Autor Wątek: Księga meldunkowa  (Przeczytany 21440 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nikodem.b

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 144
Księga meldunkowa
« dnia: Wrzesień 09, 2008, »
Uprzejmie proszę doświadczonych archiwistów o podpowiedź, w jaki sposób określić daty skrajne księgi meldunkowej. Mniemam, że nie jest to jakiś poważny problem metodyczny, jednak ciekaw jestem opinii specjalistów.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
Nikodem

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Księga meldunkowa
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 10, 2008, »
Obawiam się, że sprawa nie jest taka prosta... ;D
W Poznaniu mamy w aktach gmin sporo takich ksiąg i wszystkie są zinwentaryzowane. Za daty skrajne księgi przyjmowano daty urodzenia osób tam wpisanych (najwcześniejszą i najpóźniejszą). Daty te nie weszły jednak do dat skrajnych zespołu, tak więc w datach zespołu (oprócz "normalnych" dat "normalnych" akt widnieją ogólne wpisy: XIX-XX w.
Czy była to właściwa praktyka? Zdecydowanie nie, bo najbardziej logiczne wydaje się datowanie takiej księgi wg dat zameldowania i wymeldowania osób (najwcześniejszej i najpóżniejszej).
Przejrzałam dziś parę takich ksiąg i widzę, że wobec dużej liczby rozmaitych wpisów takie datowanie nie jest proste, ale nic innego nie przychodzi mi do głowy.

Pozdrawiam       

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: Księga meldunkowa
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 12, 2008, »
Witam,
zgadzam się z Hanią - datami skrajnymi księgi meldunkowej powinna być data najwcześniejszego i najpóźniejszego meldunku w księdze. Jednak ustalenie tego jest niełatwe a przede wszystkim pracochłonne bo trzeb przejrzeć wszystkie wpisy w księdze. Zważywszy jednak na potrzeby użytkowników to jedyne rozwiązanie.

pozdrawiam i życzę wytrwałości
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline nikodem.b

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 144
Odp: Księga meldunkowa
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 13, 2008, »
Bardzo mnie cieszy, jako użytkownika, takie podejście archiwistów państowywch - jak się domyślam, do datowania ksiąg meldunkowych! A już nosiłem się z zamiarem zgłoszenia wieków skrajnych, jako niewątpliwego curiosum w konkursie ogłoszonym przez Naczelnego Dyrektora ;) Oczekuję teraz konkretnych działań - ile przyjdzie mi czekać: rok, dwa, wiek? ;)
Pozdrawiam

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Księga meldunkowa
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 13, 2008, »
Księgi meldunkowe są wykorzystywane głównie przez genealogów, a oni szukają w nich konkretnych nazwisk osób z konkretnej miejscowości i nieprecyzyjna datacja raczej nie stanowi przeszkody w tych poszukiwaniach. Oczywiście nie zmienia to mojego zdania, że księgi te powinny być datowane inaczej (o czym pisałam wyżej), ale nie sądzę też, żebyśmy w najbliższym czasie mogli poprawić to, co już jest opracowane.

Pozdrawiam 

Offline nikodem.b

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 144
Odp: Księga meldunkowa
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 14, 2008, »
To, co już jest opracowane? A cóż to za OPRACOWANIE, skoro, jak sama Pani Hanna twierdzi, należy je poprawiać?!  Czy OPRACOWANIE w Poznaniu polega na tym m.in., że poprawia się to, co nazwano już opracowanym (a właściwie to nie poprawia się, tylko dostrzega potrzebę)? Trudno mi się ponadto zgodzić z twierdzeniem, jakoby nieprecyzyjna datacja nie stanowiła przeszkody w poszukiwaniach genealogicznych. Przeszkody pewnie nie stanowi, ale irytację wywołuje - i to niezłą. Zamawiam księgę meldunkową (XIX-XX w.), licząc na to, że odnajdę w niej zapisy dotyczące przodków żyjących w wieku XIX w danej miejscowości - i co? Znajduję wyłącznie informacje o osobach mieszkających tam od lat 20-tych XX wieku. Pomijam już utrudnienia spowodowane takim OPRACOWANIEM dla osób obsługujących użytkowników, w tym dla pracowników transportujących z magazynów zupełnie niepotrzebnie spore ilości nieraz całkiem sążnistych tomów ksiąg meldunkowych.

Pozdrawiam

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Księga meldunkowa
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 22, 2008, »
Całkowicie rozumiem te argumenty, ale znając realia w archiwach wiem, jak trudno skierować zespół  do ponownego opracowania.
Niestety...

Pozdrawiam

Offline betinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Księga meldunkowa
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 06, 2009, »
Moim zdaniem od daty zameldowania do wymeldowania tak jak karty meldunkowe.

Offline inka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Płeć: Kobieta
Odp: Księga meldunkowa
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 27, 2015, »
Witam,
wznawiam wątek ponieważ mam wątpliwości co do kategorii archiwalnej ksiąg meldunkowych (zwanych też rejestrem mieszkańców) z lat 60. i 70.
Z wątku wynika, że to kat. A, z wykazu z 1975 r., że B-50, w aktualnym z 2011 r. ewidencja ludności to BE50. Jak to traktować? Z góry dzięki za wskazówki.

Offline inka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Płeć: Kobieta
Odp: Księga meldunkowa
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 27, 2015, »
z lat 60. i 70.


XX wieku oczywiście

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Księga meldunkowa
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 04, 2015, »
Tu chyba trzeba poprosić nadzór archiwalny o ekspertyzę.

Offline inka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Płeć: Kobieta
Odp: Księga meldunkowa
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 05, 2015, »
Dzięki za odpowiedź - już skonsultowałam to z moim AP i przyjmę na stan jako BE50.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Księga meldunkowa
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 03, 2015, »
U nas kwalifikuje się do kategorii A i przejmuje do archiwum państwowego.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Księga meldunkowa
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 04, 2015, »
Moim zdaniem, ewidentne A.

Offline Jankes123

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: Księga meldunkowa
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 27, 2018, »
Mam pytanie jeszcze do ustalania dat skrajnych ksiąg meldunkowych. Ustalam je od daty zameldowania do daty wymeldowania, jednak czasami mam wpis w rubryce zameldowanie tymczasowe i data tego wpisu jest np. późniejsza niż najpóźniejsza data zameldowania. I wtedy biorę ją też pod uwagę np. data zameldowania i wymeldowani to będą lata 1905-19875, i mam date zameldowania tymczasowego 1974-1976. Więc datę skrajną tej księgi ustalam na 1905-1976, czy jest to prawidłowe?