Autor Wątek: podpis elektroniczny - zmiany  (Przeczytany 9657 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wojciech Woźniak

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1132
podpis elektroniczny - zmiany
« dnia: Kwiecień 21, 2009, »
Ministerstwo Gospodarki proponuje wprowadzenie nowych rodzajów podpisów elektronicznych.
O zmianach ustawy o podpisie elektronicznym można przeczytać na stornach publicstandard.pl
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Wojciech Woźniak

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1132
Odp: podpis elektroniczny - zmiany
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 27, 2010, »
Rząd przyjął projekt ustawy o podpisach elektronicznych - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. E-podpisy mają stać się bardziej popularne zarówno w administracji publicznej, jak i w firmach. Więcej w Gazecie Prawnej.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Marian Piłka

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 12
Odp: podpis elektroniczny - zmiany
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 29, 2012, »
Nie chcąc zakładać nowego tematu i robić bałaganu, podepnę się tutaj.
Ostatnio otrzymałem małą zagwostkę, z którą średnio potrafię sobie poradzić. Czy jeśli na dokumentacji technicznej widnieje podpis elektroniczny, to czy jej zdigitalizowana wersja będzie pełnoprawna? Z jednej strony ustawa o podpisie elektronicznym mówi o tym, że ów jest równorzędny temu odręcznemu... chyba, że odrębne przepisy stanowią inaczej. I tutaj pojawia się problem. Z tego co wiem, to w dokumentacji technicznej podpis jest szczególnie istotny (i to jedyny powód, dla którego nie pozbyto się jeszcze wersji papierowej), ale nie potrafię znaleźć przepisu, który by mówił o konieczności utrzymania papierowej formy takiego dokumentu. Co Państwo o tym sądzicie? Wszystko odbywa się w myśl filozofii pozbywania się papieru, przechodzenia na formę cyfrową. Nawet wskazówki gdzie szukać odpowiedz będą niezwykle pomocne.

pzdr.

Offline Wojciech Woźniak

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1132
Odp: podpis elektroniczny - zmiany
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 01, 2012, »
Witam,
Czy jeśli na dokumentacji technicznej widnieje podpis elektroniczny, to czy jej zdigitalizowana wersja będzie pełnoprawna?
Nie bardzo rozumiem... Skoro coś jest podpisane elektronicznie to zapewne jest w postaci elektronicznej. Digitalizacja to najogólniej rzecz biorąc przekształcenie na postać cyfrową/elektroniczną tego co jest w postaci niecyfrowej/nieelektronicznej. Rozumiem, że mamy do czynienia z dokumentacją techniczną w postaci elektronicznej podpisaną podpisem elektronicznym. Takiej dokumentacji nie da się zdigitalizować - o digitalizację czego więc tu chodzi?

pzdr
ww
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Marian Piłka

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 12
Odp: podpis elektroniczny - zmiany
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 01, 2012, »
Przepraszam, faktycznie trochę zwariowałem i mocno zakręciłem pytaniem. Może inaczej - pewien zakład pracy przymierza się do digitalizacji swojej dokumentacji i pozbywania się jej wersji papierowej. Zakład twierdzi, że w większości przypadków jest to dopuszczalne. Z kolei ja mam co do tego wątpliwości, bo z rzeczy, do których do tej pory sięgnąłem wynika, iż digitalizacja spełnia funkcję zabezpieczającą i nawet dokumenty w wersji elektronicznej, należy drukować (niekoniecznie w całości) i przechowywać również w wersji papierowej. Mam jednak nadzieję, że się mylę.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: podpis elektroniczny - zmiany
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 02, 2012, »
Na początek rozróżnijmy dwa typy dokumentacji "elektronicznej"
1) Materiały, które powstały w postaci papierowej a następnie zostały zdigitalizowane (zeskanowane). W tym przypadku skan stanowi jedynie kopię, oryginałem zaś jest egzemplarz papierowy. Zaznaczam, że  nie ma mowy o podpisywaniu skanu podpisem elektronicznym. To tylko kopia.

2) Dokumentacja, która powstała w formie elektronicznej (digital born). Taki dokument podpisywany jest podpisem elektronicznym. Nie ma obowiązku jego drukowania w celach przechowalniczych, przewidziana jest możliwość drukowania egzemplarza wychodzącego na zewnątrz - do adresata. Dokument elektroniczny opatrzony podpisem elektronicznym jest pełnoprawnym dokumentem (oryginałem).

Offline Marian Piłka

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 12
Odp: podpis elektroniczny - zmiany
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 02, 2012, »
Dziękuję za odpowiedź i jeszcze raz przepraszam za brak precyzji i chaos wypowiedzi.

Pozdrawiam!

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: podpis elektroniczny - zmiany
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 24, 2016, »
Jakoś tak przeszło bez echa ;)
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160001579
Ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej "wyparła" ustawę o podpisie elektronicznym.

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: podpis elektroniczny - zmiany
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 24, 2016, »
Michał a można prosić o krótkie podsumowanie najważniejszych zmian? Zaczęłam czytać, ale dziś nie czuję się na siłach rozgryzać 42 str. bełkotu pod dyktando dyrektyw unijnych. Proszę przetłumacz z ustawowego na polski.  ;)