Autor Wątek: Jak skanujecie księgi?  (Przeczytany 4404 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jacek

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 3
Jak skanujecie księgi?
« dnia: Styczeń 11, 2009, »
Witam,

jak radzicie sobie ze skanowaniem ksiąg szytych przez introligatora-gamonia, gdzie szycie włazi daleko w tekst i nie daje się rozłożyć księgi na płasko. Rozpruwacie to? A co potem? Kto szyje?
Ja chciałem pruć ale mój boss się nie godzi, więc odpuszczam sobie takie księgi.

Jacek

Offline luke

  • Moderator
  • archiwista
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak skanujecie księgi?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2009, »
Witam,
jeżeli masz dużo tych ksiąg może warto rozważyć zakup odpowiedniego skanera, np. dziełowego (planetarnego).
Takie skanery posiadają "kołyskę". To taka nastawka z regulowanym blatem, która umożliwia skanowanie  druków o maksymalnym kącie otwarcia do 100 st. , co daje możliwość skanowania pojedynczych stron. Istnieją również urządzenia (oparte na systemie luster), które pozwalają na skanowanie obiektów, które można bezpiecznie otworzyć tylko do kąta 60 st.
Na minus trzeba zaliczyć cenę takich urządzeń, w granicach 100-250 tys. zł. Na plus wydajność  400-1000 skanów dziennie.
A może warto pomyśleć o ekspertyzie konserwatorskiej, czy rzeczywiście nie można rozszyć tych ksiąg i wtedy skanować na sprzęcie, który posiadasz.
pozdrawiam

Offline Wojciech Woźniak

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1132
Odp: Jak skanujecie księgi?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 14, 2009, »
Witam,
wydaje mi się, że profesjonalne urządzenia, które proponuje Łukasz nie zaradzą problemowi z głęboko wszytymi aktami. Jedyną drogą jest rozszycie. Łukasz słusznie podkreśla konieczność ekspertyzy konserwatorskiej - słowem należy zważyć, czy uzyskanie obrazu cyfrowego z księgi warte jest ryzyka uszkodzenia samych akt. Nie ma tu uniwersalnej recepty, wydaje mi się że każdy przypadek musi być rozpatrzony jednostkowo.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak skanujecie księgi?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 14, 2009, »
Witam,

Potwierdzam opinie Łukasza i Wojtka - najpierw ekspertyza potem ewentualne rozszycie. Osobiście uczestniczyłem w takim procesie skanowania tj. skanowałem z rozszytych akt - ale nie dało się inaczej - zszywano 'jak leci' + czasem przeszyte były wkładki w formacie A3.


Pozdrawiam,
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...