Autor Wątek: słownik archiwalny  (Przeczytany 129965 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 09, 2013, »
Rzeczywiście. Hasło "wkrótce" w definicji podanej przez Jarka jest w pełni realizowane przez administratora IFAR. "Wkrótce" miał być regulamin forum i ani widu ani słychu.

Ewo33 - sformułowanie słuszne jednak zapraszam do zgłaszania uwag w temacie w odpowiednich wątkach na forum - aby nie zaśmiecać dyskusji.

Pozdrawiam,

Rafał M.,
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Jesienna

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 3
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 28, 2013, »
"badacz i opiekun starych dokumentów" - nie definicja, lecz określenie krzyżówkowe, tak nas postrzegają  :)

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 29, 2013, »
Fajne ;D ;D ;D

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 29, 2013, »
"badacz i opiekun starych dokumentów"

Ale to chyba raczej definicja mikrobiologa?  ;)
Jarek Orszulak

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 23, 2013, »
I mamy słownik, a w sumie bazę definicji archiwalnych przygotowaną w ramach projektu SEA ICA: http://www.web-denizen.com/
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 27, 2013, »
przycisk Lubię! http://www.web-denizen.com/ :)


tego było mi trzeba !!!

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 28, 2013, »
Czyli to jest projekt realizowany przez ICA? A wiadomo, kto jest autorem/autorami polskich haseł?
I czy NDAP w tym projekcie uczestniczy?

PS. A najbardziej podoba mi się hasło "Temat" - Nieodłączny element materiałów archiwalnych, podstawowa myśl, idea, organizująca treść utworu. http://www.web-denizen.com/termdb/term/1321   ;D ;D ;D

Pozdrawiam

Offline Anna Laszuk

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 161
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 29, 2013, »
Źródła zamieszczonych definicji są podawane - w przypadku "tematu" jest to podręcznik pod red. Z. Pustuły. Trudno mówić o autorstwie haseł - jest to raczej wybór/zbiór wykonany na podstawie różnych prac.
Analogiczną metodę przyjął Roland Kiper http://www.archidoktorant.net/wap/doku.php?id=pl:terminologia:start

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 31, 2013, »
W genezie projektu Rolanda wspomniano o projekcie ICA, więc może są ze sobą powiązane.
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 09, 2013, »
I jeszcze jedna: Terminology database: http://www.interpares.org/ip2/ip2_terminology_db.cfm
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 05, 2013, »
Nowy adres do słownika: http://ciscra.org/mat/
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 10, 2013, »
ciekawa pozycja wyjściowa do stworzenia lepszego słownika
kilka haseł nie powiązanych z innym językami, niektóre opisy można by rozszerzyć
dodać niektóre hasła
ogólnie plus że jest, ale trzeba go rozwijać  :-X

Offline Leszek Pudłowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Płeć: Mężczyzna
    • Archiwopedia
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 21, 2013, »
Będzie nowy Słownik!

Wątek Słownika w IFAR-ze ciągnie się od 2008 roku, zaczęty przez Dr Annę Laszuk, która w październiku tegoż roku zapytała o zapowiadany na wiosnę dostępny on-line słownik wyjaśniający podstawowe pojęcia archiwistyczne. Otrzymała odpowiedź, że trwają ostatnie prace redakcyjne i słownik pojawi się niebawem. Wątek cieszył się dużym powodzeniem (23478 wyświetleń), jednak obiecywanego słownika wciąż nie widać.

Półtora miesiąca temu, 30 IX informowałem o pracach nad projektem zatytułowanym WTA - Wielojęzyczna Terminologia Archiwalna. Pisałem wtedy, że projekt ten, kierowany przez prof. Lucianę Duranti, gromadzi cytaty z wiarygodnych źródeł ukazujące jak terminy archiwalne funkcjonują w praktyce dnia codziennego i wyrażałem nadzieję, że rezultat takich prac będzie mógł w przyszłości stanowić podstawę do prac nad normatywnym Słownikiem terminologii archiwalnej. W krótkim czasie zebrała się spora grupa osób zainteresowanych bezinteresowną współpracą przy projekcie. Niezwłocznie przystąpiliśmy do praktycznych działań. Jako pierwszy rezultat przygotowaliśmy elektroniczną wersję - wydawałoby się ważnego źródła - Polskiego słownika archiwalnego (1 i 2 wyd.). W dobie coraz powszechniejszego podejścia do spraw nauki na zasadzie open access, okazało się, że na przeszkodzie stoją prawa autorskie. OK, dura lex sed lex. Usunąłem bazę danych ze strony WTA. Już wcześniej, materiały te przekazałem do Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych do ewentualnego wykorzystania na stronie internetowej NDAP. Teraz dowiedziałem się, że właściwie to nie ma potrzeby ich zamieszczania, bo już w Internecie gdzieś są skany tego Słownika (zdjęcia jpg bez OCR), a poza tym jak ktoś potrzebuje to zawsze może sięgnąć po wydanie drukowane...

Następnie poinformowano mnie, że Naczelny Dyrektor zamierza utworzyć specjalną Komisję do spraw Słownika i w jej skład wejdą niektórzy członkowie zespołu WTA. Ponadto zaznaczono, że prace badawcze oficjalnej instytucji mają inny walor dokumentacyjny, niż prace społeczne (to prawda, dokumentacja jest solidna, tylko rezultatu przez blisko 40 lat nie widać...). Sam Zespół WTA ma oczywiście zielone światło i w jakiejś dalszej przyszłości mógłby zająć się bliżej nieokreślonymi czynnościami okołosłownikowymi.

Bardzo się cieszę, że NDAP powraca do pomysłu Słownika . W tej sytuacji nie ma jednak potrzeby dublowania prac i angażowania tych samych ludzi, i zwłaszcza niepotrzebnego trudzenia wolontariuszy, w nadziei, że może kiedyś, może coś. Szkoda tylko, że inicjatywa społeczna zainspirowana włoską iskrą, aż z Kanady spali na panewce. Mam jednak nadzieję, że w takiej sytuacji Komisja Słownikowa będzie miała poczucie podwójnej odpowiedzialności i zdopinguje ją to tym razem do zakończenia dzieła. A to jest najważniejsze.

Mam jednocześnie nadzieję, że będzie to słownik na miarę XXI wieku, oparty nie o poradniki sprzed kilkudziesięciu lat, ale bazujący na najnowszych wynikach badań współczesnych terminologów.

Wszystko wskazuje na to, że dyskusja w tym wątku jeszcze trochę potrwa. Zapamiętajmy: listopad 2008 ostatnie prace redakcyjne, październik 2013 reaktywacja (przepraszam, nieoficjalna zapowiedź reaktywacji) prac nad Słownikiem. Zmieniały się Komisje, zmieniała Dyrekcja, miejmy nadzieję, że tym razem się uda. Trzymam kciuki za pozytywny i możliwie szybki finał!

Serdecznie Forumowiczów pozdrawiam,
Leszek Pudłowski

P.S. Samodzielnie, lub z grupką zaangażowanych osób zamierzam kontynuować prace w projekcie prof. Luciany Duranti. Ponadto wciąż wierzę w crowdsourcing i mam nadzieję, że uda nam się zrobić coś pożytecznego dla archiwistyki.


Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 22, 2013, »
kolejna próba spóźnionych działań NDAP... tylko że teraz Dyrekcja pokazała co myśli naprawdę o takich społecznych projektach... 

Offline Leszek Pudłowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Płeć: Mężczyzna
    • Archiwopedia
Odp: słownik archiwalny
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 22, 2013, »
Drogi Panie Sirsilisie,

Wiem, że jest Pan człowiekiem czynu. Skupmy się wobec tego na czynach, a nie na emocjach. Spróbujmy myśleć o przyszłości, a nie przeszłości. Prawda, że to kolejna próba, ale pierwsza nowego Naczelnego Dyrektora. Ponadto w prace będą zaangażowane osoby, z którymi mieliśmy współtworzyć Słownik. To oczywiste, że realizacja takiego projektu musi potrwać. Wciąż jestem optymistą i powtarzam, to co powiedziałem wcześniej: Trzymam kciuki za pozytywny i możliwie szybki finał!

Co do społecznych projektów, to myślę o kolejnym. Tym razem, w konsultacji ze specjalistami, chcę się zawczasu upewnić, że będziemy działali lege artis i nie naruszymy niczyich praw.

Serdecznie pozdrawiam,
Leszek Pudłowski