Autor Wątek: Oprogramowanie open source w NAC  (Przeczytany 11306 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline saper

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
    • Internet Society Poland
Oprogramowanie open source w NAC
« dnia: Lipiec 14, 2008, »
Witam serdecznie, to chyba mój pierwszy raz tutaj!

W związku z ciekawymi doniesieniami z zeszłego roku o budowie Narodowego Archiwum Cyfrowego na bazie oprogramowania otwartego (open source) mam kilka pytań:

1) Czy dotychczas powstały kod oprogramowania jest już dostępny w postaci jakiegoś repozytorium? Mam na myśli archiwa kodu źródłowego z kontrolą wersji (np.Mercurial, git lub podobne)?

2) Czy zostało już ustalone, na jakiej zasadzie to oprogramowanie będzie udostępniane? Które z licencji OSI są brane pod uwagę?

3) Czy mamy już jakiś model współpracy? I konkretnie: czy i dokąd można wysyłać poprawki i propozycje zmian, zgłaszać błędy (wysyłać tzw. patches)? Czy jest planowane wdrożenie systemu zgłaszania błędów (jak bugzilla, TRAC i inne)?

Wydaje mi się, że wielu ze specjalistów z branży informatycznej mogłoby się włączyć w projekt od samego początku, co mogłoby wpłynąć dodatnio na jakość i skrócić czas uruchomienia systemu.

Pozdrawiam!

Marcin Cieślak
Internet Society Poland
--
Marcin Cieślak
Internet Society Poland

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Oprogramowanie open source w NAC
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 14, 2008, »
Witam,

 Bardzo dziękuję za zainteresowanie. Jesteśmy obecnie w fazie przygotowania do wdrożeń testowych jakie odbędą się od początku sierpnia. Jest to okres wyjątkowego wysiłku organizacyjnego jakie wkładamy w przygotowanie i przeprowadzenie tego procesu.
W tym momencie aplikacja ma zamrożone nowe funkcjonalności i zajmujemy się poprawkami. Pomyślne ukończenie etapu migracji wstępnych jakie planujemy zakończyć pod koniec tego roku, będzie momentem tworzenia dalszej strategii w zakresie open source. Będziemy dążyli aby możliwość wykorzystania naszego oprogramowania nie wiązała się z ponoszeniem opłat licencyjnych.

Pozdrawiam serdecznie,

Rafał Magryś
NAC

Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...