Autor Wątek: "Sonda" ginie w otchłaniach archiwów  (Przeczytany 8287 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Jarek Orszulak

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "Sonda" ginie w otchłaniach archiwów
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 12, 2008, »
Jarku,
pragnę Cię uspokoić, że Sonda wcale nie ginie w otchłaniach archiwum TVP SA.
Państwowa służba archiwalna czuwa nad archiwami telewizji i radia. Nie zostały nigdy wydane zgody na kasowanie taśm z "Sondą", ale widać autor wie lepiej...
Cytuj
Wiele godzin programów bezceremonialnie skasowano, żeby zaoszczędzić na taśmach, w tym część ?Sond? właśnie, czy kultowy swego czasu serial ?Załoga G?. Ile zaginęło? Ile taśm na półkach jest uszkodzonych? Większość kaset betacam, jak czytałem, jest na granicy całkowitego rozmagnesowania. Podobno nie istnieje już nigdzie w TVP żadna nieuszkodzona kopia filmu ?Kanał? Andrzeja Wajdy. No to co tu mówić o mniej głośnych produkcjach.
Zastanawiąjące, że ktoś coś czytał i już wysnuwa wnioski, nawet nie oglądając tych taśm.
Cytuj
Jakoś nie mogę pogodzić się z tym, że to wszystko leży w kurzu bezpożytecznie
o tym kurzu też chyba przeczytał, gdzieś....
Dużo tego, czytałem, podobno....
Proszę nie straszyć ifarowiczów takimi wiadomościami :)
pozdrawiam

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: "Sonda" ginie w otchłaniach archiwów
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 12, 2008, »
Luke, to że przywołuję jakiś tekst nie znaczy automatycznie że się z nim zgadzam w stu procentach. Z tym zgadzam się w dziewięćdziesięciu  ;D
Cytuj
Państwowa służba archiwalna czuwa nad archiwami telewizji i radia. Nie zostały nigdy wydane zgody na kasowanie taśm z "Sondą", ale widać autor wie lepiej...
No nie rozśmieszaj mnie luke, tvp robiła (i nadal robi) co chce. Rzuć okiem tu:
http://www.tk.pl/sonda/wykaz/wydruk.htm
A w linku poniżej wykaz odcinków programu z roku 1985, jak widać nie ma kompletu:
http://www.tk.pl/sonda/wykaz/1985.htm


Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: "Sonda" ginie w otchłaniach archiwów
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 13, 2008, »
... żeby była jasność - oczywiście tvp robi nadal co chce, nie niszcząc co popadnie, tylko serwując nam na antenie szmirę i manipulując informacjami. Jej włodarze wycierają sobie gęby misją publiczną, rzekomo realizowaną przy pomocy jakichś tańców na lodzie, handlując równocześnie zasobami wszystkim z ich archiwów co ma jakąś wartość.
Jeśli uda się zrealizować ten projekt:
http://www.polskatimes.pl/stronaglowna/67330,stare-polskie-filmy-i-seriale-obejrzysz-w-internecie,id,t.html
to będzie można tę całą tvp w obecnym kształcie zlikwidować.
Jarek Orszulak

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "Sonda" ginie w otchłaniach archiwów
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 13, 2008, »
Witam,
Cytuj
http://www.tk.pl/sonda/wykaz/1985.htm
Cytuj
Roboczy spis programów bez szczegółowej weryfikacji:
to chyba nieco wyjaśnia  ;)
Cytuj
No nie rozśmieszaj mnie luke, tvp robiła (i nadal robi) co chce. Rzuć okiem tu:
pozwolę sobie mieć odmienne zdanie na temat kasowania taśm TVP  :-X

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: "Sonda" ginie w otchłaniach archiwów
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 14, 2008, »
Nie rozumiem już luke czy bardziej próbujesz zniechęcić mnie do pisania o archiwach tvp, czy przekonać o niezwykłej mocy sprawczej nadzoru archiwalnego  :-\
Tomasz Pyć napisał:
Cytuj
Mieliśmy kiedyś obowiązek kasowania taśm - oh, te słynne braki w stanie wojennym - podawaliśmy do kasowania numery taśm emisyjnych.
Czy napisał nieprawdę? Ten spis odcinków to jego praca, ale jest dla mnie wiarygodny, bo te programy tworzył. Rok 1985 jest chyba ostatnim, w którym występują braki, popatrz na wcześniejsze, zdaje się już szczegółowo zweryfikowane.
Wybacz, ale dyskusja to trochę więcej niż obwieszczanie światu chęci pozostawania przy swoim zdaniu  :-[
Jarek Orszulak

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "Sonda" ginie w otchłaniach archiwów
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 14, 2008, »
Jarku,
Cytuj
Nie rozumiem już luke czy bardziej próbujesz zniechęcić mnie do pisania o archiwach tvp
o archiwach tvp pisz tak długo jak chcesz, tylko nie polegaj wyłącznie na stronach internetowych, bo jak pisałem dużo tam zwrotów typu, podobno, słyszałem... Dziwi mnie m.in. pisanie o kurzu i bałaganie, bo gdybyś widział te archiwa to nie potwierdzał byś takich bzdur. Może tak było, teraz nie jest.
Cytuj
przekonać o niezwykłej mocy sprawczej nadzoru archiwalnego
bez tego wyśmiewanego przez Ciebie nadzoru, niektórych produkcji telewizyjnych już byś nie zobaczył
Cytuj
Wybacz, ale dyskusja to trochę więcej niż obwieszczanie światu chęci pozostawania przy swoim zdaniu
wybaczam, dyskutuj dalej  ;D

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: "Sonda" ginie w otchłaniach archiwów
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 15, 2008, »
Aha, czyli chodzi o nadzór archiwalny nad tvp. Dużo słów i wysiłku poświęciłeś obronie jego dokonań. Kłopot w tym że nikt ich tu nie neguje.
Cytuj
Dziwi mnie m.in. pisanie o kurzu i bałaganie, bo gdybyś widział te archiwa to nie potwierdzał byś takich bzdur
Nie przypisuj mi czegoś czego nie napisałem ani nie powiedziałem.

Zwrot "leży w kurzu bezpożytecznie" autorstwa Artura Jurgawki to figura retoryczna a nie opis stanu magazynów - chodzi o brak możliwości korzystania z tego co się jednak w archiwach zachowało.

Nawet najlepszy nadzór nie przywróci do życia materiałów skasowanych przez wytwórcę.

Gdybym chciał polegać na stronie internetowej tvp to wychodziłoby na to, że "Sondy" w archiwach w ogóle nie ma. Jest za to komplet serialu "W labiryncie", bardzo "misyjnej" produkcji. Serdecznie dziękuję za zapewnienie możliwości jego obejrzenia  ;D
Jarek Orszulak