Autor Wątek: Udostępnianie akt w archiwum zakładowym - dokumenty niejawne  (Przeczytany 5791 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 487
Witam
Nie długo w archiwum będę mógł przechowywać dokumenty niejawne i mam  kilka pytań dotyczących udostepniania ich dla celów służbowych tzn. czy pracownik mojej firmy (posiadający dostęp do danej klauzuli) chcący skorzystać z tych dokumentów musi składać "wniosek o udostępnienie", czy te dokumenty mogę wypożyczać poza archiwum, czy można wykonać kopie danego dokumentu. W jakim dokumencie prawnym mog znaleźć informacje na ten temat?
Z góry dziękuję za odpowiedź
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2010, wysłana przez Jarek »

Offline norberto149

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 13
Odp: dokumenty niejawne
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 02, 2009, »
Wydaje mi się że dokumentacja, która trafi do Ciebie z kancelarii tajnej powinna być odtajniona ;D

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: dokumenty niejawne
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 02, 2009, »
Norberto, tu chodzi o przechowywanie dokumentacji zawierającej informacje niejawne, z obowiązującymi klauzulami niejawności.

Krzysiek, nie wiem jaki jest stan Twojej wiedzy na ten temat ale podstawowe przepisy to ustawa o ochronie informacji niejawnych i rozporządzenie wykonawcze do niej o kancelariach tajnych. Są tam też określone zasady dostępu do dokumentów zawierających informacje niejawne. Sam musisz mieć uprawnienia dostępu do takiej dokumentacji, przejść przeszkolenie  itd. (pomijając że Twoje archiwum będzie musiało spełniać wszystkie wymogi do przechowywania dokumentacji zawierającej informacje niejawne).
pozdrawiam
Jarek Orszulak

Offline patrycjao

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 11
Odp: dokumenty niejawne
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 06, 2009, »
Krzysiek, ale czym dla Ciebie są dokumenty niejawne tzn. czy w Twojej firmie się takie wytwarza, a może chodzi Ci o dokumentację z ograniczonym dostępem, np. kadrowo - płacową?
A co do tego odtajnienia, to byłabym ostrożna

Offline norberto149

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 13
Odp: dokumenty niejawne
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 20, 2009, »
archiwum zakładowe nie pełni funkcji kancelarii tajnej więc akta spraw z tej komórki jeżeli mają trafić do archiwum z ;akładowego muszą być odtajnione. wystarczy poczytać troche literatury w tym przedmiocie ;D

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: dokumenty niejawne
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 20, 2009, »
Wystarczy poczytać trochę przepisów, żeby wiedziec że nie muszą - paragraf 16 ust. 1 ponizszego rozporządzenia:
http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2005,nr,208/poz,1741,rozporzadzenie-rady-ministrow-w-sprawie-organizacji-i-funkcjonowania-kancelarii.html
Jarek Orszulak