Internetowe Forum Archiwalne > Metodyka Archiwalna

Księga meldunkowa

(1/3) > >>

nikodem.b:
Uprzejmie proszę doświadczonych archiwistów o podpowiedź, w jaki sposób określić daty skrajne księgi meldunkowej. Mniemam, że nie jest to jakiś poważny problem metodyczny, jednak ciekaw jestem opinii specjalistów.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
Nikodem

Hanna Staszewska:
Obawiam się, że sprawa nie jest taka prosta... ;D
W Poznaniu mamy w aktach gmin sporo takich ksiąg i wszystkie są zinwentaryzowane. Za daty skrajne księgi przyjmowano daty urodzenia osób tam wpisanych (najwcześniejszą i najpóźniejszą). Daty te nie weszły jednak do dat skrajnych zespołu, tak więc w datach zespołu (oprócz "normalnych" dat "normalnych" akt widnieją ogólne wpisy: XIX-XX w.
Czy była to właściwa praktyka? Zdecydowanie nie, bo najbardziej logiczne wydaje się datowanie takiej księgi wg dat zameldowania i wymeldowania osób (najwcześniejszej i najpóżniejszej).
Przejrzałam dziś parę takich ksiąg i widzę, że wobec dużej liczby rozmaitych wpisów takie datowanie nie jest proste, ale nic innego nie przychodzi mi do głowy.

Pozdrawiam       

Wojciech Woźniak:
Witam,
zgadzam się z Hanią - datami skrajnymi księgi meldunkowej powinna być data najwcześniejszego i najpóźniejszego meldunku w księdze. Jednak ustalenie tego jest niełatwe a przede wszystkim pracochłonne bo trzeb przejrzeć wszystkie wpisy w księdze. Zważywszy jednak na potrzeby użytkowników to jedyne rozwiązanie.

pozdrawiam i życzę wytrwałości

nikodem.b:
Bardzo mnie cieszy, jako użytkownika, takie podejście archiwistów państowywch - jak się domyślam, do datowania ksiąg meldunkowych! A już nosiłem się z zamiarem zgłoszenia wieków skrajnych, jako niewątpliwego curiosum w konkursie ogłoszonym przez Naczelnego Dyrektora ;) Oczekuję teraz konkretnych działań - ile przyjdzie mi czekać: rok, dwa, wiek? ;)
Pozdrawiam

Hanna Staszewska:
Księgi meldunkowe są wykorzystywane głównie przez genealogów, a oni szukają w nich konkretnych nazwisk osób z konkretnej miejscowości i nieprecyzyjna datacja raczej nie stanowi przeszkody w tych poszukiwaniach. Oczywiście nie zmienia to mojego zdania, że księgi te powinny być datowane inaczej (o czym pisałam wyżej), ale nie sądzę też, żebyśmy w najbliższym czasie mogli poprawić to, co już jest opracowane.

Pozdrawiam 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej