Autor Wątek: kancelaria niemiecka - literatura  (Przeczytany 5319 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline erykzary

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
kancelaria niemiecka - literatura
« dnia: Listopad 30, 2008, »
Mógłby mi ktoś polecić jakieś opracowanie dotyczące dziejów i organizacji kancelarii niemieckiej?

Offline Henryk Niestrój

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 196
  • Płeć: Mężczyzna
    • Arcaion
Odp: kancelaria niemiecka - literatura
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 04, 2008, »
Rozumiem, że chodzi o kancelarię Rzeszy w latach 1878-1945.
Proponuję następujący zestaw:

1. "Reichsministerialblatt. Zentralblatt für das Deutsche Reich", 52. Jahrgang, nr 22 z 9.05.1924
2. Akten der Reichskanzlei. Weimarer Republik, hrsg. von K. D. Erdmann, Boppard 1968.
3. Morsey Rudolf, Die oberste Reichsverwaltung unter Bismarck 1867-1890, Bonn 1957.
4. Pünder Hermann, Politik in der Reichskanzlei. Aufzeichnungen aus den Jahren 1929-1932, hrsg. von Thilo Vogelsang, Stuttgart 1961.
5. Stockhausen Max von, Sechs Jahre Reichskanzlei. Von Rapallo bis Locarno. Errinerungen und Tagebuchnotizen 1922-1927, hrsg. von Walter Görlitz, Bonn 1954.
6. Vogel Walter, Zur Geschichte der Reichskanzlei, ihrer Organisation und Aufgaben, [w:] Findbücher zu den Beständen des Bundesarchivs, Band 13: Bestand R 43, Reichskanzlei, Teilband 1.2 erweiterte und neubearbeitete Auflage, Koblenz 1984, s. IX-XXXV.

Kopię pierwszej pozycji mogę przesłać na maila.
Proponuję też zwrócić się bezpośrednio do Bundesarchiv [http://www.bundesarchiv.de], gdzie materiałów do tego tematu powinno być najwięcej.
Życzę powodzenia
Quieta non movere
http://arcaion.pl

Offline erykzary

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: kancelaria niemiecka - literatura
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 09, 2008, »
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Trochę mnie załamuję, że wszystkie pozycje są w języku niemieckim ale jakoś może je ogarnę  :)

Jeśli to nie problem to poproszę wspomnianą kopię. (mój mail: erykzary[małpa]o2.pl )

Pzdr.!