Autor Wątek: słownik archiwalny  (Przeczytany 130192 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 22, 2013, »
Panie Leszku,

tylko się cieszyć, że sprawa się ruszyła! A czy już wiadomo, kto z zespołu WTA włączony zostanie w prace komisji?
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline koszmar_obsta

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 22, 2013, »
Ja nie chce ciągnąć żadnych losów, od razu zgłaszam chęć, mimo, że w tym zespole jestem tylko marnym pyłkiem.

Offline Leszek Pudłowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Płeć: Mężczyzna
    • Archiwopedia
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 22, 2013, »
Szanowni Państwo,

No comment. Niewłaściwy adres. Państwo pytają o plany NDAP.

Jeśli chodzi o projekt WTA (i ewentualne pochodne), to po zakończeniu konsultacji, z przyjemnością poinformuję o dalszych planach. Jednak i w tej sprawie proszę o nieco cierpliwości. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będę wiedział już coś więcej.

Serdecznie pozdrawiam,
Leszek Pudłowski

Offline koszmar_obsta

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 22, 2013, »
Nie wiem, czy to dobry przykład, ale przypomina mi się pokonferencyjna dyskusja o zasadności publikowania tych samych skanów w  dwóch różnych miejscach, gdzie archiwiści się tłumaczyli, że takie były wytyczne NDAP. Ta decyzja jest tak samo niezrozumiała, jak dla mnie.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 22, 2013, »
Oj, chyba zaszło drobne nieporozumienie.
W Szczecinie rozmawialiśmy o rozproszeniu skanów w różnych miejscach, ale raczej w kontekście samowolki archiwów. Naczelna Dyrekcja nie wydała żadnej decyzji w tej kwestii, więc dowolność postępowania archiwów jest niezmierzona.
Rozmawialiśmy też o tym, że polityka udostępniania skanów powinna zostać ujednolicona i tu jest rola naszej władzy Naczelnej.
Pozdrawiam  

PS. O rozproszeniu skanów dyskutowaliśmy na forum w tym wątku http://www.ifar.pl/index.php/topic,2376.msg15071.html#new

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 22, 2013, »
Szanowni,

Nie wiem co napisać. Zacząłem wierzyć, że po wielu, wielu latach pojawi się nowy słownik. Nawet była chętna 'siła robocza' jaka by mogła zadanie wykonać. I nic. Nie rozumiem reakcji NDAP.
Ech i no cóż nie takie przeszkody udawało się pokonywać nam Forumowiczom :P

Pozdrawiam,

Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

evje

  • Gość
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 23, 2013, »
Czy jest jakiś zakaz opracowywania słownika archiwalnego bez kurateli NDAP? Chyba nie, im więcej słowników tym lepiej. Będzie potem co recenzować i porównywać ;)

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 23, 2013, »
Może mają własny projekt?
skrywany tyle lat...  :P :-X

Offline PFrąckowiak

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Mężczyzna
    • Archiwum US
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 23, 2013, »
Może mają własny projekt?
skrywany tyle lat...  :P :-X

Właściwie działania NDAPu idąc tym tropem zaczynają przypominać teorię spiskową...  ;)
Tak, czy siak trzymam kciuki za kolejną próbę.

Archiwum Uniwersytetu Szczecińskiego

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 19, 2013, »
Szanowni,

Nie wiem co napisać. Zacząłem wierzyć, że po wielu, wielu latach pojawi się nowy słownik. Nawet była chętna 'siła robocza' jaka by mogła zadanie wykonać. I nic. Nie rozumiem reakcji NDAP.
Ech i no cóż nie takie przeszkody udawało się pokonywać nam Forumowiczom :P

Czy jest jakiś zakaz opracowywania słownika archiwalnego bez kurateli NDAP? Chyba nie, im więcej słowników tym lepiej. Będzie potem co recenzować i porównywać ;)


Mam wrażenie że nie tylko ja nie doczytałem założeń projektu o którym pisze p. Pudłowski. A pisze tak:
Cytuj
Z punktu widzenia leksykografii terminologicznej można wydzielić słowniki normatywne i rejestracyjne. Pierwsze (tak jak ?Polski słownik archiwalny?) gromadzą słownictwo z danej dziedziny wiedzy wraz z ustaleniem poprawności tego słownictwa na podstawie norm terminologicznych, natomiast drugie rejestrują dla celów informacyjnych słownictwo funkcjonujące w określonym zakresie. Projekt prof. Duranti zawiera słownik (bazę danych) drugiego typu i gromadzi cytaty z wiarygodnych źródeł ukazujące jak terminy archiwalne funkcjonują w praktyce dnia codziennego w swym oryginalnym kontekście. Rezultat takich prac będzie mógł stanowić pomoc przy opracowaniu w przyszłości słownika normatywnego polskiej terminologii archiwalnej.

Podkreślenie moje. Czyli nie chodzi o stworzenie nowego słownika tylko o inwentaryzację obecnego funkcjonowania terminologii archiwalnej oraz znajdowanie polskich odpowiedników obcych terminów - i na odwrót. To może (ale nie musi) dopiero być punktem wyjścia do opracowania nowego słownika.
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 13, 2013, »
Chyba już wiem czemu tak trudno opracować nowy słownik archiwalny. Odpowiedź na to przynoszą wystąpienia na Toruńskich Konfrontacjach Archiwalnych:
http://www.historia.umk.pl/tka/files/abstrakty13.pdf
Sama definicja archiwum musiałaby po takiej konfrontacji wyglądać chyba jakoś tak:
Archiwum - internet i świat czyli teren działalności społeczno-badawczej oraz miejsca spotkań i zapomnienia o metaforze epistemologicznej w antropologii społeczno-kulturowej na, pełniące jednocześnie rolę heurystyczną w teorii kulturowej. ;)

A to przecież nie koniec, mamy bowiem jeszcze takie pojęcia:
?   Nowa archiwistyka
?   Gorączka archiwów
?   Panarchiwizacja
?   Materialność pisarstwa translingwalnego
?   Granice tożsamości archiwistyki w procesie digitalizacji
?   Interdyscyplinarność archiwistyki w kontekście edukacyjnej funkcji archiwów
?   Algorytm archiwalnego myślenia

Zanosi się chyba zatem na wielotomowe wydawnictwo  :)
Jarek Orszulak

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 14, 2013, »
Bardzo ciekawe i inspirujące do podjęcia większego wysiłku intelektualnego spostrzeżenie nad znaczeniem terminu archiwum.
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 16, 2013, »
Żeby ten wysiłek intelektualny nie poszedł na marne, warto wiedzieć co jest na drugim biegunie takich prób zdefiniowania archiwum - a jest tam "łupa na papierzyska" - to z komentarzy do jednego z przywołanych na Ifar artykułów na okoliczność nowego budynku dla jednego z ap.
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 30, 2014, »
Pytanie do osób które udzielają się na Ifar i zgłosiły akces do zespołu projektowego WTA (https://sites.google.com/site/leszekpudlowski/wta---wielojezyczna-terminologia-archiwalna/zespol-projektowy-4) - jak posuwają się prace?
Jarek Orszulak