Autor Wątek: 1526 - 1541 prósba o pómosć  (Przeczytany 4684 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Miro Martinický

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Mężczyzna
1526 - 1541 prósba o pómosć
« dnia: Sierpień 02, 2008, »
Pozdrawiam :-)

Jestem archiwariusz w AP Bytča, Słowacja (Štátny archív v Bytči). Przebacic moje pisania po polsku. Trochę prziuczilem wg. hobby - jestem kartonowy modelarz, i tak mam trochę kolegów w Polsce ... teraz mam wakacje (słownik polski pozostal w pracza ... ::) ... ufam sie, žie i tutaj prziuczim trochę lepiej pisać.

Pracuje na temat dziejów w latach 1526 - 1541, jest to temat okolo "wojny" Ferdynand I. Habsburski vs. Johannes de Zapolya (po słowacki Ján Zápoľský) -  (bellum Panonicum). Znalezalem kilka wiadomości, žie król Johannes byl w emigracji v Polsce i tutaj uziskawal (verboval) žoldnerze. Znalezalem i extratus ex "Acta Tomiciana" - korespondencja wegierskeho króla Jána Zápoľského i polskeho króla.

Interesuje mnie jesly sa jakie studie (ksiazky, literatura i tak poddobnie) dla tego problemu w Polsce. Jesly któs znalezal jakas korespondencja (archiwalna) okolo žoldnerzi z Polski, który byli wyslany do Węgier (Słowacje) w czasie tej "wojny". Lub powszechnie, gdzie szukać informacje dla tego tematu w Polsce.

Dziękuje.

PS: Znam, że jest w pisaniu dużo bladow, można zrobić korekcie ... kontrola ortografie automatyczna nie zrobi wszystko  :-[

kocibrzuch

  • Gość
Odp: 1526 - 1541 prósba o pómosć
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 04, 2008, »
Co do literatury nie będę się wypowiadał, nie jestem w temacie.

W Archiwum Państwowym w Krakowie, Oddział I na Wawelu, jest kilka dokumentów Jana Zapolyi związanych z Krzysztofem Szydłowieckim (nadania zamków na Węgrzech) oraz jakieś może 3 listy (1 do Szydłowieckiego, 2 do Jana Łaskiego, prepozyta gnieźnieńskiego).

Jest też dokument pergaminowy:
ASłSang perg 157
1527.05.21
Buda
Jan Zapolya król węgierski udziela Franciszkowi Frangepanowi arcybiskupowi kolocko-backiemu, Stefanowi "de Werbewecz", swojemu kanclerzowi koronnemu i trzem innym posłom swoim na zjazd z arcyksięciem Fedrynandem w Ołomuńcu, wyznaczony na dzień 1 czerwca, pełnomocnictw do rozmów z tymże w sprwie obopólnego pokoju

Czytelnia jest czynna od września (przerwa sierpniowa).
Powodzenia! :)

Offline Miro Martinický

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 1526 - 1541 prósba o pómosć
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 07, 2008, »
Dziękuje  :)

Tylko dzisiaj znalezalem odpowiedz. Trochę jeszcze poszukam dla tego. I zadam nowe pytania ... lepiej bede po urolpie ....

Jaka jest polska ortografia Johannes de Zapolya - jest to "Jan Zapolyi" ?

kocibrzuch

  • Gość
Odp: 1526 - 1541 prósba o pómosć
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 08, 2008, »