Narodowe Archiwum Cyfrowe > Budowa NAC

Cennik NAC

(1/1)

Młochowski_Jacek:
Na  stronie NAC w eksponowanym miejscu można znaleźć obrazek z napisem 5 zł  będący linkiem do cennika. Lecz pomyli się każdy kto pomyśli, że mając 5 zł  stać go będzie na obiekt cyfrowy.  Pomijając kserokopie, które nie są obiektami cyfrowymi kawałek najtańszego (1 minuta nagrania dźwiękowego) to koszt 10 zł bez ceny nośnika i kosztów przesyłki. Najtańsza fotografia formatu 13x18 to koszt 20-25 zł. Taniej się nie da bo kserokopii z fotografii Archiwum nie wykonuje się. Można za to drożej. Oprócz skanów fotografii czekających już na klienta, wykonanie niestandardowe to wydatek  od 50 zł w górę. Może więc dla lepszej informacji zmienić treść obrazka linku do cennika na bardziej przystający do rzeczywistości np.:  [>20zł]. No chyba, że potrafimy przekonać Dyrektora NACu, że zachodzi uzasadniony przypadek . Wówczas wszystko możemy dostać za grosze lub za darmo. Czy to nie symptomatyczne?
Pisałem już o tym, że cena powyżej 20 zł za udostępnienia skanu wykonanego za pieniądze podatników jest wygórowana. Za 20 zł można już kupić prawdziwą książkę, a za cenę 2-3 skanów fotografii cały album w twardej oprawie zawierający kilkadziesiąt zdjęć. Czy więc to repozytorium powinno nazywać się Narodowym, skoro od narodu oddzieliło się cennikiem.  Na pewno znajdą się klienci np. ze USA, którzy znajdą tu fotkę miasta w którym żył ich dziadek i z powodów sentymentalnych coś zamówią. Polonia jest duża, a dla wielu osób pracujących na zachodzie cena nie będzie przeszkodą. Wpływy z zagranicy nie zwrócą kosztów budowy NAC a ceny dla społeczeństwa polskiego czynią NAC praktycznie niedostępnym. Jakie więc cele to przedsięwzięcie ma realizować? Nie wątpię, że ogłoszone zostanie ono jako sukces. Będziemy dumni, że przeznaczyliśmy z pieniędzy podatników milionowe nakłady na ochronę i udostępnianie zasobów dziedzictwa narodowego społeczeństwu. Może nawet piszący tak będą w to wierzyć. Społeczeństwu pozostanie oglądanie wystawy przez brudną szybę (darmowe próbki z logiem NAC i fotografią w tle). A cele edukacyjne i wychowawcze zginęły z pola widzenia decydentów.  Zaspokajanie potrzeb wyższych staje się luksusem na który stać nielicznych.  Moim zdaniem przedsięwzięcie i tak nie będzie rentowne i będzie utrzymywane z budżetu Państwa. Co podatnicy (społeczeństwo) dostanie w zamian? 
Uważam, że Państwo powinno do kultury dopłacać i w każdym państwie się tak dzieje.  Nie do instytucji ale do rzeczywistych efektów instytucji, które kulturę szerzą.  Koszt samego udostępnienia skanu powinien zamknąć się w kwocie 1 zł (w zaokrągleniu).  Niestety obecnie dopłacamy do instytucji, która nie zamierza zaspokoić oczekiwań społecznych.
Pozostaje mi życzyć decydentom NAC szerszego spojrzenia na problem. Dobrze też byłoby się zapoznać i ch opinią.

Arkaszka:
Te 5 zł to pewnie zachęta, co do reszty cen to sie zgadzam, ceny są z kosmosu, życie wycemi ten cennik ;)

sirsilis:
trochę się zmieniło http://www.nac.gov.pl/node/473 300 zdjęć z NAC do nieodpłatnego wykorzystania to dobry kierunek

ale z drugiej strony kto powiedział że tzw Kultura Narodowa ma być bezpłatna lub tania w sytuacji kiedy Państwo woli dodować górników... mamy przecież kapitalizm, chcieliśmy tego

Rafał Rufus Magryś:
Też tak uważam, że to dobry kierunek, pracujemy aby było lepiej dal użytkowników - i zmieniam ikonę na uśmiechniętą :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej