Autor Wątek: Rolnicze Zespoły Spółdzielcze /popularnie kołchozy/  (Przeczytany 8465 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Barbara Grzybek

  • Gość
Właśnie jestem w trakcie porządkowania rolniczych zespołów spółdzielczych /w kwietniu temat dyskusji na posiedzeniu Komisji Metodycznej we Wrocławiu/, ciekawi mnie czy w innych Archiwach zachowały się takie materiały i czy będziecie to koledzy archiwisci opracowywać z myślą zachowania tego typu materiałów jako ważnego źródła historycznego do badania historii wsi okresu PRL-u/ akta tego typu pochodzą z lat 1950-1960, przeważnie/.

Pozdrawiam

Offline Bogusław Kleszczyński

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 78
  • Płeć: Mężczyzna
Rolnicze zespoły spółdzielcze??
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 01, 2005, »
AP w Rzeszowie posiada kilka takich zespołów, ale są one bardzo małe. Opracowano je ponad 10 lat temu i musiałbym sie nimi blizej zainteresowac, żeby sprawdzić co konkretnie z nimi robiono.

 Powodzenia  :D
W Archiwum bunt, nad nami akt zawieja...

Anonymous

  • Gość
Rolnicze Zespoły Spółdzielcze /popularnie kołchozy/
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 16, 2005, »
Nas to też czeka w najbliższym czasie. Jest tego sporo zespołów i w zasadzie mamy je zakwalifikowane jako kat. B ale prawdopodobnie przekwalifikujemy do A. Problemem jest ilość tego: 2-3 jednostki z każdego RSP. Zastanawiałem sie nad konstrukcją archiwalną pt. Akta Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych z terenu województwa.... na zasadzie analogi jak z aktami komisji wyborczych. Ale jest to jeszcze pieśń przyszłości i należy to gruntownie przemyśleć.

Anonymous

  • Gość
Rolnicze Zespoły Spółdzielcze /popularnie kołchozy/
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 26, 2005, »
A propos kołchozów.
Na temat RZS jakiś czas temu wymieniałam uwagi z Panem Kleszczyńskim,  skorzystałam z kilku rad. We Wrocławiu na posiedzeniu Komisji Metodycznej przyjęto inwentarze RZS w podziale na powiaty. Raczej w obrębie województwa to za szeroko. Zespoły z Archiwum Lubańskiego także liczą po 2-3 jednostki. No cóż tyle zostało. I należy się z tym pogodzić ponieważ w przypadku wybrakowania tych jednostek zniknie nam RZS z danej miejscowości. W aktach PPRN nie zawsze są kopie.
Życzę owocnej pracy i chętnie pomogę jeśli będą pytania na temat RZS.
B. Grzybek

Anonymous

  • Gość
Rolnicze Zespoły Spółdzielcze /popularnie kołchozy/
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 27, 2005, »
Podział RSP na powiaty jest chyba dobrym rozwiązaniem. Może nawet lepszym niż na województwa. Jeśli w przyszłości zajmiemy się tego typu aktami nieomieszkam skorzystać z podpowiedzi.
pzdr.

Anonymous

  • Gość
Rolnicze Zespoły Spółdzielcze /popularnie kołchozy/
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 09, 2005, »
W następnym roku szykujemy się (prawdopodobnie) do opracowania akt po rolniczych zrzeszeniach (popularnych kołchozach). Mam zatem pytanie do forumowiczów? Jaki kryteria porządkowania przyjeliście?
Czy tworzyliście 1 zespół złożony w którym zawierały się akta zrzeszeń z jednego powiatu czy tylko wstęp był współny dla całego powiatu, natomiast akta były podzielone na zespoły proste i miały swoje osobne numery zespołów. Czy przyjeliście jakieś inne nietypowe rozwiazania?

Anonymous

  • Gość
Rolnicze Zespoły Spółdzielcze /popularnie kołchozy/
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 12, 2005, »
Witam

Każdy RZS porządkowałam osobno, dla każdej miejscowości (bez wzgłedu na rozmiar zespołu), zwracam uwagę na Statut RZS, który określał jej rodzaj (były 4 rodzaje).
Układ wewnątrz zespołu nadałam taki jaki jest określony w Pismie Okólnym Nr 13 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z 12 września 1967 r. w sprawie oceny akt zlikwidowanych rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

Pozdrawiam serdecznie
B. Grzybek

Anonymous

  • Gość
Rolnicze Zespoły Spółdzielcze /popularnie kołchozy/
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 12, 2005, »
Wielkie dzięki za info!!!!

Anonymous

  • Gość
Rolnicze Zespoły Spółdzielcze /popularnie kołchozy/
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 12, 2005, »
Witam ponownie!
Powinnam dodać, że porządkowałam osobno każdą RZS, bowiem na terenie dużych wsi znajdowały się czasem dwie lub więcej RZS.
Rodzaje spółdzielni to:
1. Zrzeszenie Uprawy Ziemi
2. Rolnicze Zrzeszenie Spółdzielcze
3. Rolnicza Spółdzielnia Wytwórcza
4. Rolniczy Zespół Spółdzielczy :D

B. Grzybek