Narodowe Archiwum Cyfrowe > Projekty w NAC

słownik archiwalny

(1/12) > >>

Anna Laszuk:
Na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego jest zapowiedź:
?Na wiosnę w Archiwalnej Bibliotece Cyfrowej:
sNAC ? Słownik Narodowego Archiwum Cyfrowego. Dostępny on-line słownik wyjaśniający podstawowe pojęcia archiwistyczne. Pierwsza edycja słownika, zawierająca ponad 200 haseł, pojawi się niebawem na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego - trwają ostatnie prace redakcyjne. W kolejnych edycjach sNAC będzie stale rozbudowywany.
EAD_PL ? Międzynarodowy standard zapisu informacji o zasobie archiwalnym - wersja polska, autorstwa dra Andrzeja Klubińskiego oraz dra Wojciecha Woźniaka. Opatrzone wstępem tłumaczenie międzynarodowego standardu EAD, powszechnie stosowanego do opisu materiałów archiwalnych w systemach informatycznych.?
Adam Baniecki w Archiwalnym Portalu Naukowym (http://www.archiwa.net/) informuje o projekcie Archipedia. Powstaje pytanie, czy obecni na Kongresie w Kuala Lumpur pracownicy NAC nawiązali kontakt z osobami z Międzynarodowej Rady Archiwów, które będą pracować przy tym projekcie. Warto bowiem, aby słownik NAC był spójny z międzynarodowym, społecznościowym słownikiem terminologii archiwalnej.

Rafał Rufus Magryś:
Witam,

 Dziękujemy za cenną sugestię - słownik powinien już niedługo pojawić się w postaci ogólnodostępnej dla wszystkich zainteresowanych.


Pozdrawiam,

Jarek:
Słownika ani słychu ani dychu. Może łatwiej będzie stworzyć archiwalny antysłownik?  :D
Proponuję na początek:

Archiwista - zgodnie z klasyfikacją zawodów archiwistami nie są pracownicy archiwów. Archiwista zajmuje się przekładaniem starych papierów z jednej kupy na drugą, musi przy tym pamiętać z której kupy na którą je przekłada (por. metodyka archiwalna). Im starsze papiery, tym wyższe są kwalifikacje i pozycja zawodowa archiwisty.  ;D

Ewa33:
Inna propozycja za J. Wittlin "Vademecum zdrowego rozsądku":
Archiwum - pokój, w którym zawsze od biedy da się jeszcze upchać pracownika, z którym ani nie wiadomo co robić, ani gdzie go posadzić, zaś zwolnić go nie wypada. ;)

Grażyna Z.:
Metodyka archiwalna - starodawny sposób przekładania papierów z kupy na kupę. Można o nim poczytać w inkunabułach. Obecnie papierów ma być mniej (por. archiwistyka cyfrowa).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej