Autor Wątek: Nuty muzyczne - jak opracowywać  (Przeczytany 12889 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline eva

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 37
Nuty muzyczne - jak opracowywać
« dnia: Styczeń 16, 2009, »
Moi drodzy, czy ktoś opracowywał nuty muzyczne? Czy są jakieś wskazówki metodyczne?
Jestem w trakcie opracowywania Domu Kultury, w którym znalazły się utwory muzyczne ręcznie zapisane. Na utwór składa się normalna partytura i poszczególne sekcje muzyczne. Jak należny poprawnie ułożyć taki utwór?
Logika nakazuje najpierw umieścić partyturę, a później sekcje - tylko w jakiej kolejności (smyczkowe, dęte, itd. czy trąbka, bęben itd.), a następnie chór?
Proszę o pomoc...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2009, wysłana przez Rafał Rufus Magryś »

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Nuty muzyczne
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2009, »
Wskazówek nie ma :)
Ale zawsze warto zajrzeć do Wikipedii ;D
http://pl.wikipedia.org/wiki/Partytura

Offline eva

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 37
Odp: Nuty muzyczne
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2009, »
Udało mi się ustalić z przemiłą Panią Prof. ze Szkoły Muzycznej, że najważniejsza jest partytura, a następnie głosy ułożyć dowolnie (nie wiemy w jakiej kolejności zostały rozdane w orkiestrze). Do utworu powinien być dołączony spis treści, wtedy muzyk jest w stanie określić czy ma całą piosenkę

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nuty muzyczne
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2009, »
Witam,
proponuję zwrócić się do Polskich Nagrań, z tego co pamiętam mają w swoim zasobie sporo nut i chyba zostały już zarchiwizowane.
Może coś pomogą.

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Nuty muzyczne
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2009, »
Muzykalia gromadzą biblioteki, tam też można zasięgnąć języka.

Offline eva

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 37
Odp: Nuty muzyczne - jak opracowywać
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 27, 2009, »
W Polskich Nagraniach nie archiwizują nut i byli zdziwieni takim pytaniem :'( . Głosy orkiestry ułożyłam wg. notacji muzycznej w partyturze.

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nuty muzyczne - jak opracowywać
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 27, 2009, »
Bardzo dziwne  :o , bo widziałem je na własne oczy w 2006 roku (ok. 10 mb). Może nie wiedzą, bo mają zamieszanie małe 
http://www.wirtualnemedia.pl/blog/index.php?/authors/162-Hirek-Wrona/archives/2510-Polskie-Nagrania-w-prywatnych-rekach.html
Zresztą niedługo sam sprawdzę.

Offline eva

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 37
Odp: Nuty muzyczne - jak opracowywać
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 28, 2009, »
Byłabym niezmiernie wdzięczna, gdybyś na kontroli coś wypatrzył... ;D

Offline waleryczek

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 26
Odp: Nuty muzyczne - jak opracowywać
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 07, 2010, »
Witam,
widzę, że piszę po sporym niewczasie, ale archiwizowałem materiał nutowy kilka lat temu. Całość podzieliłem na paryturę, głosy poszczególnych instrumentów oraz na końcu głosy chóralne.   

Offline eva

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 37
Odp: Nuty muzyczne - jak opracowywać
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 12, 2010, »
dziękuję ślicznie. Doszłam do takich samych wniosków i partytura została tak ułożona. Do każdego utworu dodałam jeszcze spis treści żeby łatwo się zorientować czy utwór jest kompletny

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nuty muzyczne - jak opracowywać
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 12, 2010, »
To i ja dopiszę, że na kontroli ponownie widziałem te nuty. Nadal nie opracowane  :o
Zalecenia wysłane, czekamy na realizację  ;D

Offline Ajcek

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: Nuty muzyczne - jak opracowywać
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 01, 2010, »
Cytuj
Jestem w trakcie opracowywania Domu Kultury, w którym znalazły się utwory muzyczne ręcznie zapisane. Na utwór składa się normalna partytura i poszczególne sekcje muzyczne. Jak należny poprawnie ułożyć taki utwór?

W Międzynarodowym Katalogu Źródeł Muzycznych RISM jest taka konwencja: w spisie obsady najpierw są głosy wokalne, następnie instrumenty smyczkowe, dęte, perkusja, a na końcu podstawa harmoniczna (basso continuo, partia fortepianu, itp.). Kolejność obowiązująca w partyturze się tutaj nie liczy. Do każdego utworu dołączamy incipit nutowy każdej jego części, zawierający kilkanaście pierwszych nut (kilka pierwszych taktów) najwyższego głosu wokalnego z partytury (jeśli utwór wokalny) oraz partii pierwszych skrzypiec (w przypadku braku pierwszych skrzypiec wypisać najwyższy głos instrumentalny).

Zapraszam do skorzystania z darmowego oprogramowania do archiwizowania źródeł muzycznych, który można pobrać ze strony http://archiwistykamuzyczna.pl