odpowiedzieć.
Jarek Orszulak

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Czy ktoś mógłby mi po chłopsku wytłumaczyć kiedy dokumentacja działalności ma kat. A a kiedy B-10? :-[

i jak niniejszy zapis rozumieć?
*) przy czym całość dokumentacji w zakresie ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli nie wiąże się z obsługą centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, należy zakwalifikować do kategorii A


Offline inka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Płeć: Kobieta
ja to rozumiem tak, iż wszystkie dokumenty, które służą do obsługi ewidencji, czyli np. wnioski z prośbą o wpis do CEIDG, to kat. B/10. Pozostała dokumentacja, nawet ta sprzed wprowadzenia CEIDG, ponieważ nie służy obsłudze ewidencji, to kat. A.

Offline archiwistka90

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 153
Ja rozumiem podobnie jak Malwina, przy czym wskazywałabym, że jeśli jakiś wpis "wciągałaś" do CEIDG, czyli informacja o danej działalności już się tam znajduje, to ta dokumentacja zostaje z B10. Jeśli masz dokumentację dot. działalności zakońcoznych, któych do CEIDG nie wciągałaś, to ta dokumentacja otrzymuje kat. A.

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Hmm, czy mam rozumieć, że całą dokumentację, która wiąże się z działalnością gospodarczą traktujecie jako kat. A?
Bo ja mam taką sytuację - wydział który zajmuje się działalnością gospodarczą  chce zdać dokumentację zakończonych działalności gospodarczych. Patrzę na spis zdawczo-odbiorczy, a tam od góry do dołu w kolumnie kat. archiwalna - kat. A. (Tak na marginesie dodam, że ta dokumentacja działalności gospodarczej dotyczy przewozu osób - TAXI.) Zaglądam do pierwszej teczki, a tam wniosek o wydanie zezwolenia na taksówkę, masa kserówek m.in dowód, prawo jazdy, nadanie REGON-u itp. no i zezwolenie. Myślę sobie czemu to kat. A? zaglądam do jrwa (obecnego) a tam 7344 - udzielanie licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką - BE-5. A taki teczek niby A jest ponad 100.
Więc mojej pytanie, co tak na prawdę z działalności gospodarczej kwalifikuje się do kat. A?   

Offline archiwistka90

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 153
Pytanie, czy w czasach, kiedy powstawała teczka też było takie hasło?
U nas ewidencja to przeważnie wniosek i wszystkie informacje o zmianach. Jeśli te dane nie zostały przekazane do CEIDG (bo działalność została zamknięta) a my nie zdążyliśmy wybrakować teczki przed 2011 to kwalifikujemy ją jako A. Przeważnie u nas są to raczej spore tomy. Uważam, że właśnie tak mówi instrukcja.

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Nie wiem co z tym począć ??? ale jak byk w jrwa jest, że wydawanie zezwoleń BE-5. Czyli jeśli w teczce np. taksówkarza jest tylko wiosek i zezwolenie to ja, idąc za jrwa nadał bym kat. BE-5, a jeśli byłaby tam dokumentacja o wyżej kat. do dam tą wyższą.
Mam tez teczki z lat 70-80-tych - 7652 - wydawanie i i cofanie uprawnień na wykonywanie rzemiosła i to było B-5.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Na szczęście jest to BE5, więc nawet jeśli nie nesteś pewien, czy dokumentacja nie powinna otrzymać kat. A to i tak wyjdzie to podczas ekspertyzy. Natomiast teczki z lat 70 80-tych należy przekwalifikować z B5 do BE5 (zgodnie z par. 6 pkt. 3 rozporządzenia z 18.01.2011 r.)

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
To że trzeba przekwalifikować do wiem:) w sumie (bez urazy dla prowadzących działalność gospodarczą) mi to rybka czy to będzie kat. A czy B :P w tym wypadku chodzi mi bardziej o wydział, który w zależności od kategorii archiwalnej miałby mniej lub więcej do porządkowania a jest tego trochę, około.....1000 teczek 8) a jeszcze nie wiem jak im powiedzieć, że dokumentacja jest do poprawki, chyba nie będę zadowoleni :P

Offline archiwistka90

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 153
U nas z porządkowaniem nie będzie problemu. Dlaczego? Otóż dlatego, że "żeby nie mieszać pracownikom w głowie" każda teczka, bez względu na kategorię, jest porządkowana tak jak teczka kat. A. :)

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
A to im "dowaliliście" roboty - każdą teczkę spaginować, usunąć zszywki itd. Muszą być wniebowzięci ;D

Offline archiwistka90

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 153
To nie mój wymysł, tylko sekretarz :)
Wtedy się dziwią, że k.o. nie przekazują akt do az. A kiedy mają to robić skoro takie wymogi się na nich nakłada?