Autor Wątek: Przyjmowanie akt do archiwum - czy konieczne?  (Przeczytany 3975 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Olusia19

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 11
Przyjmowanie akt do archiwum - czy konieczne?
« dnia: Styczeń 21, 2009, »
Witam wszystkich serdecznie.
Pracuję w instytucji artystycznej, gdzie fizycznie nie ma archiwum, oficjalnie nie ma też archiwisty. Po kolejnych zaleceniach AP padło na mnie i zostałam wytypowana do ukończenia kursów I i II stopnia dla archiwistów, chociaż nie mam takiego stanowiska. Tematyka mnie zainteresowała, gromadzę wyłącznie artystyczne sprawy, przejęte zresztą od kogoś, kto sobie wymyślił sposób przechowywania.
Kolejne kontrole AP zalecają zaadaptowanie pomieszczenia ale nic z tego nie wynika, bo pomieszczenia po prostu nie ma. Instrukcja kancelaryjna i archiwalna została zaniedbana od wielu lat, jakieś pożółkłe kartki bez podpisów funkcjonują jako instrukcje. Próbuję je aktualnie stworzyć - zrobiłam z trudem jednolity wykaz akt i został posłany do AP do zatwierdzenia. Każda komórka ma jakby "swoje archiwum", a "moja" część to wyłącznie kat. A.
I tu mam pytanie, czy - zważywszy na trudności lokalowe i inne, można tak zbudować instrukcje, by akta pozostały w komórkach? Myślałam o tym, by do wykazu akt dodać pionową kolumnę z symbolami komórek, żeby było wiadomo, gdzie są przechowywane dane akta, a w instrukcjach o tym napisać.
Rozumiem, że dla instytucji kulturalnych np teatrów, nie wydano szczegółowych przepisów i powinny one stosować się, jeśli chodzi o postępowanie z dokumentacją do Ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. z poźn.zmianami.
Może ktoś z Was prowadzi archiwum teatralne?
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2010, wysłana przez Jarek »

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Witam! Archiwizowanie bez archiwum.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 21, 2009, »
I tu mam pytanie, czy - zważywszy na trudności lokalowe i inne, można tak zbudować instrukcje, by akta pozostały w komórkach? Myślałam o tym, by do wykazu akt dodać pionową kolumnę z symbolami komórek, żeby było wiadomo, gdzie są przechowywane dane akta, a w instrukcjach o tym napisać.
Rozumiem, że dla instytucji kulturalnych np teatrów, nie wydano szczegółowych przepisów i powinny one stosować się, jeśli chodzi o postępowanie z dokumentacją do Ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. z poźn.zmianami.

Oj Olusia, przepisy szczegółowe nawet gdyby były, nie oznaczałyby wyłączenia spod konieczności stosowania ustawy archiwalnej.
Konieczność prowadzenia archiwum zakładowego polega właśnie na przechowywaniu akt w jednym wyznaczonym miejscu, a nie chomikowaniu w poszczególnych komórkach organizacyjnych. I niech Cię ręka boska broni przed takimi dopiskami w wykazie akt.
Jarek Orszulak

Offline Olusia19

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 11
Odp: Witam! Archiwizowanie bez archiwum.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 06, 2009, »
Witam! Dzięki za odpowiedź. Poroblem loklalowy jest podstawową bolączką w naszym teatrze. Nie ma możliwości stworzenia prawdziwego archiwum zakładowego. Zastanawiam się, czy dyrektor, który wyczerpał możliwości starań o miejsce dla archiwum może wydać zarządzenie o przechowywaniu akt według wykazu akt, ale w komórkach jednostki.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Witam! Archiwizowanie bez archiwum.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 10, 2009, »
Nie ma możliwości stworzenia prawdziwego archiwum zakładowego.
 (...) dyrektor, który wyczerpał możliwości starań o miejsce dla archiwum

Nie wierzę w takie tłumaczenia. Ile macie dokumentacji - 30, 50, 100 metrów bieżących? Nie trzeba na to dużego pomieszczenia, a jego zapewnienie to obowiązek dyrektora - taki sam jak prowadzenie księgowości czy spraw kadrowych zgodnie z przepisami. W jego gabinecie zmieściłyby się pewnie dwa takie archiwa.

Cytuj
czy może wydać zarządzenie o przechowywaniu akt według wykazu akt, ale w komórkach jednostki.
To tak jakbyś pytała czy można przejechać przez skrzyżowanie na czerwonym świetle.
Jarek Orszulak